bugün

iki ayaklılarıda mevcuttur.
vakti zamanında atv 'de gösterilmiş, ama muhtemelen fazla rating yapamadığından uzun sürmemiş bir yerli dizi. zor bir çocukluktan sonra kendini bildi bileli hapiste yatan ve oranın acımasız ortamıyla bilenmiş olan müebbet hapse mahkum bir genci acımasız tetikçileri yapmak üzere mafyanın alengirli bir şekilde hapisten çıkarmasını ve lakin gencimizin aslında bir kalbinin de olup, bütün bu acımasızlıklar içinde aşkını yaşamaya çalışmasını konu alan bir diziydi. dizideki mafyanın ağır abileri arasında cüneyt arkın abimiz de boy göstermekteydi.

(bkz: erkan petekkaya)
dunyada edinilecek en sadik dosttur.
ne zaman nereyi gözleyeceğini bilen bir arkadaşımızdır.
görsel
sevmem. sabah eve gelirken e5 kenarında arabaların arasında sağa,sola kaçan sürekli yola atlayan bir cinsiyle karşılaştım. boynunda tasması vardı ev köpeği olduğu belliydi baktım olacak gibi değil arabalar ezecek bunu hiç köpeklerle diyaloğa girmemiş ben seslenmeye çalıştım ,geh ,meh deh derken köpek geldi yanıma yaklaşık 700m mesafe yolu beraber katettik mahalleye geldiğimde fırına uğradım buna kıymalı açma aldım banamısın demedi götürdü hemen, sonra eve doğru yol alırken baktım arkamdan gelcekmi diye,gelmedi. gelseydi bakkaldan ona sütte alacaktım ama gelmedi mahallede birden kayboldu. hayvanları sevmeyen benim için buğün olumlu bir gelişmeydi.
bundan sonra köpekler beni kovalayamaz ilk adımı attık.
kötü birilerinden bahsedilirken kullanılır. bu denli sadık bir hayvanın adı nasıl olur da kötü amaçla kullanılır anlamak güç.
garipsemeden, her daim sizinle dostluk edebilen canlıdır, candır.
muhtacligi ve koşulsuz sevgisine kayıtsız kalinamayacak mahlukat. Pek çok durumda insana tercih ederim.
tarihte ilk defa evcilleştirilmiş hayvandır. zira günümüzde de en çok tercih edilen ev hayvanıdır
tinerci,çöp toplayıcı,ayyaş ve berduş takımını canından bezdiren psikopat hayvan.
neden sadece yukarıda saydığım insanlara havladıklarını birisi bana izah etsin!
doğuştan şeker hastası olan bu hayvanların en büyük özelliği sahiplendiği yere yapmamalarıdır kimine göre.
tek marifeti itaati olan hayvancağız. , insana her zaman bir efendi muamelesi yaptığından bana sıcak gelmeyen mesafeli, soğuk. bir kedi kadar olmayan.
ufak olduklarında oldukça şirin olurlar. büyüdükçe dertleri artar. hiç büyümeseler iyi olacak aslında.

görsel
çok sadık hayvanlardır.bir anım var ama anlatmıyacağım sözlük.
iç çektiği sırada çok sevimli olan hayvan.
Hele türkiye'de çok vardır. evrimleşmiş köpekler (!).
sadakat, dostluk, yaşama sevincinin bir canlıda istikrarla vücut bulmuş şekli.
insanlığın yarattığı en eski biyolojik makinedir.
sağdık, dost canlısı bir hayvan.
öğrenme yeteneği yüksek ve fakat kafası asla çalışmayan hayvandır..yaklaşık 2 saat önce kapı önünden geçen kediye hala havlayan lucky' yi görünce oluşan bir kanaat bu. olm bi' sus artık ya, dağ başındayız. allah' ın kedisi, geçti gitti. beynimi siktin aq hav hav havvvv..

edit: sana demedim kardeş, pardon..
insanlarla birlikte geçirdiği binlerce yıllık adaptasyon sürecinden alnının akıyla çıkıp bu zamana kadar hayvanlarda gözlemlenmeyen insani zeka yeteneklerine hasıl olabilmiş dünyanın en güzel hayvanı.

Bu zeka yeteneklerinden biri, bir köpeğe 60 tane oyuncağı ismi öğretilir ve köpeğe "arabayı","bebeği" vsyi getir denilerek oyuncakları dağınık haldeyken getirmesi öğretilir. Buraya kadar bir maymunun da yapabileceği bir şey. Lakin 60 oyuncağın yanına 61.si eklenir ismi lego olsun, ve köpeğe hiç bilmediği, daha önce şeklini görmediği "legoyu getir" denir ve köpek "ben 60 oyunca biliyorum 61.sini tanımıyorum o zaman bu lego olmalı" şeklinde bir fonksiyon kurarak legoyu getirir. Bu zeka yürütme şekli, yani bir nevi analitik zeka şempanzelerde bile yoktur. Bu açıdan belki birçok noktada şempanzelerden eksik olsa da zeka açısından köpeğin yerini eşsiz ve insani yapar.

bilimsel bir argüman sunmadan köpeklerin zekası üzerine fikir yürütenlerin ise insan ile hayvanarasındaki yegane fark olan "bilimsel düşünce"ye hasıl olmadığı görülüp esasınd hayvanlardan çok da farklı olmadığı anlaşılabilir.
"an itibariyle okunan ezana eşlik eden" demeyeceğim. evet! çünkü yanlış anlaşılacağım, eksileneceğim. boşu boşuna ortam gerilecek, zaten gününü yoğun stresli bir şekilde geçirmiş sözlük arkadaşlarımın streslerini bir de ben arttıracağım, yanlış anlaşılacağımı bilmeme rağmen. başkalarının inançlarıyla dalga geçtiğim sanılacak. hee sen yine de bu entry'i eksileyebilirsin, birşey diyemem ama ben gerçekten çok üzülüyorum bu hayvancağıza sözlük. yan arsada yaşıyorlar bir aile olarak ve her zaman ezan okunur okunmaz, "uu"luyorlar. ama öyle böyle değil. korktukları için mi anlayamadım ama bu hayvanların önceden ezan okunmasına bu denli tepki vermelerine sebebiyet vermiş insan, hayvan, bitki, virüs, bakteri her kimse işte, ben onların a*ına koyayım sözlük. nasıl kıyarsınız lan bu hayvanlara bu hayatları boyunca unutamayacakları acıyı yaşatmaya. içim parçalanıyor her "uuu"ladıklarında sözlük, içim :(
dünya'da insanlara en yakın olan ve sadık olan hayvandır. asla sahibine ihanet etmez ve asla sahibini unutmaz.
http://www.youtube.com/watch?v=ysKAVyXi0J4&NR=1&feature=fvwp

bu video'da gördüğümüz gibi afganistan'dan dönen amerikan askerinin köpeği onu unutmuyor ve onu gördüğü için belki de o an dünyanın en mutlu canlısı oluveriyor.
doğası insanla çok sayıda ortak özellik taşıyan (iyi ve kötü anlamda), bu yüzden insanların en iyi dostu olan.
sizi karşılık beklemeden sever.

ne yaparsanız yapın size kızmaz ki istese kemiklerinizi unufak edebilir.