bugün

son fragmanı izlememle birlikte şu fikri akla getirmiştir. işte bu güney de barış da insan ben de insanım nasıl olucak o.
senin ben yanına koyim boyunsuz Güney.
tanım: itten uğursuzdan geçilmeyen dizi. alem döt olmuş usta bu nedir yahu.
izleyenlerinin olduğuna hayret ettiğim ben de mi sorun var acaba diye düşündüğüm vücut şov dizi.
Bir (bkz: Karadayı) değildir.
Kuzey'in 68. bölümde sezen aksu'nun belalım parçasını seslendirmiş olduğu dizi.

http://www.youtube.com/watch?v=VO1iwiiumjM
feraat in ölmesiyle bitmesi gereken diziydi. cok sulandı.
iyice cılkı hatta boku çıkmış dizi olarak devam eden yapım.

abisine atar yapan kuzey şimdi de abisinin eski sevgilisine iş atıyor, erkeklik delikanlılık böyle bir şeymiş, maşallah somun ekmeğine.
ne çektiler be kuzey ile cemre.
Son bölümde Sezen Aksu'dan Belalım parçasını çalarak gönülleri tekrar tekrar feth etmiştir.
Kuzey: istanbul'da taksiye biner...
Ama nedense şehir gezerken, otobüs kullanır. insan altına bir araba alır be...
banu'nun annesinden güney'e..

(bkz: bundan sonra ocak dışısın)
3 4 bölümde olacak işleri bir bölüme sığdıran bu yaz bitecek olan güzel dizi.
bu akşam ki bölümün son sahnesi tamamen eksik kalmıştır. ulan böyle ruhsuz sahne mi yazılır!

--spoiler--
o sahneden önce kuzey zaten gittiğine pişmandı, sürekli sesli notları okuyup duruyordu belli ki özlüyordu cemre'yi. tüm bu pişman ve özlemlik içinde böyle tatlı bir kız aşkla kapına gelecek ve sen hala çekingen davranacaksın. ben bu sahneyi yazacak olsam kuzey cemre'yi gördükten 3 saniye sonra ağlatır sonra ayaklarına kapattırır "özür diletirdim." şuan kuzey kadar hanzo bir karakter yok gözümde.
--spoiler--
güney şimdi ismail abi gibi iş arasın dursun laaaps.
--spoiler--

şerefsiz güney çok pis göte geldi, çok da güzel oldu, çok da iyi oldu, çok da şahane oldu, derin bir oh çektim. amaaaa her şeyi beklediğim için o heriften çok da emin olamıyorum. bir şeyler bulur o kendine yontacak.

en göze batan şey ise kuzey'in güney'e bu derece güvenebilmesi oldu. saçmalamışlar orda.

olayları öğrenince kuzey nasıl bir tepki verecek güney piçine çok merak ediyorum.

banu & can öpüşmesi talebim olacak kabul görürse, çok yakıştılar, allah mutlu mesut etsin. banu adamceğizi reddetmesin.

son olarak da diyorum ki..siz ne yaptınız bu kıza, nerede takıldı da bıçkın abla oldu bu zeynep. ne öyle elini böğrüne vurup haldan anlarız bacım tripleri. tiksinti duydum. yapmayın bunları.

--spoiler--
--spoiler--
şerefsiz güney'in ne olursa olsun nasıl göte geldiğini anlamış değilim. makara onun değil mi zaten? kuzey ile sadece iş birliği yapıyorlar kuzey, güney'e çalışıyor parasını alıyor.

güney'in zaten bir işi vardı. kendi makarasından da mı kovulacak anlamadım orayı sözlük. bir garip haller. güney gibi bir karakter nasıl ortada kalır. her şeyi düşünen güney hiç mi kendini garantiye almaz. garip.
--spoiler--
bitime hepi topu 10 bölüm kala ellerinde başrol bir çift olduğunu hatırlayan senaristlerden geliyor;
http://www.youtube.com/watch?v=g-rNtiVcGVI
sıkıcı bir dizidir. Bizim aile soluksuz izlerken odada sesini duyunca bile içimi sıkıntı basıyor.
O bade işçil ne gıcıtır öyle. Diziyi sevenler bile kızı sevmiyor -en azından bizim ailede- vay sen ne itici ve uyuz bişeysin öyle.
su sussa
el ellese,
söz çınlasa da,
kuzey
cemre
ile sevişse de,
toptan boşalsak ya...
ne olur,
ne olur...
yani duygusallığında, romantizminde über boku çıkarılmış. içim daraldı yahu. ferhat'lı bölümler ne güzeldi. ağla, ağla, ağla nedir be kardeşim bu.

ne ağlak bir dizi oldu yahu. ha sikeydim aşkınızın ızdırabını be. içimi daralttınız.

o güzelim dizi, ne dandirikten teyyare bir dizi oldu böyle be.

soluksuz izlerdim. zaten halâ o günlerin hatrına izliyorum.

bok var öldürdünüz ferhat'ı. artık cemre'nin ağlamış .mcık suratını görmekten içime gına geldi.

dağ gibi çocuğu aşk çocuğu anıl'a çevirdiniz m.nıza koyim be.
en sonunda dayanamayıp aşka meşke artık tamamen sardıran, yetmişinci bölümüyle sıçış dönemini başlatmış olan dizi.

