bugün

türk ailesinin oldukça üzerinde durduğu, ancak hala en doğru yöntemi belirleyemediği konu.

boş vakitlerimde güzin abla tarzı yardım istenen sitelerde, erkeklerden yedikleri darbelerle yürekleri rocky' nin son raunddaki haline gelmiş kızlarımızın zavallı haykırışlarını okuyorum. her birine tek tek üzülüyorum, tek tek sinirleniyorum. kendilerini şöyle bir tutup sarsmak, yüksek tondan azarlamak istiyorum.

bir örnekle inceleyelim:(kızlarsoruyor.com'dan alıntıdır)

internetten biriyle tanıştım ilk kez çok sevdim o başlarda benden sapıkça seyler istiyordu her defasında reddettim hala da reddediyorum.

( 'internetten tanışma' girişi hemen hepsinde ortak. bu internet tanışmaları kızlarımızın ağızına sıçıyor amk. kızımız ilke kez çok sevmiş, eyvallah zaten hiçbir zaman az sevmezler, hep çok sever onlar. erkeğimiz sapık evet. sapıkça şeyler istemiş, bunu yorumlamayacağım, okuyanların hayal gücüne bırakıyorum. kızımız hep reddetmiş, çünkü çok ahlaklı o. sapık mapık demeden sevmiş ama olsun o reddebilen tertemiz bir kız(mış). )

şimdi istekleri bitti nerdeyse benle evlenmek istiyor. kızlara guvenim yok zaman ver 3 ay sonra soz takıcam dyo.

(edepli kız, sapığımızı adam etmeyi neredeyse başarmış. istekleri artık daha az sapıkça. kızlara güveni yok, kimbilir ne darbeler yemiş, sonunda sapık olmuş. zaman verilirse kıza söz takacak kadar normale dönebilirmiş. )

seviyorum diyo ama hiç güzel bi mesj atmıyo sarılmıyo elmi tutmek istemyo. (genç adam, kıza göre sevginin kanıtı olabilecek hiçbir eylemde bulunmamış, ama seviyorum diyor. demesi de yeterli gelmiş ki, kız olaya devam edebilmiş. )

araynca bazen acmıyo.kafasna gore aryo hergun değil .beni merk etmıyo.

(ilgi bekliyor, merak edilmek istiyor. bu kıza ben ilgi göstersem bana aşık olur, lezbiyence istekleri var ama onu çok seviyorum diye bir yerlerde yazar yazar ağlar.)

sevdiği bi kız vardı onu aldtmış soğudm dyo ama ben inanmıyorum ondan tel beklyo sanki. onu farklı nodan aradm onu defalarca aryo bana gelnce işim var arayamdm dyo.çok ağladm üzüldüm.
(zehir hafiye iş başında. küçücük aklıyla bir de plan yapmış, aslında plan işe yaramış, gerçeği ta gözüne sokmuş ama onun istediği gerçekler değil, ilgilenilmek, merak edilmek. ve sonuçta kızımız ağlıyor. bir kız işte bu kadar kolay ağlıyor. )

onu frçaladm cunku suçüstü yaptım.ogunden beri onu aramıyorum onun gibi umursamaz oldum. hala aryo bazen ii biri dyorum bazende cok kotu biri.arayınca napıyosun dyo.ne aşkm ne bitanem ? (aramasına hala izin veriyor, umutla telefonu açıyor. ama ne aşkım var, ne bitanem, böyle sevgi mi olur ? ağla kızım, biraz daha ağla.)

ama hiç kızmıyo bana hiç kotu bişi demıyo hatalıda olsa ozur dlemıyo bunlarda cıldrtyo beni sanki hiç umursamıyo.
(acaba onu hiç umursamıyor mu ? olabilir mi böyle birşey ? hala emin değil.)

ama beni de bırakmıyo.beni abisiyle tanıştırdı ama suan komando eğitimnde üstüne gtmek istemoyrum ama başkalarını aryo.

(abim dediği kişinin abisi olamdığına yüzde bir milyon bahse girerim. genç sapık eğitimde, üzerine gitmemek lazım. uysal kızı oynamak lazım, aradığı kişiler belli ki onun gibi çocuğun başının etini yemiyor. sakin olup beklemek istiyor kızımız. sabırlı olmak kızın kanına çoculuğundan itibaren zerk edilmiş.)

bu nasıl sevgi sizce velenmeli miyim çok kararsızım.nasıl biri analayamadm sevse boyle yapmaz dimi ilgisiz bi adam .

(evlenmek için yanıp tutuşan biri varmış gibi, evlenmeli miyim diye düşünüyor. düşünmekle kalmayıp, bizlere soruyor. hep beraber düşünelim, asiye nasıl kurtulur ? )

ama içince çok ii bri oluyo bana sarılyo opuyo beni sevyomusn dyo beni kmse boyle sevmemşti dyo aşık gibi ilgilenyo benle.

