bugün

Tüm kozlarını kullanıp hala yerinde sayıyorsa ezik diye anılacağı an gelmiştir.
cogu gereksiz yada cok konusmalarından dolayı meydana gelen her kızın omrunde defalarca yasadıgı an yada anlar.
ayı moduna giren 100 kiloluk erkeğin altında kaldığı andır.
herşeyini deşifre ettikten sonra,kendine gelip kaşısındakine karşı hissettiği duygu.

not;herşey anlatılmamalı.
ezik: hakları ihlal edilen, ezilen, sömürülen, üzerinden geçinilen, sırtından para kazanılan kişi *

bu anlamıyla baktığımızda çoook var denilen kızlardır.
okuma hakkı, eş seçme hakkı elinden alınmış, hayatını belirleyecek önemli kararlara iştirak hakkı bile olmayan, hatta temyiz kudretine sahip değilken hayatı ile ilgili kararlar alınan ve bunlara uymak zorunda bırakılan, hatta ve hatta kendisinin dahi sebep olmadığı bir tecavüz sebebiyle yaşama hakkı elinden alınan kızlar. bu kızların hayatlarının tümü eziklik içerisinde geçer, ne an'ı? evi temizler, tarlada çalışır, hayvanlara bakar gün gelir seçmediği bir adama karılık yapar çocuk doğurur öyle yaşar gider, neden yaşadığını bile bilmeden. seçim hakkı olan tek şey yaşamak veya ölmektir. bu yüzden bu kesimde intihar vakaları çoktur.
ama benim dilim varmıyor bunlara ezik demeye, bu kızların böyle yaşamasına sebep olanlara ve bu duruma sessiz kalanlara daha çok yakışıyor eziklik.

ezik:aciz, kendi ayakları üzerinde duramayan, asalak tip. *

bu anlamıyla baktığımda da bir sürü kız vardır bu kapsamda olan. yoksul, dar gelirli, aile ve çevre baskısı sebebiyle kendisini geliştirememiş ama illaki yaşamanın karşılığını evinde emek olarak veren bir sürü kız vardır ama ezikliklerinin kaynağı genelde ona kendi ayakları üzerinde durmasına fırsat vermeyen aile ve toplum düzenidir. bunlara da ezik diyemiyorum nedense..

bir başka toplum kesiminde de vardır bu kapsamdaki kızlar. baba parası yerler, gelecek kaygıları yoktur, çalışmayı hobi olarak görürler, güzelleşmek daha güzelleşmek için milyon tane şey yaparken kafalarının içini güzelleştirmeyi unuturlar. ne kendilerine ne de başka kimseye bir yararları yoktur, barları ve kafeleri işletenler dışında.
bak bu kısıma yakıştı sanki ezik kelimesi, ama karşıdan bakınca hiç ezik görünmezler o ayrı..
yaşadığı tradejilerini; gerekli-gereksiz önüne gelen her insana işine geldiği gibi anlatıp bundan prim yapmaya çalışan kızların genel olarak içinde bulundukları anlardır.
terk edildikleri andır. bu anlarda öyle ezik olurlar ki konuşamazlar bile. saçmaladıkça saçmalarlar. kimse o anda kızlara tahammül edemez. hatta en yakın kız arkadaşları bile onun ağlaya ağlaya bir şeyler anlatmasından sıkılabilirler. sürekli ağlama krizlerine girerler. kendilerini çok çirkin hissederler. sevilmeye layık biri olmadıklarını zannederler. bir de "artık hiçbir erkeğe güvenemem bitti benim için aşk" filan diye de saçmalarlar. bundan daha ezik olamazlar heralde.
- aiyyy tırnaam kırıldıaaa.

