bugün

45 erkek çocuğuna tecavüz edilen ensar vakfı kuran kursları gibi şer yuvalarının aksine, gençlere bilim ve sanat öğretilen ahlaklı kurumlardı.
Yıllar evvel, ülkeye, reform kıvamında, çağdaş, yenilikçi, ilim ve bilimle donatılmış bir projeydi, köy enstitüleri.
Kırsal kesim insanının, bilinçlendirilmesine, aydınlanmasına, ziraatten sanata, felsefeden, tarihe birçok konuda ilerlemesini sağlayan bir projeydi.
Ne yazık ki, her zaman ki gibi, ülke insanının bilinçlenmesinden korkan zihniyetler tarafından, ilim ve bilim yok sayılarak, türlü iftiralarla, tarihe gömülmüş olan projedir.
Bu zihniyet, sosyoloji bilen köylü değil, minik ve uyuşmuş beyinlerden hoşlanıyor. Maalesef!!!
bazıları sadece kapatılmakla kalmamıştır.

örneğin izmir'deki kızılçullu köy enstitüsü. menderes hükümeti izmir'deki kızılçullu enstitüsünü kapattıktan sonra amerikan askerlerine tahsis etmiştir.
aslında temelinde kapatılması toprak ağaları yüzünden. örgütlenme biçimi ise yobazları kudurtma üzerine. yani kadın erkek birlikte okuyormuş sikişirler diye korkmuşlar.
hem bilimsel hem pastoral olarak bilgi seviyesi yerlerde olan, yüzyıllardır vur sırtına al lokmasını denerek köle gibi çalıştırılan türk evladını, entellektüel, ziraatten/zanattan anlayan, bilimsel teknikleri bilen bir insana dönüştüren kurum(du).

(bkz: yak gel bildiğin ne varsa)
komünist yetiştiriyordu kapatıldı. iyi de oldu.
tmmob açıkken bunu kapanması çok gereksiz.
Kapatılmasaydı ülkede bukadar cahil Adam olmayacaktı, bu bazıları için çok üzücü olurdu!!
Bugün açılış ve kapanış yıldönümüdür.
14 senede harika işler yapmıştır, siyaset gereği kapatılmaktan kurtulamamışlardır.
Temelleri 1924'te atatürk'ün davetiyle türkiye'ye gelip anadolu'da incelemelerde bulunan ve hasan ali yücel ismail tonguc'la görüşen amerikan pragmatist filozof john dewey tarafından atılmıştır.

Bir amerikalı tarafından tasarlanan sistemi komünist yetiştiriyor diye kapatmak da ancak bizim geri zekalı ve haysiyetsiz muhafazakarlarımızdan beklenecek düzeyde bir aptallıktır.
eski türkiye ve yeni türkiye özeti:

https://www.facebook.com/...50&type=3&theater
chp döneminde kapatılmıştır.
tam hatırlamıyorum ama geçenlerde galiba bir ilkokul öğretmeninin halk oyunları ile ilgili bir söylemi olmuştu.

halk oyunları ile cinselliği aynı potada eritebilmiş ve bu masum işi bile sekse bağlayabilmişti.

yani demem o ki 7-8 yaşındaki çocukları halk oyunlarında yan yana görünce bile aklına sikiş gelen sapık orospu çocuklarından bahsediyoruz.

bu adamlara modern dansları, daha o dönemde bütün doğu ve batı klasiklerini okutmayı ve çağın ötesinde bir eğitim anlayışını ne kadar anlatırsan anlat bu adam bir kız ve bir erkek çocuğunu, yaşları 4-5 bile olsa yan yana görünce aklına sikiş gelecek.

böyle bir ruh hastası, sapık topluluğa hiçbir bok anlatamazsınız.

boşuna çenenizi yormayın.

edit: komünist yetiştiriyordu ama komünist yayınlar ve yazarlar yasaklıydı. nazım hikmet'in kitaplarını bile sokulmazdı bu enstitülere.

akıl işte.

yok ki amına koduğumun mallarında.

olsa onlar da anlayacak.
çelişkili bir aydınlanma hamlesi.

bu atılım sürekli olsa, burada yetişen gençler eleştirel düşünecekleri için atatürk'ü eleştirse ne olacaktı acaba? yine kapatılırdı galiba. aslında inönü atatürk'ten büyük adammış bence. atatürk'ün tabu olacağını düşünüp resimlerini filan okullardan, dairelerden kaldırmış. sonrasında amerikancı menderes haini atatürk'ü koruma yasasını çıkartıp eleştirilmesini engelledi ve her daireye, okula atatürk resimleri ve heykelleri sokmaya başladı.

kemalistler bir yönden en büyük menderesçiler ki, menderes sayesinde zihinlere, topluma yerleşen atatürk tabusunu savunuyorlar.
dedem burdan mezun olan bir tarih öğretmeni.
hemşire kadar sağlık, ziraatçi kadar tarım ve iyi seviyede müzik bilgisi var. sanatı, ülkesini, gençlerini seven aydın kesimlerden.
keşke buralarda sallamadan önce bir kaç tane mezun bulupta konuşma fırsatınız olsaydı. keşke bu okullar 20 yıl daha devam etseydi belki her şey daha farklı olabilirdi.
zamanın en yaygın ve gelişmiş eğitim kültür Sanat merkezi.
kapatanın yatacak yeri yoktur.
içinden adam çıkmış mı merak edilendir.
Filmi de vardır .
köy enstitüleri haritası;
görsel
Ülkemiz şu an bir japonya değilse uzaklarda aramaya gerek yok nedenini.

işçiyi, köylüyü, yoksulu dört dörtlük okutan dünyadaki tek sistemi de her iyi olanı bize faydalı olanı harcadığımız gibi bunu da öyle harcadık.

Vatana millete hayırlı olmasın.
ülkemizin onur nişanı, yegane bilim ve aydınlanma yuvalarıydı. her gün ortasında ansızın kapatılışı aklıma gelir duygulanır ve de sinirlenirim.
Elimde bu konuyu anlatana çok güzel bir kitap var adını şu an hatırlamıyamadım. Bir defa elime aldım bir daha nasip olmadı.

Bu güzel eğitim öğretim yuvalarında yetişen o güzel nesle selam olsun. Yolu elektriği olmayan köylerden çıkıp öğretmen olan, kendi gibi güzel kendi idealist nesiller yetiştiren bir nesildi o. ekmeğini yediği vatana ihanet etmeyi aklından bile geçirmezdi o nesil. Fakat kapatıldıktan sonra eğitimsiz kalan toplumlar kendi içinde vatan hainleri üretti. Kapatılması yolunda emeği geçen herkesin tek tek allah belasını versin.
biz halkbilimciler için bulunmaz bir araştırma kaynağı.
Ivriz koy enstitusu binasinin oldugu okuldan mezunum.

Zamaninda cok kaliteli mezunlar vermistir.