bugün

bir kadın açısından aynı anda hem önden hem arkadan verme eylemi de dahil, küpe, dövmeyi kendi şahsım adıma sevmem. mesela ben hem önden, hem de arkadan veren bir kadınla evlenmek istemem; çünkü kendi hayatımda iki kadın ile aynı anda beraber olup keyif yaşamak bana oldukça uzak ve hedonistçe geliyor.

yine aynı şekilde bunları yapanı da kötü ilan etmem, edemem, tiksinmem, umursamam; çünkü her insanın kişisel zevk ve yaşantısı değişebilir ve insan karakteri tek tip değildir sonuçta. bu bireylerin yaşantısı da beni alakadar etmez.

akp'li yobazlar gibi aynı şekilde kendisi gibi yaşamayan insanlara kendi yaşantısını mükemmel hayat şeklinde dayatıp kendisine ilerici diyen insanlardan genç olanlarının ailelerinde çoğunlukla insan hakları, bireysel hak ve hürriyetler, din ve vicdan hürriyeti, tolerans denen demokrasi kültürü üzerine bir eğitim aldığını zannetmiyorum. çünkü küpe takmayan, alkol kullanmayan, sigara içmeyen, dövme yaptırmayan, tüm günlerini diskolarda geçirmeyen insanların aşağılanması anlamsız ve saçma.

çünkü bunlar hedonist, özgürlükçü sistemde yer alan serbestliğe dayalı keyif verici hoş eylemler. ama bunları yapmayan ya da sevmeyen herkesi gerici görüp saldırmak akp'li bir yobazın katı, tutucu ve bağnaz hareketlerinden farksızdır.

eğer belli bir eğlence anlayışını yapmayanlar yobaz ve aptalsa atatürk, bilim adamlarının çoğu, tüm ünlü türk aydınlarının büyük bir kısmı da aptaldır. böyle katı ve bağnaz bir anlayış oldukça saçma.
richard dawkins, stephen hawking, carl sagan, albert einstein, neil degrasse tyson vb. insanların da eğlence hayatlarına bakarak yobaz, geri zekalı insanlar ilan etmemiz mümkün. onların dövmeleri yok, onların küpeleri yok, onlar alkol içmeyen geri zekalıdır demiyor. bunlar hep dinci işte.

yani diyorum ki aklını kullan. sorgula biraz. sığ anlayışlı olma.
not: votkayı çok severim ve içerim. ama bu votkanın sağlığa yararlı olduğu anlamına gelmez.
Okudum bastım artıyı. Gönüllerden geçen yazılmış. Yani her kişinin sevdiği farklı, zevk aldığı farklıdır. Aksi hâlde insandan bahsetmek mümkün olmaz. Herkes aynı olacaksa anlamı olmaz çünkü bu hayatın. Gerçi anlamı yine yok da neyse. Kendi adıma küpeyi sevmem, dövme sevmem ama uzun saç severim ve senelerdir makas vurmadım saça bele inene kadar devam. Burda asıl nokta zarar meselesi. Senin özgürlüğün başkasının özgürlüğünü ihlal ediyorsa orada durman gerekmektedir. Ha tabiî bunda şu husus var, küpeli bir adam seni görsel olarak rahatsız edebilir. Ama orda problem o adamda değil sendedir. Senin kafandadır. O adam senin sakalına laf ederse sende ona yüklenme hakkına sahip olmuş olursun. Bu dünyada insanlar binlerce yıldır var ve inançlar , kültürler değişti sürekli. Eskiden olan şimdi yok, şimdi olan eskiden yok. Her olgu yaşanan çağa göre biçim alıyor. Yani kimse yüzde yüz haklı değil. Dünyada yüzde yüz doğruluklar çok az. Haliyle kadim şeyler imiş gibi bir takım şeylere takılıp kalmak olur iş değil. Çok efendi bir üslup kullanmışım yine. Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler. Zall sana da. Kurmuşsun güzelim sözlüğü sen paranı kazanıyorsun biz de kafa dağıtıyoruz. Ama arada bir ayar çek alpense* ile.