bugün

kaç kişinin konuştuğu tam olarak bilinen lehçe. resmi rakamlara göre bu lehçeyi yalnızca 8 milyon kişi konuşuyor. neredeyse türkiye nüfusunun %10'u. bu lehçenin de 4 ayrı alt kolu var; zazaki, kırmançi, sorani, gorani. zazacayı çok ufak bir bölüm konuşuyor. ancak dil denmeye en yatkın olanı da zazaca galiba. kırmançi %8 gibi bir oranda. sorani ve gorani ise türkiye'de değil ırak, suriye ve iran'da konuşuluyor.
oluşumu hakkında tartışmalar bulunan evrensel dil grubu içine girmemiş fakat yöresel olarak kullanılan anlamak ve kullanmak için avrupa birliğinin baskısı içinde türkiye'ye karşı dayattırılan anlaşma veya anlatım kavramı.
Dünyada grameri olmayan tek dil.
bir dilin şahsına münhasır,müstakil bir dil olarak kabul görmesi için aşağıdaki üç unsur gereklidir.

1.birden ona kadar sayma sayıları kendine özgü olacak.

2.akrabalık unvanları kendine özgü olacak.

3.şahıs zamirleri kendine özgü olacak.

işte kürtçe bunları sağlayamadığı için farsçanın bir şivesi olmaktan öteye gidememektedir.
öncelikle dilbilimci oldugumu belirterek konuya girmek isterim. bir dilin ayrı bir dil olup olmadığını anlamak için öncelikle zamirlere sonra organ adlarına akrabalık adlarına bakılır.
kürtçe hakkında bilgim olmadığı için bu konuda ahkam kesemeyeceğim fakat bildiğim kadarıyla farscayla bu konularda benzerlik gösterdiğinden farscanın çok önceki zamnlarından kalmış bir lehcesi oldugunu düşünüyorum. ki bu da kötüleme değildir. lehceler ait oldugu toplulukların yasadıgı cografyadan etkilenip anadilden kısmen farklı geliştiği için farklılık gösteren dil dalıdır.

burda dikkat cekmek istediğim nokta kürtçe özellikle türkçe ve farsca ve arapçadan büyük ölçüde etkilenmiş cografi nedenlerle. ama latinceden nasıl etkilendiğini hala çözebilmiş değilim.

ülkemin cok farklı kesimlerinde cok farklı şivelerle farklı şekillerde konuşulmaktadır. bunu da böyle görüp siyasi ideolojiye alet etmemek gerekir. siirtte yasayan teyzem, gerek devletin ihmali gerek kşulların yetersizliğinden türkçe öğrenmediyse bunun siyasetle ne alakası var. bizler bunun sürekli öne çıkarılmasından bıkmıştık ve neredeyse sönmüştü ki şimdi de temcit pilavı türbanı getirdiler önümüze. anlamak isteyen çok açıktır anlattıklarım. anlaşılmamış noktaları da konusarak halledebiliriz.
kürtlerin kullandığı dildir.
ırkçılık felan yaptığım yok, içimden bile geçmiyor.
yalnız nasıl almanca bana kaba bir dil gibi geliyorsa, kürtçe de bana onun gibi hatta ondan daha fazla kaba geliyor. hatta duyduğumda birden zihnimde bıçaklar, hırsızlıklar, sahtekarlıklar beliriyor.
almanları sevmem... kişisel olarak söylüyorum pis bir millet gibi gelir onlar bana , sanırım bu yüzden dilleri de kaba geliyor bana.
kürtleri de hep polisle birşeyler konuşan, hırsızlık yaparken yakalanan veya ailemi dolandırmaya çalışanlar olarak hatırlarım. nitekim gördüklerim de öyledir.
şimdi doğu da eğitim sorunundan kaynaklanıyor bunlar diyebilirsiniz. hatta bir derece haklı bile olabilirsiniz. yalnız bunlar aileden hiç mi eğitim almıyorlar. ya da sadece türklere karşı mı böyleler. içten içten bunları yapıp sonra ayrı vatan istemek, hemde hırsızlık yaparak ekmeğini kazandığın yerden bu sefer toprak almak...
eğer eğitim ailelerin kafasını yıkamaksa... doğuya bu mu yapılmalıdır?
insanlar ne hakediyor?
kısacası aynı almanca gibi bana kaba gelen bir dildir...
tagalog dilinden daha zengin bir dil değildir...
böğürtü. kimse kimsenin anadilde konusma hakkını elinden alma hakkına sahip değil ama biraz daha kibar konuşulsa toplum içinde yadırganmayacak.
bu ülkede ana dil olmasını sonuna kadar savunduğum dildir.bu topraklar kimsenin değil üzerinde yaşayan insanlarındır .
(bkz: kürt farsçası)
asıl doğu kürtlerinin konuştuğu dildir. alevi ve şafii kürlerinde değişiklik gösterir. alevilerin konuştuğu genelde şafi kürtler tarafından empoze edilmeye çalışıldığından türkçe ile karışıktır.
birgün yaşlı bir kürt dedesine sormuştuk: "kürtçe konuştuğunuzda askerler size ne yaparlardı?" diye.