kuzey gözünü seveyim sesli gülme. bak boyun var posun var kezbanlar beğeniyor seni. karizman var ama o iğrenç gülüşü yaptığın an karizmadan eser kalmıyor haberin ola. zaten fiziki görünüşün haricinde karizmatik de değilsin.

güneye gelince. dizinin hırslı, zeki, başarılı adamı olarak bize yutturulan güney. evet senaryoda böyle yansıtılmış madem böyle bir karakter yarattınız, sundunuz önümüze alın izleyin oke. aklıyla ön plana çıkan, tehlikeli bir adam işte böyle olur felan yok canım. koskoca güney tekinoğlu aylar süren evliliği süresince arkayı sağlama almaz. holdingden kapı dışarı olmasının banunun iki çift lafına bakacağını kestiremez mi. kestiremezmiş. banu kapına gelir, sözleşme imzalatmak ister, güney direk bağırır, çağırır. son derece zeki, başarılı bir karakter analizi o şekil olmaz. sonra da kuzey sinirlerine hakim olamayan aklıyla hareket edemeyen ama güney mantığıyla hareket eden iki zıt kardeş diye tanıtılır. hadi oradan birbirinin aynısı işte. sadece güneyi daha da kötü karaktere dönüştürmek isteyen senaristler bu işin biraz bokunu çıkardı. para insanı o kadar da değiştirmez yahu.

bir önceki bölümde güneyi morartma sahnesi güzeldi gerçekten. çoğu kişinin de hoşuna gitmiştir eminim. ben üzüldüm. üzülmek için hisetmek anlamak gerek sanırım. kısık ses tonuyla "sizi polise şikayet ederim" deyişinin o trajikomik halini anlamak gerek. kaybetmenin bize yansıtılabilecek işte o en hassas can alıcı halini. ve gerçekçi. seviyorum bu adamı o ayrı ilk bölümlerdeki halini tabi. çakma delikanlı kekeme kuzey kadar itici bir herif değil en azından. gerçi bu güney akıllanmıyor yine götlük(ler) peşinde o da senaristlerin suçu. bu adam böyle değildi. yürü lan güney! falan

şimdi dikkatimi çeken ayrı bir husus da senaristlerin sadece "güney" karekterini kötü adam olarak saymaları. klasik filmlerin eninde sonunda iyiler siker kötüler kaybeder muhabbetine sardırcaklarsa eğer bunu bir düşünüp tartmalılar. bir önceki bölümde güneye karşı kazananlar yine kötüler. yani kötünün kötüye karşı kazanması. üstelik de güney kendi gayretiyle yukarılara tırmanan bir "kötü" iken diğerleri baba parasıyla yukarıda yer alan "kötü" karakterler. belki gerçekçilik payı istemiş olabilirler. yalnız sırf kendi çabasıyla ve hırsıyla bu kadar yukarılara yükselmiş bir adamın bir anda sıfıra çöküşü hiçbir zaman gerçekçi olamaz. kaybetse bile tamamen kaybetmez.

bir de son bölümde cemrenin artık iticileşmenin doruklarına vardığı dizidir. sanırsın ki cemre erkek olan taraf, kuzey de tavlanmak üzere olan ama naz yapan kutsal bakire genç kız. baydınız tek kelimeyle. ulan adam kör olacak kadar aşık olsa zaten gözü ana bacı gardaş görmez sonuna kadar yürür. ayrıca delikanlılık öyle olmaz. ya çok seviyorsundur gözün görmüyordur bütün engelleri acımasızca çiğnersin. ya da çok onurlusundur götün teki olduğunu bilsen bile bir abiyi hiçe saymak istemiyorsundur. o zaman bu işi ne olursa olsun adam gibi bitirir çekersin. öyle koy yan cebime lazım olurlarla delikanlılık olmaz.

diğer karekterlere girmeye pek gerek yok zaten son bölümle birlikte dizinin kuzey güneyden, kuzey cemreye geçişiyle beraber diğer oyunculara ortalama otuz-otuz beş saniyeşerlik sahne ayırmışlar. o da prosedür gereği olsun gibi bir izlenim bırakmış.
dizi ilk başladığında izleyemedim ve ipin ucunu kaçırdım. diziyi takip edemediğim için içimde küçük bir pişmanlık vardı çünkü herkes o diziye odaklanmıştı. sonra bir videoda kuzey'in dönen tekmesini gördüm, ''iyiki izlememişim bu diziyi'' dedim.
kuzey karakterinin delikanlı ayakları yok mu.
sen git afedersin zamanında kızları becer, eve cemre gelsin dokunma bile.
niye kuzey delikanlı adam çünkü.
hadi la ordan.
muhteşem yüzyıl halvetten halvete koşarken anca sarılan kuzey ve cemre tabiki reytinglerde onun gerisinde kalır. hacı nerde görülmüş 70 bölümde tek teması sarılmak olan bir çift. uzaktan sevmelere hayran olan ben bile tahammül edemiyorum artık ordan düşün.
70 bölümden akılda kalan tek şey; toygar ışıklı nın muhteşem şarkısı.

http://www.youtube.com/watch?v=xW-5P-M6PBU
Bu hafta ki bölümde cemre kuzey' e tecavüz edecek diye az korkmadım hani. olaylardan az da olsa haberdardım. Bu bölümü ilk defa sonuna kadar izledim. diziyi izleyenleri resmen mal yerine koyuyorlar. dizide kafadan uydurulacak saçma konu kalmayınca, artık milletin merak ettiği konu cemre ile kuzeyin ne zaman yatacak olması. Saçmalık.