Yüzünden narkoz yiyip, uyanırken dayıma ve arkadaşıma babamın yanında saydırdığım olaydır.
yarın bir aksilik olmazsa genel anestiziyle kurtulacağım şey.
Yarin olacagim ameliyattir. Hep okudugum universite/bolumum, aldigim urunlerle ilgili devamli yardimci olarak en ufak ayrintisina kadar entry girdim, hastaligimla ilgili de ayni derttrn muzdarip olanlara yardimci olmak istedim.

Buradaki tum entryler hastaligi hemen farkedip doktora gidenlerin. Peki yillarca bununla yasayanlar?

Iste onlara ben yardim etmeye geldim. Cogu kisi gibi ben de lise caglarimda (4-5 yil once) yakalandim bu hastaliga yani bayagi ilerlemis bir vakayim.

Su ana kadar olan gelismeleri doktor donemlerimi falan genisce anlatacagim, ameliyattan sonra da editlemeye devam edecegim efendim bastan soyliyim en ufak utanma yapmadan her seyini anlaticam. Kil donmesi diye gulunc olabilir belki (ben hala guluyorum hatta asdfghdhfha)
Ama zerre umurumda degil burada ne kizlarin gulmesi ne erkeklerin gulmesi.

Ayni entry kıl dönmesi ameliyatı basliginda da olacak.

Coook uzattim teshis doneminden anlatmaya baslayacagim.

1 En birinci tavsiye;

Kesinlikle tıp fakultesine gitmeyin. Asla. Asla aga. Nedenini anlaticam birazdan. Gidin devlet hastanesine, paraniz varsa ozel hastaneye, ben devlet hastanesinde yarin ameliyat olacagim.

Neden universiteye gitmeyin?

Ben bunu yasli amca efsanesi sanardim ama dogruymus. Beni iki yil boyunca (iki yaz. Kis aylarinda okudugum icin gitmedim) oyaladilar ameliyat etmediler. Gidiyorum genel cerraha, her gittigimde doktorun yaninda farkli stajyerler oluyor. Her uzanisimda popomda farkli eller oluyor halka arz ettim ben popomu artik yani tabulari orda yiktim. Neyse konumuza donelim. Kontrol ediyor hedehodo ilaci yaziyor. Kullan gel diyor. Iki hafta sonra gidiyorum. Ogrencilere gosteriyor iste "bakin bu hedehodo ilacinin kil donmesinde etkisinin olmadiginin kaniti" gibi seyler soyluyor. Bana bu sekilde ilk yazimi harcatti. 4-6 kere gittim farkli ilaclarla gonderdi.

Ikinci yazim da legen banyosuyla gecti. Kil kokunu kurutmamiz lazim diye diye ayda bir beni farkli ogrencilere elletti gostertti.

Yeter dedim artik bu yaz devlet hastanesine gittim. Bu yaz dedigim gecen hafta carsamba gunu.

Cok ilerledigini soyledi, bayagi bi et alacaklarmis yani hastalik ne kadar ilerlerse kil o kadar ileri gidiyor ve o kadar fazla et aliyorlar, cok daha gec iyilesiyor tabii. Suan icin benim gibi gec teshis olanlarla ilgili bi ayrinti veremiycem ameliyattan sonra kendini belli eder bu farkkiliklar zaten ben tek tek anlaticam ameliyatin nasil oldugunu ve ameliyat sonrasini hepsini dokucem buraya ileride basina gelen olursa otursun okusun diye.

Konu cok dagildi, devlet hastanesinde genel cerrahttaydik, Adam bakti. Tahlillerimi yaptirdi yatisimi onaylatti. Pazartesi gel ameliyat ol dedi.

Bu kadar la mal gibi baktim bos bos. Ustune bide dedi ki "kusura bakma biliyorum tarih gec ama p.tesi gelseydin sali gunu direkt ameliyat ederdim" dedi. Sok oldum afedersiniz aminakoyim sok oldum. Boyle iste. Benden tavsiye size. Dedim ogrencilere tipa faydamiz olsun gelissinler ogrensinler varsin ameliyatta deney tahtasi olayim. Ameliyat olamadim ki anasini satiym. Siz zaman kaybetmeyin kosun devlete.

2- ameliyat oncesi, o bolgeyi traslamanizi istiyorlar arife gununde, kesinlikle gece 12 den sonra hic bisey yemeyip sabahinda ameliyata gidiyosunuz. Ve son iki uc gun fazla kati yememeniz gerekiyor, malum ameliyat sirasinda ve sonrasinda kabizlik yasamamaniz faydaniza.