cevap şuydu: elini bir bıçak (ya da) kılıç şekline getirip sonra boğazına götürüp kesme işareti yaptı...

bizim cevabımızda şuydu: teyze senin yalanını sikeyim mi? dümbük teyze, demin otobüste arkamdan konuşanlar ne'ciydi? veya dün markettekiler? herkes konuşuyor kürtçeyi ve kimse kimsenin boğazını kesmiyor.

edit büdüt: ilk başta dede dedik, çünkü o zaman dede idi, sonradan çükünü kestirdi teyze oldu. illa adamın mazisini mi anlatacağız burada.

(bkz: bu da böyle bir anımdı)
lehce mi dil mi oldugu hala tartisilandir.
rusçadan daha zengin bir dil değildir...
arnavutçadan daha zengin bir dil değildir...
farsçadan daha zengin bir dil değildir...
DÜNYANIN EN GÜZEL DiLi DEĞiLDiR AMA BAZI BEYiNZSiZLERiN ÖNE SÜRDÜĞÜ GiBi OLMAYAN BiR DiL DEĞiLDiR.
ŞiMDi BÖYLE BiR DiL YOK DiYENLERiN ANASINA BURDAN KÜRTÇE KÜFÜR ETSEM BANA YAKIŞMAZ AMA O ZAMAN ANLARLAR VAR MI YOK MU..
(bkz: arapca farsca turkce corbası)
kusarken konuşmak gibi birşeydir. bunu dil sayanların önce dilin tanımını öğrenmeleri gerekir. bilmeden konuşmak yapılmış en büyük aptallıktır. olmayan şeyi dil saymak sonrada bunu başkalarına hakaret malzemesi olarak kullanmak dil dedikleri şeyin ve onu kullananların gelişmişliğini gösterir.
türkiye'de milyonlarca insanın günlük hayatında kullandığı "dil"dir, beğenseniz de beğenmeseniz de.

(bkz: yazar burda faşistlere seslenmiş)
kürtçe bilmeyenler için yanında kürtçe konuşulması bi hayli rahatsızlık veren, halbuki öğrenildiğinde kulağa çok hoş gelen şahane bir dil olduğu anlaşılan lisandır. 8 adet bildiğim diller arasında konuşulması en zevkli olan dildir kürtçe... kürtçenin tarihi ise millattan öncelere dayanmaktadır... fakat devlet baskısı ve aşırı şovanist beyinli insanların asla kabullenmek istemediği bu güzel dilin asimile edilmek istenmesi pkk gibi dinsiz, şereften çok uzak terör örgütlerine bahane ve provakasyon malzemesi vermektedir. bu durum malesef ülkemizde bir kısır döngüye yol vermektedir. sanıldığının aksine edebiyatı olan bir dildir.

edit: aynı zamanda ibnelerin hazmedemediği dildir. bunun sonucundada ibnelik yapıp eksi oy vermelerine sebep veren dildir. insanlığınızdan utanın.
Türkiye'de de kullanılan şive.
kendi içinde değişik türleri bulunur.
Türkiye'de, doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde yaşayan halkın büyük oranda kullandığı iletişim şeklidir.
yöresel olduğu içindir ki, dil değil; şivedir.
çoğunlukla kürtler tarafından konuşulan dildir. evet dildir ve yüzyıllardır aynı coğrafyada konuşulandır, duyguları besleyen, mısralar dizen, efsaneler anlatandır...yoktur diyenler faşisttir, hazmedemeyendir, biryerlerine birşeyler batandır...ve olay bu kadar basittir!

dili yok saymak, konuşanını da yok saymaktır. bugün hangi aklı selim kişi kürt diye birşey yoktur diyebilmektedir. tarihe gömüldü o laflardır 'netekim' onlara eşlik edecek dahası da vardır.
yeryüzünde konuşulan dillerden biri.
sadece mağaralarda konuşulmayan dil. konuşanı hor görülür, okullarda eğitiminin verilmesi yasaktır. o yüzden türkiye hoşgörülüdür.
(bkz: bütün kürtleri pkk lı sanmak)