bugün

evlenecek olan çiftlerden, kız olan tarafın, yetiştirdikleri, emek verdikleri kızlarını evlendirmeleri durumudur.

erkek tarafı mutludur, çünkü erkeğin halen onların çocukları olduğu kanısı vardır. fakat kız tarafı, sanki kızlarını bir daha aynı duygularla sevemeyeceklermiş gibi üzülür. bu durum türk aile kültürünün yapısından kaynaklanmaktadır galiba.

erkek olan ne kadar, iyi, dürüst, namuslu ve kişilikli olursa olsun, kızın ailesi için kız, ele verilmiştir. en azından ilk hissettikleri böyledir.
kız çocuğu misafirdir sözü de, evlenen kızın misafirlik zamanının bitmesi anlamına gelir.

velhasıl, zor şeydir kız vermek.
zor durumdur vesselam. özellikle kızın ilk gecesinde ebeveynlerin telaşlanmaması elde değildir.
kız istemekten daha zor bir durumdur. kızım olmadığı için bilemem ancak, kız babasının neler yaşadığı az çok tahmin edebilirim.

kızım olmasa dahi, kız kardeşimi mutlaka istemeye geleceklerdir zamanı gelince.

evet evet sen delikanlı. iyi oku bunları.

o kızı benden almak biraz zor olacak senin için. neden mi? oku evladım oku. muhtemel diyaloglar;

çocuğun babası: efendim sebebi ziyaretimiz belli. çocuklar birbirini görmüş beğenmiş. allahın emri peygamberin kavliyle kızınızı oğlumuza istiyoruz.

ben: kısmet bu işler. oğlumuz ne iş yapar?

oğlan: peyzaj mimarıyım efendim.

ben: maddi durumunuz yerinde sanırım.

oğlan: 2 evimiz var efendim. birinde oturuyoruz, biri kirada. çok şükür kendi yağımızla kavruluyoruz.

ben: aman evladım çok şükür tabi. peki içki-kumar gibi alışkanlıklarınız var mı?

oğlan: kumarla işim olmaz. içki ise alışkanlık olamaz benim için.

ben: arada 2 tek atılır tabi evladım. bu arada hangi takımlısınız?

oğlan: fenerbahçe' liyim efendim. babadan oğula devam ediyor bu gelenek bizde.

ben: evladım senin bi gözün küçük mü? konuşurken de ağzın yamuluyor.

oğlan: aman efendim olur mu öyle şey.

ben: kızzzzz gel bakim buraya. bana alkolik, kumarbaz hatta ve hatta elin gavur italyan' ını getir ama fenerli getirme.

yok size kız mız falan. hadi canım başka kapıya...

umarım anlamışsındır evlat.

tehdit mi? hayır canımmmmm.

sadece küçük bir uyarı...
Eline anlarım da ayak hele baş nedir?

Bi de kesseydiniz.