Biliyorum fazla daginik oldu ama editledikce hatalarimi eksiklerimi duzeltip daha bi oturturum yaziyi

Siradaki editte ameliyatin nasil oldugunu ve ameliyat sonrasi 2-3 gunu tek seferde yazicam. Sali ya da carsambaya
Yazmis olurum yani. De haydi kalin saglicakla.

Edition: evet ameliyat biteli iki gun oldu size ameliyat sabahindan itibaren anlatayim.

Gittim sabah 07:30 da burada ol dediler. Ameliyat kiyafetini giydim, siz giyiyorsunuz yardim eden yok, altinizda sadece ic camasiriniz kalacak sekilde giyiyorsunuz. Ben baglamayi beceremedim arkadan, hemsireyi cagirdim yardimci oldu. Neyse Sira bekle bekle 11 de ameliyata girdim.

3- Iki cesit ameliyat sekli var

Adini unuttum kusura bakmayin narkoz muydu anestezi mi siz bilirsiniz iste. Iki tur.

Birinde komple goturuyolar sizi bi uyaniyosunuz yataginizdasiniz efem coooook pis bi bas agrisi ve poponuzun yeni kesilmis hissiyle. Yanimda yatan adam oyle uyandi yani. Inliyordu adam onunki yeni teshisti ben ise 4 yillik hastasiydim bu hastaligin. Benim killar bagirsagima cok yetismis, o ise daha yeni yeni ete girmisti.

Birinde ise sadece belinizden asagiyi aliyolar sizden uyusturuyorlar. Ben bununla ameliyat oldum. Belimden igne yaptilar once yataga oturtup, cok aciyor diyenler olmustu efem nedense hic acimadi.

Igneyi sokar sokmaz sol bacagim karincalandi. Hani ustune oturursunuzda boyle seyolur ya. Hah o iste karincalanma. Belirttim sol ayagimin gittigini. Uzattilar beni, sag ayagim daha duruyo dedim, bi masaj gibi bisey yapti damarlarima belimden, aga sag bacakta gitti. Bi gotum kaldi afedersiniz bende.

Bi sure sonra o da gitti. Doktora dedim "popom artik bende degil" diye. "Evet cunku bende ahaha" diyip saplak atti popoma. Saplak attigini hissettim cunku belim titredi ve popomun yan taraflari hala bendeydi.

Cok ilgincti lan dedim ulan olaya bak belim yok. Beyler bayanlar sadece omuzlarim kollarim kafam bende. Gerisi yok sanki oyle dogmusum gibi. Ameliyat boyunca ayaklarimi kaldirmaya calisiyorum, yok beyin emir vermiyor. Kimildamiyo ayak parmaklarim bile. Ameliyatin sonuna kadar oynatmaya calisip calisip kendi kendime guluyodum mal gibi ahahah hala aklima geldikce guluyorum cidden cok ilginc belki ilk defa uyusturuldum diye, ilk defa ameliyat oldum.

Ben zerre aci hissetmeden arkadan bagirsaklarima kadar gittiler titizce temizlediler ortaligi icimde kocamaaan bi bosluk birakip ciktilar efendim. Onlar belirtti bunu.

Odama goturduler sonrasinda sedyeyle.

Aga ameliyatyan sonra asla kati bisey tuketmiyorsunuz. Daima yuz ustu uzaniyorsunuz ve kafaniz yuksekte kaliyor cift yastik ve ya daha fazlasiyla. Hastanede kolay oluyo zaten kafa kismini yukseltiyolar yatagin. Bunun nedeni ise narkoz hala vucutta ve yukari dogru gelebilir. Gelir yani. Beyninize kadar gelebilir. Narkozu iseyerek vucuttan atmadan ve en ufak bi uyusukluk oldugunuzdan emin olmadan asla tam uzanmayin belden ustu yukarida olacak.

