meleklerin düş yaşamı. hayata, gençliğe dair gerçekçi, dolayısıyla da karamsar bir fransız filmi. erick zonca'nın ilk filmidir. başrollerdeki elodie bouchez ve natacha regnier adına o ana kadarki belki de en önemli sinema deneyimidir, ancak ikisi de alınlarının akıyla, önemli performanslarla başarılı olurlar.

film, 90'lar fransız sinemasının en iyi örneklerinden biri olmakla beraber, kültler arasına girmiştir. ayrıca çok da güzel bir isme sahiptir.*
gayet başarılı bir o kadar da marjinal fransız filmdir. Yakın zaman filmleri içerisinde, özel ve mühim bir yere sahiptir.bu biraz da filmin soğukluğu ve naturalliğiyle ilintilidir.hayli soğuk bir filmdir. izlerken bitmesin serzenişleri çok uzaklardan duyulur. iki hatunun doğal yaşamlarının izini süreriz filmde. birisi, küçük şeylerden mutlu olabilen zor koşullarda dahi gülümseyebilen yapısı itibariyle farklılaşırken; diğeri hayatı olduğu gibi kabul etmeyen gözü yükseklerde profili betimler.
işin arşiv kısmından geçtim, şöyle nitelik manasında eli yüzü düzgün hayata dair realist göndermeler yapan üç beş kafa filmimden birisi demekten mutlu olduğum yakın zaman başyapıtıdır la vie revee des anges.
dvdsi bir bulunabilirse arşivimin en güzide yerini alacak filmdir. kulağıma bulunmamasına parelel ciddi rakamlar fısıldanıyor. gaipten sesler duyuyorum filmin etkileyiciliğinin 10 yıldır geçmemesinin üzerine.
uleen seviyorum bu filmi. habire yakılıp duran sigarasıyla, iki dostun can yakan bakışmalarıyla birlikteyken uzaklaşma hissini bu denli verebilmesiyle...üff bee ya!
millet varsın malum sevişme sahnesiyle anımsasın dursun, geçmiş 10 yıla binaen gözümüzde hala 10 üzerinden 10'dur değeri. 1 gram eksilme yoktur, zamanında trt 2'nin bazı sahneleri çırpıp ismini de manasız -sel takısıyla meleklerin düşsel yaşamı olarak yayınlaması dahi moral bozmamıştır. yeter ki yayınlansın böyleleri. * * * *
saatlerce sürse, izlemeye devam edeceğim fransızların enfes filmlerinden sadece biri.
neden sorusuna tek cevabım ise, sanırım filmin sahiciliği.
nihayet dvdsini alıp, muradıma erdiğim filmden öte bir şey. yarım saatimi usul usul incelemeye ayırmayı düşünüyorum.