bugün

Kutluğ Ataman'ın yönettiği ve Nesrin Cavadzade, Cahit Gök, Mert Taştan ve Sıla Lara Cantürk'ün oynadığı film. Erzincan'da yoksul bir annenin oğluna sünnet düğünü yapma çabasını mizahi bir dille anlatan film 51. Altın Portakal Ödülleri'nde En iyi Film, En iyi Kadın Oyuncu ve En iyi Erkek Oyuncu ödüllerini almıştı.
--spoiler--
Tanrı kuzuyu yarattı, sonra da kaplanı
--spoiler--

the tyger-william blake
(bkz: isa)
Hakkında yalnizca bir entry girilen, 51. altın portakal film festivalinde en iyi film ödülünü kazanmış film.
iğrenç bir hitap şekli.
kutluğ ataman ın ancak bugün izleyebildiğim filmi. bi ara gerçekten kesti sandım bebeleri. leziz bi filmdi efenim.
görsel
bebek koyundur. cidden aklım almıyor. nasıl insanın içi el verir şunları öldürmeye, öldürüp yemeye. gördüğü kuzuların ne kadar sevimli olduğunu anlatırken birden bire onları yemekten bahseden bir hocam vardı. koskoca bir sınıfın içinde onulmaz yaralar açtı kendisi. yazık be.
görsel

şüphesiz ki dünyadaki en sevimli yaratık. şu surata bakınca resmen mutluluk doluyorum.
Babamın bana hitap şekliydi şimdi adımla sesleniyor.
--spoiler--
Pek çok Orta Dogu ülkesinde bir kuzu ile cinsel ilişkiye girmek yasaldır; ancak cinsel ilişkiye girilen kuzunun etini yemek yasaktır.
--spoiler--
pirzolası güzel olur.
çok tatlı bunlar ya. al böyle öp öp öp sadece.
Çok tatlı hayvandır.
Pirzolası Vazgeçilmez.
koyunun sabi hali.
yavru kediler ve kimi köpeklerle birlikte yeryüzünün en şirin varlığıdır.
nasıl kesime yolluyorsunuz bu minicik, yumak canları amk. bekleyin olgunlaşsın öyle yiyin.
Haleti ruhiye sıfatıdır.
Eski tarkan şarkısı.
Eti lezzetli bir hayvan. Koyunun ufak olanı.
Dünyanın en tatlı hayvanı olabilir. Etini de pek sevmem, şahsen koyun/koç eti kendisinden çok daha iyidir.
görsel
kuzu cana yakın, masum, uysal, barışçıl, tutkulu ve neşeli bir hayvandır. o kadar neşelidir ki çağırdığınız zaman çapraz bir şekilde sizlere zıplaya zıplaya gelir bu minnak. yerim seniiiiii ( evet ızgara yapıp hehe).

hayatın bir çok alanında önümüze çıkan bu hayvanın neden önemli olduğunu bugün bir kaç cümle ile açıklayacağım.

edebiyat

edebiyatta her ne kadar kuzu doğrudan gösterilmese dahi ortaçağda sürekli bir çoban vardır. bu çoban masumiyeti, saflığı, duruluğu, barışı temsil eder. tabiki bunun en büyük sebeplerinden biri de kuzu beslemesidir. birazdan açıkladığım zaman daha iyi anlayacaksınız ama inek çok da masum bir hayvan gibi gelmez bize. bu elbette biraz şekilciliğe dayanır ama şekilcilik de bir günah değildir. Yazarlar sadece şiirlerine çoban kelimesini koyarak aşklarının ne denli duru, saf ve temiz olduklarını ifade ederlerdi.

din

en önemli konulardan biri isa’dan agnus dei ( bkz vermiyor uygulama ) yani tanrının kuzusu olarak bahsedilmesidir. yukarıda verdiğim gerekçelerden ötürüdür bu elbette.

yine aynı şekilde incil’de insanlar kuzu isa ise onların çobanı olarak bahsedilir. william blake’nin yaptığı bir resimde isa kurtarılmış insanları besler ( kuzular) ancak kurtarışmamışları beslemez ( keçiler).

sosyal hayat

sosyal hayatta da uysal insanlardan bahsetmek için kuzu kelimesini kullanırız. kuzu gibi ya deriz mesela.

e tabi bir de yâren için söylenilen kuzum var. neden kuzum deriz artık anlıyorsunuzdur sanırım.

mit

mitlerde ise nil kaynak tanrısı khnum’un kafası kuzu kafasıdır. aynı şekilde osiris de kuzuyla bağlantılıdır. antik yunan’da ise heracles ile bağdaştırılır kuzu.

ayrıca bu dostlarımız korkusuz ve sadıktırlar. eee sonuçta ne demiş aşık doğa?
benim sadık yarim minnak kuzudur.
Öğrencilerime kullandığım tabir.
görsel
görsel
görsel
görsel
Ben yerim ama kuzuyu değil şu tontişi. Şapkasına bak hele yerim seni kuzucuk. Bir kızım olmalı acilen.