Cesitli sorunlar:

1- Efem en en birincisi her ameliyatlinin sorunu idrar.
Narkozu atmaniz icin 3 litre kadar sivi tuketmenizi istiyorlar evet. Ama cikmiyo. Uyusturucunun etkisi gectikce cisinizin orda biriktigini hissediyorsunuz. Ne alaka bilmiyorum ama benim tasaklarim 10 kilo edecek hacime ulasmisti. Cikmiyor. Ordege dayiyorsunuz, saga sola salliyorsunuz aleti. Cikmiyor anasini satiym. Hemsire geldi en son serum bitene kadar cikmazsa sondaj yapmam gerekicek dedi. Kuzenim yanimdaydi o dedi iste ben tikandigimda annem bana daha fazla su icirirdi, kola, kahve icirirdi diye. kafein isemenize yardimci oluyor ve daha fazla sivi. Doktorlar da boyle soyledi ama sıkışınca daha fazla icecegin yardimci olacagini bilmiyordum. Sizde artik biliyorsunuz eger bilmiyorduysaniz.

Oyle boyle isemeye basladim araliklarla. 45 saniyede bir kuzenimden ordegi isteyip isiyordum. Ve 3 tane 1,5 lt lik ordegi doldurdum. Nasil rahatladim anlatamam.

2- yuzustu uzaniyorsunuz hemde belden ust kisminiz biraz daha havadayken alta gore. Nefesiniz kesiliyor, beliniz agriyor. Benim cok fazla agrimisti ilk gun.

3- yine yuzustu uzanmanin bir zarari;
Aileniz geliyor gormeye ya da yakinlar vs. Yuzlerine bakamiyosunuz poponuz donuk afrodit gibi uzaniyorsunuz. Komik oluyor hemde cok komik. "Popomlan gonus" der gibi.

4- aga... yemek.

Buyuk sorun.

Corba variniz yogunuz. Suan evdeyim p.tesi (iki gun once) bitti ameliyat. Hala corba iciyorum bizimkiler lahmacun borek corek yerken.

Neyse cok dagitmayalim konuyu, ilk gecem bu bahsettigim ilk 3 sorunla gecti. Isemek, ziyaretler, nefes kesilmesi.

Sali gunu (yani dun) sabah doktorum geldi, taburcu olacacagimi soyledi, her gun saglik ocagina gidip pansuman yapmam gerektigini soyledi. Persembe gununden itibaren dus alabilirsin dedi, gelecek hafta persembe dikisleri aldirmaya gelmemi istedi. Kalktik abim sag olsun arabasiyla aldi beni. Laptopu aldim onume dizi-film yapiyorum. Kacirdigim uzun zamandir takip edemedigim supernatural bolumlerini izliyorum. Ve gun gectikce hissedilir derecede iyilesiyorsunuz. Dun aksam acidan uyuyamiyodum. Yani oyle dayanilmaz bi aci degil ama aciyor sonucta mevzu bu, yans falan donerken aciyordu, bu sabah ise cok rahat uyandim kafama gore kalkip yavas adimlarla geziniyorum evin icinde. Saga sola donerken nefesim kesilirken kafama gore kalkabilir oldum.

Boyle iste agas 192 cm 103 kg adami elden ayaktan ettiler masallahim vardi benim.

Unuttugum seyler ya da merak ettiginiz seyler olabilir mesaj atin. aklima geldikce editlerim ve iki uc gunde bir editleyerek sureclerimden bahseder bilgilendiririm. Iyi forumlar.

Edition: Bayagidir yazmiyorum onu fark ettim. Suan cok iyiyim bi hafta yattiktab sonra kalktim cok cok az oturmaya basladim gunde 1 saat falan. Suan pek biseyim kalmadi arkadaslar araliksiz oturabiliyorum hafif agri oluyor daha tam iyilesmedim tabii bu agri daha 2 hafta kadar surermis. Sonra da doktorumun tavsiyesi uzerine lazer epilasyona baslayacagim. Vucut gelistirmeye kaldigim yerden devam edecegim.

