bugün

kötü olabilmektir ki kötülüğe bir adım kalmıştır, o yola hiç girmemek lazım.
Elimde imkan varken yapmadim, asıl güç budur.
Kötülüktür.
ondan farkınız olmadığını gösterir.
kötülük değildir, adalettir. kavramları karıştırmamak lazım.

kötüye iyilik veya kötüye sessiz kalmak asıl kötülüktür. adaletli olan iyinin yüceltilmesi, kötünün yok edilmesidir. kötü yok edilince zaten kötülük yapacak biri de kalmaz. hepsine net çözüm. kötüler ölsün.
kötülüğün derecesini anlamadığınız için kendi yufka yüreğinizi iyiliklerle avutmak yanlıştır. kötülere kötülük yapmak adalettir. evet, hiç kuşkunuz olmasın. acımayın.
Kimse kötü doğmaz, kötülük daha sonradan edinilir. Toplumsal yapı, cevre, aile, eğitim her şey iyilik ya da kötülüğün sınırlarını belirler. Kötülüğe kötülük yapan iyi insan mıdır? Hayır. Çünkü o da kötülükten yana kullanıyor tercihini. Yani kötülük yapandan bir farkı kalmıyor. Kötülük boyle yayılır toplumlara. intikam, kısas derken iyilik namına bir şey kalmaz. Kötülüğe mi maruz kaldiniz? Size kötülük edene adaletten başka borcunuz yoktur. Kötülüğe adaletle mukabele edin.
Hayir degildir. Adaleti saglamadir bir nevi.

Gereksiz duygusalliga gerek yok. Acik ve net.
iyiliğin yürümesi için kötülük lazım.e tabi yapmak lazım.
yapılan kötülük suç teşkil ediyorsa değildir. insan suç işlediği zaman aynı zamanda kötülük yapmış olur. suç işleyen insanı hapse atıp cezalandırmak da bir anlamda o suçluya kötülük yapmaktır ama biz buna adalet diyoruz. dikkat edilmesi gereken hakettiği kadar cezalandırmaktır. hem hukuken, hem de dinen bu böyledir.

insanlar arasındaki sıradan ilişkilerden bahsedecek olursak; kötülük yapanın size verdiği zararın tahsilatını yapmak tamamen sizin değerlerinize, inançlarınıza, erdeminize bağlıdır. nefsinize hakim olamayıp intikam alabilirsiniz; bu en kolay yoldur. inançlı bir insan iseniz allah'a havale edersiniz; bu da sabır gerektirir. ya da affedebilirsiniz; bu ise büyüklüktür, erdemliliktir. zaten kötü insan yaptıklarının cezasını zamanla hem yalnız kalarak hem de ruhen çökerek ödeyecektir. siz en iyisi kötülerden olmayın.
Kötülere kötülük yaparak kötülerin iyi insanlara kötülük yapmasını engelliyorsanız o insanlara iyilik yapıyorsunuzdur. Bence bu kötülük değildir. Hangi açıdan baktığına bağlı tabi.
güncel Önemli Başlıklar