bugün

Köpekle köpek olmaya gerek yok, kaçın.
kesinlikle kaçmak değildir. olduğunuz yere de çömelmek değildir. mühim olan köpeğin korktuğunuzu anlamaması ve herhangi bir tehdit unsuru oluşturmadığınızı köpeğe iletmek, tabii başarabilirseniz. çömelmenin bütün köpeklerde aynı etkiyi yaratmayacağını düşünüyorum, yani onun korumayla yetkilendirildiği sahasındaysanız sizi yine bir tehlike olarak görebilir.

en son köpekten kaçtığımda köpek beni yaklaşık 1 km boyunca kovalamıştı. sanırım koruduğu bir kulübenin yakınlarında yanlışlıkla durmuştum. altımdaki bisikletin zinciri attığı için durmuştum orada üstelik. tabii bunu gel de köpeğe anlat. tek yaptığım şey bisikleti ona doğru fırlatıp kaçmak oldu. yolun yan taraflarlarında da kaçacak hiçbir yer yok çünkü iki taraf da askeri hava alanı ve tellerle örülüydü. koş koş bitmedi yol, en sonunda köpek yorulup da bırakmıştı beni. düşünün nasıl koştuysam artık.
Kesinlikle kaçmak. Zira o anki korku sizi normalden 3 kata kadar daha hızlı koşturabilir. Yakalaması imkansızdır. Tecrübeyle sabit ,şuana kadar kaçıpta yakalananı görmedim.
Öncelikle kapalı bir mekana doğru kaçmalısınız,Koşarak kaçmanız mümkün değil.Bir yere sığının çoğu köpek kapalı alana girmekten çekinir.

Hiç mi kapalı alan yok ? hiç kaçmayın cesaretinizi toplayıp gözlerinin içine bakın ona doğru bir hamle yapacakmış gibi kıpramadan meydan okuyun.

(Tabi ben normal köpeklerden bahsediyorum, pitbull falansa geçmişler olsun...)
Dün kısmi bir köpek saldırısına uğradım, arabanın üst kaportasına çıktım.
Köpeklerde "insan saldırırsa yapılacaklar" başlığını açabilseydi keşke.
(bkz: yere oturup beklemek).

(bkz: daha sonra köpeğin sizi sikmesi).
Kaçmayın olm. Yoksa siker belanızı. Oturun, iki el tavla neyim atın. Kanka panpa olunca zaten bişi yapmaz.
Hicbir kopek, yok yere kimseye saldirmaz. 30 yillik hayatimda bir cok kopek sevdim. Pitbull'dan, rottweiler'a ne kadar vahsi diye adlandirilan kopek varsa...

Hicbirisi de saldirmak, zarar vermek maksatli yaklasmadi. Kopeklerin ve diger hayvanlarin saldirmasi, trafikte ki insan kavgasina benzer.

Sen kopek icin tehdit olusturursan, onun korudugu alana girersen, yavrularina ya da yemegine yaklasirsan evet o kopek dogasi ve egitimi geregi sana saldiracaktir. Bugun hanginizin evine hirsiz girince saldirmiyorsunuz ki? Arkami doner kacarim diyen kac adam cikar suradan?

Hayvanlar da insanlar gibi yasama mucadelesi verirler. Sebepsiz yere dayak yiyen, daha ufacik piclerin yolda tasli, sopali saldirisina ugrayan ve bu yuzden her gordugu insana potansiyel saldirgan gozu ile bakan bir kopek suclu degildir. Suclu; bir kopek gordugun de cocuguna "kac isirir, yaklasma isirir" diyerek o cocugu hayvanlarin isiran varliklar oldugunu asilayan ailelerdir.
fakir gibi yürümeyin. araba alın. böyle sorunlarınız olmaz.
zall ı işaret edip,

"tut oğlum tut"

demektir.
kaçmak .
durduk yere hiç bir köpek saldırmayacağı ve köpeklerin saldırdığı orospu çocukları hayvana zarar verdiği için saldırılan ibneye dokunmamak. haketmiştir. eğer söz konusu saldırı başka bir köpeğe ya da bebeğe ise arka ön bacaklarından tutup çekin. arka ayaklarından güç alamayan köpek bırakmak zorunda kalıyor. tabi çenesi çok sağlamsa kopartır ya da noluyoruz hııamına deyip şaşkınlık ve panik ile ısırmayı bırakabilir.
Tabana kuvvet vermek suretiyle kaçın yüksek bi yere tırmanın.
tek köpek saldırırsa öldürmem de birden çok köpek saldırırsa bıçakla silahla ne bulursam öldürürüm yani kimse kusura bakmasın

zaten kaçmaya kalkarsanız sizi yakalarlar , ilk önce daha cesur davranıp üstlerine gidin siz onları kovalayın kaçmazlarsa dediğim şekilde öldürün acımayın hayvan diye , zira onların gözünde siz insan değil av oluyorsunuz o durumda
Saldırmadan önce ona yumuşak ses tonunuzla konuşun. Ona zarar vermeyeceğinizi belirtin. Hafif uzaklaştıktan sonra şakayla karışık gülerek sövün.
size doğru koşuyorsa siz de ona doğru koşun.
Havlayan köpekse ısırmaz.Yanına sinsi sinsi gelenlerden korkacaksın.Bu köpek türleri çok uyanıktır.Kendi yolunda gidermiş gibi gözükür ama biraz zaman geçtikten sonra bir bakmışsın bacağını kavramış.Ve 3 temel kural vardır köpeklerle ilgili;

1-Eğer bir köpek havlıyorsa merak etmeyin o köpekten zarar gelmez.istediğiniz gibi temizleyebilirsiniz.
2-Eğer bir köpek havlamayıp sessiz sessiz yolunda gidiyorsa o köpekten korkun.Her an size saldırabilir.
3-Eğer yatan bir köpeğe hoşt derseniz o köpek bordo tüylüdür.Merak etmeyin o sizi bulur.
Bi keresinde 4 tane köpek ıssız bi sokakta beni çember içine alıp havlaya havlaya ısırmaya çalışmıştı. Street fighter'daki rui gibi kendi eksenim etrafimda 2-3 dk. dönen tekmeler attım sürekli, en sonunda bırakıp gittiler.
öncelikle burada "köpek durup dururken saldırmaz" diyen moronları bulup dövün.

sonra köpek size doğru yaklaşırken tam suratına gelişine güzel bir vole çakın.
koşucan olum başka yapacak bir şeyin yok. o an kendini usain bolt sınırlarına çıkarman lazım tabi.
kimse soyle boyle yapin demesin yasayan bilemez o esnada ne yapilacagi bilinmez.
Köpek ile aranızdaki mesafe, koşarak sığınacağınız yerin mesafesinden 2 kat fazla değil ise yakalanırsınız, kaçmayın. Kaçmayın çünkü köpeklerin çoğu peşinizden koşar üzerinize yürür ama ısırmaya cesaret edemez. Ha çok şanssızım bulardan hiç biri değil diyorsan ayağını önde tut daha sıkıntılı bir yerini kapmasın. Ellerini ve diğer bacağını kullanarak bir şeyler yapabilirsin.
Tecrübe ile sabittir.
Hala soran var mı AQ!

http://www.uludagsozluk.com/e/29001521/
kesinlikle kaçmamak kaçarsan kesin kovalar , köpek milleti güce saygı duyar korkutuğunu asla belli etmeyeceksin hatta üzerine gideceksin o zaman tırsar geri çekilir seni kendinden zayıf görürse oylum oylum oyar .