veya

- kız aysuuu ben şişmanladım mı ne?
+ şişmanlamak ne kelime şamandıra gibi olmuşsun.
- :(

bu anlara örnek olarak verilebilir.*
ülkemizde kocası, nişanlısı, söööözlüsü, sevgilisi olmayan kız yok denecek kadar az olduğu için kıyıda köşede kalmış 3-4 kıza onlarca erkek saldırır. kız kıtlıktan kaynaklanan bu aşırı ilgiyi kendi güzelliğinden zanneder ve megalomanlığın en üst noktalarına çıkıp ego orgazmları yaşar.aslında koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrrahman çelebi diyen erkeklerin çaresizlikten kaynaklanan kalitesiz ilgisidir.

peşinde koşan adamın aynı anda 3-5 arkadaşına daha yazdığını öğrendiklerindeki halleri gerçekten çok eziktir. aslında sen mükemmel değilsin, sadece o adamın peşinde 20 kişi yok ve başının çaresine bakmak zorunda.
olmadık bir anda regl olup ped bulamadığı andır.
kızların 22 yi görmeden nişanlanması, 24 ü görmeden evlendirilmesine dayalı toplumdaki kronik abazalık sorunu yüzünden kızların çoğu hayatı boyunca istediği her erkeği elde eder, aşk acısı , sevip de kavuşamama falan filan bu tip duyguları yaşamazlar yaşayanı da anlayamazlar. en çirkini bile kleopatradır(!).

kesin tavlarım ben bunu dedikleri bir adamın, kendisinden daha güzel bir sevgilisi çıkması ve adamın sallamaması karşısında kendilerini aşırı ezik hissederler. o da bir terbiyedir insan yaşamında, o da lazım . mağdur olma padişahım senden büyük allah var demişler.
sevgilisini bi başkasayıla bastığı andır. * *
- kendilerini bir anda bir sey sanip, burnu havada peygamber devesi gibi gezmeye basladiklari an.

- bir tartisma esnasinda maydanoz olduklari anda.

- konu hakkinda bilgi sahibi olmadan, biliyormuscasina "hayiiiiir, o öyle degil ..." diyerek atladiklarinda.

- yaptiklari yemek gercekten rezil bir hal aldiginda.

- yolda yürürken, kivirtip erkekleri cilgina cevirecegim derken göt üstü oturakaldiginda.

- kendini cok önemli sandiginda, dikkat cekmek icin garip garip hareketler yaptigi an.

- dedikodu yaptiklarinda. ("peki sen?" sorusu yöneltilmeli o anda.)

- hayallerinde, hep zengin düsler gördüklerinde. kisaca gercekci olmadiklarinda.

- belirli bir yasa gelip, hala cocuksu hareketler sergilediklerinde.

- sehirin ortasinda cirak cirak bagirarak kavga etmeye calistiklarinda.

edit: birilerini tarif etmisim sanirim.
bir kız arkadaş ile erkek arkadaş tanışır. iyi anlaşırlar, erkek kızın muhabbetini çok eğlenceli bulur ve birkaç kere görüşürler. hemen akabinde kız, uf bana aşık oldu, ama ben istemiyorum ki demeye başlar. akabinde erkek, taş gibi sevgilisi ile gelir, bak bu sana bahsettiğim kız diye tanıştırır sevgilisi ile kızı. kızın o anıdır işte.
(bkz: based on a true story)
kızla erkek karşılaşırlar,
kız erkeğin ilgisini anında anlamış, erkeği de biraz beğenmiştir, orda genlerindeki çirkef mahalle karısı devreye girer, aman be biraz peşimde sürünsün diye çocuğa bin tane zorluk çıkarır, telefonunu açmaz, mesajını cevaplamaz, çocuk zar zor bir yere davet eder yeeeeengemler gelcek der gitmez,
çocuk yavşak biri değildir , bu benden hoşlanmıyor heralde der, kendisine ilgi gösteren birine gider ve kız komalara girse de belli etmez, klasik cümleyi söyler,

aman be zaten odundu elektirk almamıştım! (sensin odun)
kızın ; Son jetonunu da kullanıp , ortamda ilgi toplayamadığı andır ..