bugün

Güneş ışığı 45 derecelik bir açıyla bir cisme vurduğunda, cisim uzunluğu ile gölge boyu uzunluğu birbirine eşit oluyormuş. Bir yarışmadan öğrendim.
thales bir gün mısır'a gider... derler ki sen matematikten falan anlıyon bu pramitlerin boyunu/yüksekliğini nasıl ölçücez?

tales güneşi arkasına alıp yere yatar... başucundan ucundan bir çizgi çeker yere sonra ayakta dikilmeye başlar. sonra der ki
- gölgem o çizgiye vardığında pramitin gölgesinin yerini çizin.
nerde kalmıştık? 18. Yüzyıl fransız sömürgeleşmelerinin ileriki dönemde diyalektik vechinden proleterya üzerindeki çarpıcı tesirlerini müşahede etmek fırsatına ermiş kiyaset sahibi bir kimse, hadiselerin tarihsel bağlamını da göz önünde tutmak şartıyla günümüz şartl...

nerede keseceğimi ben de bilemedim amk. Laf arasında kendimi öbürsüleştirmeye gidiyorum sağlıcakla.
"Entelektüel"i doğru yazmak bile entelektüel olmaktır.
Proleteryalara o konuda ben de çok kırgınım.
üç boyutlu yaratıkların sancılarını hisseden bir iki boyutlu yaratık , dört boyutlu yaratığı ezen bir beş boyutlu varlığı görebilse ne hisseder acaba ?
ben daha uyumadım. ayrıca entelektüel olmadığınızı biliyorum.
Kendinizi kandırabilirsiniz,bizi asla.
Ben başlıyorum kardeşlerim, Buyurun!

https://m.youtube.com/watch?v=8axbOWqvOkY
görsel

Gülmekten pipomu yutuyordum az kalsın.
Hıncal bey bu şakayı descartese yapacak yaşta sanırım.
(bkz: adam haklı üstadım)
az daha durun beyler, sıkın dişinizi...
bağyanlar daha uyumamış.
yıldızlar hidrojen yakıtını bitirince bir üstteki element olan helyumu ve devamında karbon, oksijen vs derken demire kadar yakar. demirde ise daha fazla ileri gidemeyince içe çökme başlar. bu da süper nova patlamalarının oluşma süreci budur. işte bunlar hep astronomi.
siz hiç turgenyev okudunuz mu? Dostoyevski'den tolstoy'una rus milliyetçiliği rüzgarlarının estiği bir dönemde aristokrasi, toplumsal sınıflar vesair toplumsal mevzuları avrupai bir nikat-ı nazar ile işleyen (bu vecihten türünün tek örneği), realizm akımının bayrak sallayanı ivan bey'in şahsına münhasır ifadelendirmelerine tanık oldunuz mu? Okuyun efendiler.
Biz yazarın başka bir yazarın karakterini "kurgusal" olmakla suçlaması abes değil midir? ivan Turgenyev'in nihilist bazarov'u için değildir dostlar. Dostos yapmış turgenyev'e öyle bir densizlik. Okuyun efendiler.
Burdaki Son entellektüelimizi de bir kız kaptı. Üzgünüz..
Şimdi benim de aklıma takılanlar var bir kara deliği çekim kuvvetinden daha hızlı şekilde beslersek tekrar stabil hale gelir mi?
iki karadelik birleşirse ortaya kapkara bir delik çıkar.

Sonuç olarak yolu tarlabaşı'na düşmesin.

Teşekkürler.
"iki karadelik çarpıştığında oluşacak yeni karadeliğin kütlesi nasıl olur da kendisini oluşturanların kütlesinden küçük olabilir?"

net biçimde olamaz, olmaz. çarpışan kara deliklerin kütlesi de iki kara deliğin toplam kütlesine eşit olur. totonuzda element uydurmayın. evet.
Entropi teriminin bir bakıma açılımı olan ve anlamı olan; her şey zamanla dağılır veya bozulur ilkesine katılıyor musunuz?
"entropi teriminin bir bakıma açılımı olan ve anlamı olan; her şey zamanla dağılır veya bozulur ilkesine katılıyor musunuz?"
bak buna da katılıyoruz. daha düne kadar kara delikler dışında entropinin evrensel kanun olduğu düşünülüyordu. hawking radyasyonu denen ve hawking'e ait kuram sonunda kara deliklerin de kütle kaybettiği kabul gördü. düzen, her daim düzensizliğe doğru ilerler.
Tamam ben atomları bölüyorum siz reaktörü çalıştırın aktrollerde maskesiz eldivensiz biten uranyum çubuklarını çöpe atsın.
paralel evrenler artık teoride kalmamalı arkadaşlar. Son solucan deliği bulunana kadar çalışmaya devam... Çoklu evrenler konusuna girmiyorum bile; o konuda geçenlerde hayal kırıklığına uğradık zaten. Bari paralel evrenlerin ispatını yapalım. Yıldızınız bol, çekim alanınız güçlü olsun.
ay'ın aydınlık tarafındaki Alphonsus krateri açısal izdüşüm olarak dünya'ya bakmaktadır. dünyamızdan ne kopmuştur ki bu denli büyük bir krater oluşmuştur?
hepimiz yıldız tozu, hepimiz sonsuz hiçliğin bir parçası mıyız?
ve aşk herşeyi affeder mi?
bosa-Einstein yoğunlaşmasıyla maddelerin bilinende farklı hali ortaya çıkmıştı. bu hal tüm atomların bir araya gelip, tek bir atom ya da madde gibi davranmasına verilen halin adıdır. gelecekte bundan çokça faydalanacak insan oğlu. uzak yolculuklarda hidrojen yakıtını ya da nükleer yakıtı taşımakta en etkili yöntem.

avatar filminde derin uzayda yolculuk yapan geminin yakıt tankları bu yöntemle stabil halde kalmıştır kurgu olarak. james cameron bunu bile düşünmüş senaryoyu yazarken.
buyrun gemi;
görsel
büdüt: kanatçığın altındaki küreler yakıt tankı. avatar speaceship die aratırsanız çıkacaktır google'da.