bugün

yuzyillardan beri duzenlenen geleneksel spor olayimizdir. nedir olayi? oralarina buralarina yag surup vicik vicik guresen, birbirlerinin donlarinin icine ellerini sokup mincik mincik guresmeye devam eden devasa insanlar.
Allah Allah illallah
Hayırlar gele inşallah
Pirimiz Hamza Pehivan
Aslımız neslimiz pehlivan
iki yiğit çıkmış meydana
Birbirinden merdane
Biri ak biri kara
ikisinin de zoru para
Alta geldim diye erinme
Üste çıktım diye sevinme
Alta düşersen apış
Üste çıkarsan yapış
Vur sarmayı kündeden at
Gönder Muhammed'e salavat
Seyirttim gittim pınara
Allah, her ikinizin de işini onara....

cazgırları ve manileri ile de izlenesi güreşlerdir.
http://www.kirkpinar.com
645. si 30 haziran cuma günü başlıyacaktır. koca yusuf , kel aliço ve ahmet taşçı gibi efsane pehlivanlar güreşmiştir.
645. si şu anda yapılmakta olan yağlı güreşlerdir. star tv den naklen yayınlanmaktadır.
gelecek senenin ağalık açık arttırmasında, tartışma cıkmıştır.

adem tüysüz karşısındaki kişlerin acık arrtımada ufak arrtırmalar yapmasına sinirlenmiş, mikrofaonda ayar vermiştir.

361 milyara adem tüysüz ağalığı kazanmıştır.
yeni kırkpınar ağası adem tüysüz'ün sinirlendiği ve protokolde bir süre kargaşanın yaşandığı güreştir.
an itabariyle biletix ana sayfasında biletlerinin satıldığını görüp dumara bağlatan etkinlik.

http://www.biletix.com/we...sEvent.do?eventCode=HKPA1
2008 yılında 647. si düzenlenen etkinlik.
edirne'de düzenlenen tarihi güreş müsabakalarıdır. her yıl meriç'in taşması nedeni ile sular altında kalan bir mekana sahiptir.
Pehlivanların elini kıspet denen donun içine sokup baya dolaştırdıkları güreş biçimidir. Sanki biraz sakat bi spor dalıdır.
(bkz: kirkpinar yagli guresleri)
26-27 haziran 2010 da 649.su düzenlenecektir.
649ncusu bugün düzenlenen ve finalde mehmet yeşilyeşil ile ali gürbüz'ün başpehlivanlık için karşılaştığı tarihi organizasyon.
kısa ve tıknaz ahmet yeşilyeşil ile uzun, zayıf, atletik ali gürbüz'ün mücadelesi gayet ilginç geçmiştir. 30 dakikalık normal süre, ve 15 dakikalık uzatma süresinde yenişen olmayınca, yaklaşık 1 saatin sonunda yeşilyeşil, gürbüz'ün bir anlık dalğınlığından yararlanarak çift dalmış, sayı alarak geçen seneden sonra, ikinci kez başpehlivan olmuştur.
ancak bu noktada organizasyon ve değiştirilen kurallar için eleştirimi belirtmeden geçemeyeceğim:
bilindiği üzere, tarihi kırkıpınar'da yüzyıllardır güreşlerin saat ve süre sınırlaması yoktur. güreşçiler bazen saatlerce karşısındakinin sırtını yere getirmek için güreşirlermiş. ve sonunda tuş olan, sırtı yere gelen kaybedermiş. çocukluğumda da hayal meyal hatırlarım, bu yine böyleydi.
bu kurallar gereği, güreşçiler süreye güvenip saate oynamazlardı. süre sınırı olmadığı için, çevik olan hemen, nefesi ve kondisyonu daha güçlü olan ise önce rakibini yorup, sonra tuş etmeye çalışırdı rakibini. büyüklerimizden de benzer hikayeler hep dinlemişizdir.
ancak son yıllarda, bu büyük geleneğe aykırı şekilde, süre 30 dakikaya çekilmiştir. 30 dakika içinde yenişen olmazsa, minder güreşi gibi puanlamaya geçilmiştir.
bugün de bariz şekilde görülmüştür ki, bu uygulamadan sonra, güreşçiler hep süreye oynamakta, 30 dakika içinde hiç atak yapmamakta, bu sürenin bitmesini beklemekte ve oyunu puana götürmeye çalışmaktadır. bu da pasif güreşi özendirmekte, ve seyirciler tarafından bugün de oldugu gibi ıslıklanmaktadır.
bugünkü finalde de, nerdeyse 45 dakika güreşçiler tuşa gitmemiş, pasif güreşmiş, ve ilk sayıyı alan başpehlivan olmuştur.
(bkz: iki yiğit çıktı meydane ikisinin de elinde merdane)
yabancı eşcinsellerin fazlaca ilgisini görmekte olduğumuz güreşlerdir. hem bu kadar erkeksi hem bu kadar erotik nadir spor vardır.
bu sene ağırsiklet klasmanında katılacağım atasporumdur...
bu kadar eski bir organizasyon olduğu halde hala dış basının ilgisini çekmemiş olması yeteneksiz siyasilerin başarısıdır. yeteri kadar tanıtımı yapılamıyor.
bu sene 651. yapılan yağlı güreşlerde ali gürbüz ve recep kara finalinde ali gürbüz baş pehlivan oldu.
çocukken izleyip birbirlerini kısmetine kol sokan adamlar karşısında dumura uğradığım organizasyon. kesinlikle +18.

vesselam...
sözlüğün pehlivan adayı olarak bana sponsor olması gereken organizasyondur. * * * *
son 2 senenin şampiyonu Ali gürbüzün favori olduğu tarihi güreş organizasyonu
yağlı güreşin zirve noktasıdır. bugün bırak dünyayı kendi insanımız bir Wimbledon Kadar tanımıyor.
her türk evladının ömründe en az bir kez edirne'ye gidip bu geleneği yerinde görmesi gerekir.
mesele sadece güreş değil, gidince anlaşılır.

bu sene ntvspor başpehlivanlık müsabakalarını canlı yayınlıyor. bu güzel bir adım. final maçları ve ödül töreni bugün.
Türk sporunun en önemli müsabakalarından biri hatta en önemlisidir.

fakat, Bugün yaşanılan bıçak olayı benim güreşlerden daha çok ilgimi çekmiştir.

(bkz: http://cocuktarlasindakic...de-yasanlan-bir-olay.html)
beş sene önce heveslenip başvurduğum,fakat aşırı agresif bulunduğum için kabul edilmediğim en sevdiğim spor dallarından biri..

hatta eğitici kişi eski başpehlivanlardan biriydi..

Bana şunu demişti;senden bir koca yusuf çıkarırdık, ama ne yazık ki, sinir sistemin bu sporu yapmaya elverişli değil.. ayrıca yaş sorunu da vardı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar