bugün

jules verne'in hemen her eseri gibi çok sürükleyici romanı. bizde esrarlı ada olarak bilinir(valla ben de öyle biliyordum. şimdi buraya yazmak icap edince hep beraber öğrenmiş olduk).
amerikan iç savaşı sırasında güneyden kuzeye balonla kaçmaya çalışan 5 kişi ve 1 köpeğin fırtınaya yakalanıp ıssız bir adaya düşüp burada mahsur kalmaları ve gelişen olaylar üzerine kurulu bir yapıttır.
kahramanlarımız adaya düştükten sonra pek ümitsizliğe kapılmazlar ve burada yaşamlarını sürdürmeye, bildikleri ve alıştıkları dünya düzenini burada oturmaya çalışırlar. adadaki maddelerden kendilerine kap-kacak, silah neyin yaparlar. bayağı bayağı adapte olurlar adaya. bu süreçte, anlam veremedikleri birtakım gizemli olaylarla da karşılaşırlar. ada giderek daha da esrarlı bir hal alır...
roman, jules verne'in kaptan grant'in çocukları ve denizler altında 20000 fersah adlı eserleriyle bazı bağlantılar içerir. okuması zevkli, kendisi doyurucu bir kitaptır.
çocukluğumda okuduğum ve hatırladığım kadarıyla bir kaç mısır tanesinden baya bir tohum elde edip robinson crouse gibi yaşamışlardır ha ateşide hatırladığım kadarıyla saatlerinin camını kullanıp yakıyorlardı.
denizler altında 20000 fersahtan tanıdığımız kaptan nemonun da ölmediğini öğrendiğimiz kitaptı vakti zamanında. çocukken okuduğum en güzel kitaplardandı, unutulmaz.
görsel
Dün bakırköy'deki köprü kitapçılarında gezerken fransızca baskısını buldum.
işin ilginç yanı galatasaray lisesi kütüphanesi'nin kitabıymış.
Bir bibliyofil olarak 10 liraya bu hazineyi kaçıramazdım.