Ben arada geliyorum sozluge. Merak ettiginiz bisey varsa cekinmeyin arkadaslar yazin bana.
traş sonrası veya ağda sonrası olan vücuttakiler 1 haftaya geçer ama diğerini düşünmek istemiyorum.
ekşideki trollere kalsa kanser yapıyormuş.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24346881
3 buçuk sene önce ameliyat olmuştum tekrarladi şimdi fenol düşünüyorum. Ilkinde de bunda da ağrı olmadı bende.
Genellikle götün çatalında sac kıllarımizin orda birikmesi sonucu oluşan bir olaydır.
14 gün önce ameliyat olmamın sebebidir. ameliyat spinal anestezi ile belden aşağısının uyuşturulmasıyla gerçekleşti. ameliyat esnası sıkıcı arkadaşlar.ameliyattan çıktığınızda belden aşağınızı tekrar hissedememe tribine girmemeniz olanaksız. bacaklarınız kendine gelmeye başladığında hareket ettirmek istediğinizde komik görüntüler ortaya çıkabiliyor. idrar torbanızın şiştiğini farketmenize rağmen işeyemiyorsunuz. bu keyfi yaşadıktan sonra keyif veren aktivitelerinizin arasına işemeyi koyabilirsiniz. baş ağrısı ve bulantıyı engellemek için 3 litre su ve 1 bardak kahve içmeniz tavsiye ediliyor. alınan kitle yüzeysel olduğu için sonda takmadılar. sanırım bu büyük bir avantaj oldu benim için. ertesi gün rahat sayılabilecek düzeyde yürümeye başladım. 10 gün çok rahat geçti. 10. gün dikişler alınacaktı fakat kanamayla akıntı arası bir şey oldu. dikişlerin bazıları açılmış ve vücudun kendisini onaran sıvılar akıntıya sebep olmuş. bunlar olabiliyormuş. dikişlerin büyük bölümü alındı. kalanlar 10 gün sonra akıntının durumuna göre alınacakmış. ama akıntı başladıktan sonrası keyifsiz arkadaşlar. günde 3 kere pansuman yeniliyorum. 3 gün sonra güzel haberlerle editleyeceğim umarım.
Bende tekrarlayan hastalik ama ağrı yok bişey yok kasinma oluyor bazen kanlı bi akıntı gibi şeyler geliyor anlamadım gitti ameliyat da çözüm değil buna amuda kalkıp mi yaşayacaz anlamadım ki.
Fenol mikro sinüs yapıyoz ameliyatsız diyenlerin çoğu reklam yapmak için palavra sikiyor galiba. Muayeneye gidince sana bu yapılmaz normal ameliyat yapak diyolar. Ne sikim hastalikmis arkadas adı gibi insanla dalga geçiyor resmen. Ağrısı sizisi yok en azından. Size kesin olmayan tavsiyem çok boş bir zamaninizda açık ameliyat olun bundan kapalıda tam temizlenmeyebiliyomus kumar oynatmayın kendinizle.
fettullah gülen türkiyeye dönüyor başlıklı haberin içeriği.
Kıl dönmesi gençlerin hastalığı olduğundan, bu gruptaki hastaların ciddi bir bölümü öğrencidir. Bu nedenle ameliyat için uygun zamanları kışın sömestr tatilinde yada yaz tatilindedir. Bu nedenle, yaz tatilinde özellikle deniz tatili sonrasında kıl dönmesi ameliyatı uygun olacaktır. Ameliyattan sonra tatile çıkılması planlanıyorsa, tatil ameliyattan üç hafta sonraya ayarlanmalıdır. Genellikle 16-30 yaşın sorunu olan kıl dönmesi hastalarının ciddi bir bölümü öğrencidir, bu nedenle kıl dönmesi sorunu olan kişilerin genellikle ameliyat veya lokal tedavi için yaz tatilini tercih ettikleri bilinen bir gerçektir.
Zor değildir, ameliyat ol kurtuldur.
salak gibi 4 yıl ertelemem sonucu hayvani boyutlara ulaşması sebebiyle şu an yatamadığım ve acısından uyuyamadığım illet. bardak bardak kahve tükettiriyor şerefsiz.

anlaşıldı bize 3 vakte kadar bıçak yolu gözüküyor.
Bende oldugundan şüphe ettiğim bir durumdur en kısa zamanda muayeneye gideceğim.
8-9 yıldır götümde taşıdığım rahatsızlık.

