bugün

Elazig-malatya arasinda yer alan ve meshur 'firat turkusu'nde de anilan koprudur.
elazığ'ın köprüsüdür.*
harput'a bakan bir köprü.
40 metreden uzun değildir.
malatya tarafında harika bir kavurmacı vardır. (yeni açılmış)
elazığ tarafında jandarma vardır.
köprü çok dardır anca 2 araç yan yana geçer ve giriş çıkışı virajdır aman dikkat.
harputa baktığı söylenir, yalandır. güzel bir baraj gölü manzarası vardır. karadenizli olarak pek beğenmedim ama malatya ve elazığ için güzel denilebilir. :P
üzerinden geçerken dilek tutulmasına inanılır. yada bilmiyorum sadece ben inanıyorum. yılda yaklaşık 10 defa geçerim üzerinden * hepsinde de bir dilek tutmaya özen gösteririm. 10 saniyede ne tutabileceksem artık.
keban baraj gölü yapımında inşaa edilen ve baraj gölünün böldüğü yolun iki yakasını birleştiren, oldukça içli bir türküye de konu olmuş köprü.
balık tutmaya gidip kavurma-künefe ziyafetiyle döndüğümüz yerdir.
malatya elzaığ il sınırında bulunan karakaya baraj gölü üzerinde kurulu olan köprüdür. asıl köprü baraj sularının altında kalmıştır. malatya dan elazığ iline giderken kale ilçesini geçince köprüden önce solda köprü resturant, geçtikten sonra sağda jandarma karakolu vardır. köprüden geçerken suyun yeşil hali ve derinliği ürpertici gelebiliyor.
hakikaten "harput"a bakar. *

elazığ sınırlarına dahildir, elazığ'dan malatya'ya giderken köprüden hemen önce kavurmacılar vardır, yemeniz hatta imkanınız varsa stoklamanız önerilir.

ayrıca eski köprü de baraj gölünün altında kalmış olup üzerinden hem kara hem de demir yolu geçmektedir.
elazığlı'ların ve malatya'lıların sahiplenmiş olduğu köprüdür. iki şehrin insanları da köprü bizim diye tutturmaktadırlar. (bkz: sahi yeşil vadi kimin)bence köprü elazığ'a km bazından daha yakın olduğundan, köprü elazığ'a aittir.

hiç görmedim ama bir gün görmek isterim kömürhanı. namını çok duyduk.
An itibariyle geçtiğim köprü, Elazığ malatya arasında bulunuyor.
Yenisi bugün açılacakmış.. elazığ - malatya arasını 1 (bir) kilometre kısaltan müthiş faydalı, muhteşem mühendislik harikası köprüdür(!).

Bu 1 (bir) kilometrelik fayda için 660 metrelik bi köprü ve her biri 2 bin 400 metreden oluşan toplam 4 bin 800 metrelik çift tüp Kömürhan Tüneli'de eklenmiştir köprünün ucuna.