(insanların, içince karşısındakini kim olduğunu önemsemeden öpebilecek hale geldiğini bilmiyor. içirip içirip kendini sevdiriyor (!) kız.

ama içmeynce soğuk duryo ya lütfen yardım edin napmalıyım ? sizce bu adam ne yapamay çalışıyo? nasıl biri? evlenmek hatamı olur?
(sorular, sorular... bitmek bilmeyen bir umut, hatta evlenmek hayali.)

kızlarımızın durumu örnekte görüldüğü gibi. inanmak ve sevmek konusunda inanılmaz bir genişlikleri var. sevmeyen adamı bile sevebilir hale getirmekte inançlı. sinirlendiğim için alay ediyorum, yoksa bu kızın bir birey haline gelmesini ne çok isterdim. bu adama 'hassiktir' diyebilmesi ne iyi olurdu ? evet, birey olmak 'hassiktir' diyebilmektir.

sorunun temelinde ise kızları taa bebekliğinden itibaren yetiştirme şeklindeki hatalar yatıyor. cinsiyetinin kız olmasının öğrenilmesi ile zaten daha anne karnındayken kaybetmeye başlıyor. ev işlerinde maharetli olabilmesi için dayakla eğitilen kız hizmetçi modunda kalarak, onurunu kaybediyor. erkek kardeşleri top oynarken, o yemek hazırlıyor, ev süpürüyor. onlar aslan oğlum, yakışıklı oğlum, çok canlar yakacak benim oğlum diye sevilip sırf pipisi olduğu için göklere çıkarılırken, kızımız 'sen sus, sen karışma, süslenme, dikkat çekme, adam gibi yürü kıvırma' ikazlarına maruz kalıyor. beğenilmek istemek ve beğenilmek suçmuş gibi.

çok güzel atasözlerimiz var bizim: kızını dövmeyen dizini döver, kızın gönlüne bırakırsan ya davulcuya varır ya zurnacıya. senin gösteremediğin ilgiyi başkası gösterirse, sevmediğin kadar başkası severse, sadece içtiğinde onu öpüyor bile olsa, bu kişi zurnacı da olsa internet sapığı da olsa bu kız onu sever arkadaş. erkeklerin yaptığı gibi daldan dala atlamaz ama bak, o kadar ezik o kadar özgüvensiz ki, bulabildiği tek dalda ısrarla tutunmaya devam eder.

sonuç: 'kızlar çok aptal, en ufak ilgiye hemen tav oluyolar.' (!)
ikinci sonuç: bu kızlardan alabildiğine faydalanan ve doğuştan kazandıkları özgüveni hayat boyu yükselten milyonlarca piç.
Kızlarınızı iyi yetiştirin; Kendi kendilerine yetmeyi öğretin. Namuslu olmanın yürekten geçtiğini öğretin. Evden çıkar çıkmaz ilk köşede eteğinin boyunu kısaltmasına gerek olmadığını öğretin. istediğini giymeyi öğretin. insanın ahlakının sadece kendi beyninde olduğunu öğretin. Kıskanılmanın sevilmeyle aynı olmadığını öğretin. Kıskanılmanın güzel, saygısızlığın kötü olduğunu öğretin. Beni çok kıskanır, dışarı çıkarmaz, şunu bunu giydirmez diyen adamla gurur duymamayı bunun aslında kendine hakaret olduğunu öğretin. Arayıp neredesin; kiminlesin vs. diyen adama seni tanımadan önce nasıl davranacağımı bilmiyor muydum haddini bil demeyi öğretin. Eşlerini aldatan erkeklerin yanındaki ikinci kadın olmamayı öğretin. Oğullarınızı iyi yetiştirin; Karşı cinse saygı duymayı öğretin. Gece yarısı evine geç dönen kadının, her kısa etek ile dolaşan kadının “aranmadığını” öğretin. Bir kadının omzuna arkadaş olarak da sarılabileceğini öğretin. Dokunmaktan korkmamasını öğretin. Sevmenin değer verme olduğunu öğretin. Sahip çıkmayla sahibi olmanın farklı olduğunu öğretin. Bulunmaz hint kumaşı olmadıklarını; olsalar bile burun silinen mendillerinde kumaştan yapıldığını; hiç kimseyi küçük görmemeyi öğretin. Ama bunları önce kendi içinizdeki çocuğa öğretin.
Sanat gibi birşey olsa gerek çok dikkat edilesi bir durum rabbim hayirli evlatlar nasip etsin.
Kız erkek değil insan yetiştirmek gerçekten bir sanat.
Hooop anne babalarda sanatçıı.
Dünya’nın en zor eylemi. Gelde o küçücük kıza etek giymek istediğinde dedesi yaşındaki adamların ona bakışlarını anlat.
erkek çocuğu yetiştirmekten çok farklı değildir.
çünkü temelde insan yetiştirmek önemlidir.
15 senedir yaptığım, yapmaktan büyük keyif aldığım, erkek olsa bu kadar rahat olamayacağım eylemdir.
iyi ki kızım var. seni çok seviyorum.
Kız ya da erkeği yoktur bu işin.

Evlât yetiştirmek zor ve meşakkatli bir iştir.
Klasik deyimle, vatana, millete, topluma, aileye hayırlı evllât yetiştirirken, cinsiyet gözetilmemelidir.

Bir kız çocuğunun başına gelebilecek her türlü musibet, kaza, belâ durumu, erkek çocuğu için de geçerlidir.
Birbirlerinden zerre kadar farkları yok.
Bir Kızım var ve asla "kız gibi" yetiştirmiyorum.

Kız ya da erkek fark etmez, vicdanlı ve ahlaklı çocuklar yetiştirmek önemli.