Lise 2 yıllarında bir gün bisiklet antrenmanım bittikten sonra dinlenmek için oturduğum koltukta ilk hissettirdi kendini. Baştan birşeyler battı sandım. Kalktım arandım, birşey bulamadım. Sonra hafif bir kaşıntı aldı başını gidiyor. Çok tatlı taşınıyor. Kaşırken kaşırken bir anda acıya çevirdi kendini. Sanki götümü kesip aldılar. Sonra annem gösterdim. Abimde de aynısı olduğunu söyledi. Abimi ameliyat ettirdik. 2 gün hastanede refakat ettim abime. Çatalda yumruk gibi bir boşluk açmışlar. Korktum. Abime askere kadar ameliyat olmayacağımı söyledim. Ol kurtul dedi ama dinlemedim. Askere gittim ve tahlilere başladı yarbay. iltihap falan yoktu. Askere gidene kadar acılar cektiren kıl dönmesi ameliyatın yaklaştığını anlamış olacak ki geri kaçtı resmen. Hiç bir ağrı veya iltihap yok. Yarbay doktorumuz apse yapmadan oranın ameliyat edilemeyeceğini söyledi. Askerlik bitene kadar da apse yapmadı. Dolayısıyla ameliyat olamadım. Askerlik bittikten 5 ay sonra yine aynı bölge de deli gibi bir ağrı ile başgösterdi tekrardan. Şu an o bölge yüzünden oturamıyorum ve yaz olduğundan dolayı sıcakta bu ameliyatı çekemem. Yine başka bahara kaldı ameliyat. Şimdi aylarca bu acıyla dolaşacağım.

işin kötü tarafı, iş esnasında fazla oturmayı seven bir insan değilim. Mağaza boş olduğunda arkadaşlar oturda dinlen diyorlar. "- yok oturmayı sevmem pek, şöyle yaslansam biraz, yeter bana." Diyorum. Kıl dönmem olduğunu öğrendiklerinde o yüzden oturmadığımı düşünüp aralarında espri konusu olur diye korkuyorum.
Hamdolsun yollarımızın kesiştiği hastalıktır. Götümde mart tan beri bir rahTsızlık bir huzursuzluk vardı, en sonunda bugün gittim doktora ve acı gercekle yüzleştim. Doktor dedi çare drog.. Ameliyat. 1 gün hastanede kalacaksin ertesi gün taburcu.. 15 gun sonra da cillop gibi götün hazır olacak dedi.

Istedigin zaman gel keselim bicelim dedi. 20 si gibi pıçak altina yatmayi planliyorum. Hastaligin en kotu yani tekrarlama olasiliginin yuksek olmasiymis. Bu olasiliklari da dusurmek icin onlemler var, onlara uyman lazim dedi.. Ne olacaksa olsun acisina cilesine dayanirim da insallah bir daha tekrarlamaz. Amin.

Bu arada devlette ameliyat olan varsa tecrubelerini alabilirim. Eger iyi ise devlette de ameliyat olabilirim. Ben ozel hastaneye gittim 1200tl masraf olur dediler.
kilin crossover yapmasidir.bir allen iverson degildir.
Cuma günü lazer yöntemi ile tedavisini yaptırmayı deneyeceğim rahatsızlık.

Araştırdım sorusturdum, iyi bir doktor buldum.. ameliyat için 1200 tl masraf cekti.

Sonra baska bir doktor tavsiye ettiler. Lazer ile ameliyatsız tedavi ediyormuş. O doktora gittim 700 tl ye o işi hallederiz, 15dk sonra da buradan yuruyerek cikarsin dedi. Bi denemek istiyorum bakalım sonuç ne olacak. inşallah hastalıklı bölge tedaviye yanıt verir ve bir daha aynı sıkıntıyı tekrarlamaz. Amin.

Aklıma geldikçe durumu buraya editleyeceğim.

Götüm de açık hava müzesi gibi oldu amk. Gelene geçene gösteriyorum.
Bakalım bendeki ne kadar inat çıkacak hep birlikte görecegiz.

Tedavisine bugün başlanacak. Biricik kıl dönmeciğim 1 ay icinde lazer tedaviye yanıt vermezse, bana ameliyathane yolları gorunecektir.
tüm insanlarda kıl dönmesi varmış, önemli olan vücudun neresinde olduğu.
Buranın foto atmaya kapatılması lazım acilen .
valla küçükken gidin ameliyat olun. ilk 3 4 gün zor ama sonrasında oturabiliyorsunuz bir şekilde. 17 günde düzeldim ben.
Hayatin ileri sarma tuşu olsa da bassam dedirten bi hastalik. Iki gün once operasyon gecirdim. Iyilesme sureci 1 ayı bulabilir dedi doktor.

Zaman gecmiyor adeta hıamınaa.
aq olduğumun ikinci günü duş aldım neyin 2. haftası. klozete oturup 2 günlük isyanı salmam da aynı gün olmuştur.

ha bu yazıyı okuyan kılı bozuk uşak. siktir git doktora bu ibineler kendi tecrübelerini anlatıyor. bunlara bakıp korkarsın.