bugün

arasındaki farklardır.
Gelişmiş ülkelerde köy hayatı, gelişmemiş ülkelerde şehir hayatı.
hayatının ilk 35-50 sene arası şehir hayatı kalan x senesi ( ne kadar ömür verilirse artık ) köy hayatı şeklinde istediğim yaşam biçimidir. ilk 50 sene içerisinde eğitimini tamamlarsın çalışırsın birikim yaparsın şehrin gezilebilecek yerlerini gezer yaşayabildiğin kadar yaşarsın hayatının kalan yarısında da sakin sükunetli bir hayat yaşarsın. klişe ama böylesi makbul. misal istanbulda doğup büyüdük sinir stres trafik hayat mücadelesi derken belki fiziken olmasa bile ruhen bitiyorsun yıllar geçtikçe. ikinci bir defa gelmeyeceğimiz garanti bu hayata dolayısı ile neden tamamını böyle sıkıntılarla geçirelim ki..
köyde herkes herkesi tanır. yardıma ihtiyacın olsa tüm köy yardımcı olmaya çalışır. şehirde aynı apartmanda yaşayan insanlar birbirini tanıyor. bence köy her yönden 1 adım öndedir.
valla köy hayatının da şehir hayatının da değişik değişik güzellikleri var, ilgi alanına göre ikisi de olabilir.

aslında günümüzde bu konular birbirinin içine geçmiş konular. internet var, köyde yaşarsın, youtube sayesinde bütün kültürel aktiviteleri takip edersin. twitter sayesinde bütün dünyadan haberin olur.aslında şehrin sana geçmiş zamanda sunduğu bütün imkanları internet sana sunuyo. o zaman aslında tek başına zikindirik bi yaylada yaşasan da olur, icabında.
köy hayatını sadece huzurdan dinlenmekten ve sessizlikten ibaret sanan gavatların köy hayatı dediği versus.

öncelikle köy katlanılabilir bir işkence değildir. köylüleri de hiç sevmem. şehir hayatı siker atar.

öte yandan, bırakın bu duygusal yaklaşımı. hayatında hiç köy görmemiş adamlar köy hayatını savunuyor. eline hiç çapa almamış, domates biber ekimi yapmamış, hayvanlara hiç bakmamış adamlar gelip köy böyle şöyle diyor.

şehir hayatı basit ve eğlencelidir. köy hayatı ise yorucu, sıkıcı ve rezildir.
Şehir hayatı aq.

Ben de baileys hüpletmeyi bilirim.

Sıkıyorsa gelsin ceviz toplasın.
Köyde Sıtarbaks olmadığı için şehir hayatı diyorum. Komtifintiçaklıt içmeyince gelen niye yaşıyorum ki hissi...
Yazın ederlerdi dağları yaylak, kışın ederlerdi ovayı kışlak.
merkezden uzak ama yine de merkeze bağlı ve merkez sınırlarına yakın sessiz sakın bı kasaba hayatı derim.
şehirden kasıt büyükşehir ise büyükşehirler sadece deniz kenarında ise (mersin, izmir, antalya) çekilebiliyor.
deniz kenarında olmayan bir büyükşehirde yaşamaya gerek yok diye düşünüyorum.

köy hayatı güzel olsa da uzun vadede sürdürülebilir değil, bir yerden sonra sıkıyor.

en güzeli köy hayatına ve denize yakın, her imkanın bulunduğu küçük bir şehir hayatı diyorum.
trafiksiz, stressiz ama biraz biraz da sosyal. mis gibi.
Köy hayatı tercih edilir ama oralarda da dedikodu bitmez. en iyisi tek başına dağ evidir.