hindistan’ın kuzeyinde yaşamış bir devlet. milattan sonra 1. yüzyıldan 3. yüzyılın ortalarına kadar, hindistan’ın kuzey, kuzey-batısında, afganistan ve türkistan’ın bir kısmında hakim oldular. devletin kurucusu, ilk defa imparator unvanı alan kucula idi. kucula, kısa sürede, hakimiyetini, yüe
-çi kabilelerine kabul ettirdi. kucula’nın ölümünde, kuşan imparatorluğu, hindukuş’un ötesindeki taksila'ya (bugünkü ravalpindi) kadar yayılmıştı.

kucula’nın ölümünden sonra yerine geçen vina döneminde de, kuşanların genişlemesi devam etti. hindistan’da mathura’ya kadar olan bölgeler, kuşanların hakimiyetine girdi. kuşan imparatorluğu, en parlak zamanını kanişka döneminde (78-120) yaşadı. kanişka’dan sonra başa geçen hükümdarlar döneminde kuşanlar, akhunlar'ın hakimiyeti altına girdi. dördüncü yüzyılda ise sasanilerin baskısı altında, tamamen eriyip dağıldılar.

resmî dili koini,toharca,soğdca ve baktrian dili iken dini inanç arasında en yaygın budizm dir diğerleri için hinduizm,yunan panteonu,zerdüştlük,maniheizm ve şamanizm.
Kadim kürt devletleri arasında yer alır.
Kesinlikle kürt devleti hatta eflatitler de kürt.
Barzani aşireti kurmuştur.
Abgan'dan ganj vadisine kadar genişlemiş irani yüe-çi lerin büyük yüe-çi lerden kuşan adlı boy kurmuştur bu imparatorluğu partları yenmişler hatta roma,çin,part ve yerel hint presnliklerine kafa tutsalar da zamanla güçten düşerek türk kökenli akhunlar tarafından yıkılmışlardır.
200 yılında toprak büyüklüğü 2/2.5 milyon kilometrekareye ulaşmış devlet.
Tarihte Hindistan'ın kuzeyinde kurulmuş bir devlettir.
Hint kökenli değildir. Hintliler kuşanları/kuşanaları çin kökenli yuezhi federasyonun bir parçası olarak görmüşlerdir.

Kuşan/kuşana halkı dini yönden yarı budist, yarı şamanist/tengrici bir halktı.
Dönemin Sanskrit ve Yunan kaynakları kendilerine Tukhāra da demiştir. Afenesyevo kültürü ile de ilişkilidir.

Uygur Türkleri arasında asimile olan toharyalılar ya da direkt türk olabilecekleri iddia edilmektedir.

Bu imparatorluğa ait Vardak ili, Çaki Vardak ilçesinde imparatorluğa ait paralar/sikkeler bulunmuştur.
(bkz: Gereksiz bilgilerde bugün)
Bazı paraları çok nadir.. antika alışverişi yaptığım yabancı müzayede evinde arada rastlıyorum, 100.000 dolar olanlar falan var. Etmez bence..

Yani ilgi alanım olmadığı için etmez diyorum. Yoksa şimdi tekrar eski açık arttırmalardaki büyük nadirlere baktım; paralar biraz ortada kalmış. Ön yüzleri roma paralarına, arka yüzleri ise klasik yunan paralarına benziyor. Yazık.. nümismatik bağlamında kültürel olarak bir ekole bağlı olamamışlar sanki..
hırvatların kurduğu imparatorluktur, kuyucu murat paşanın dedesi kürşad kurmuştur.

hırvatlar türk olduğuna göre kuşanlılarda türktür.

aslında hindistanlılar, pakistanlılar, afganlar,suriyeliler falanda türktür.

vulkanlar,klingonlar, borglar türkmendir.

hele ki noah'ın oğlu yasef var türk'ün hasosudur.
insan devşirme -dönme -boyama olunca karıştırma yapıp herkesi türk yapar,kendini de.

bu arada meksikalılar ve aborijinlerde türk'müş ..

geçen keşfettim mayalar da türkmüş,yoğurt mayalayan türklerden, yoğurt -maya çaktın küfteyi.

beyin olmayınca böyle.