bugün

Müslümanların islam iyi bir din diye kendilerini kandırıp ortalığı kan gölüne çevirmesinin en büyük sebebidir. Bir yerde kadına değerden bahseder, diğer yerde dövmekten. Bir yerde senin dinin sana der, öteki yerde kafirleri öldürün der. Bir yerde öldürmek en büyük günahtır der, öteki yerde bulduğunuz yerde öldürün... Sonuç olarak herkesin herşeyi işine geldiği gibi anlayabileceği, don lastiği gibi nereye çeksen gelen bir kitap. Sonuç ortada. Al sana iŞiD.... Senin kitabında insan canını ben verdim, her şartta ben alırım demez, kafirleri öldürün derse olacağı budur.E şimdi çıksın kuranın kapağını açmamış tatlı su müslümanları klasik saydırmalarını yapmaya... Cımbızla alıyorsun....götünden uyduruyorsun... okumuşsun ama anlamamışsın diye..
Cevap olarak birçok kişi buna ve benzeri saçmalıklara o günün şartları öyle gerektiriyordu diye cevap verir. Be adam, hani senin kitabın tüm zamanlar içindi? Kendiniz demiş olmuyor musunuz, bu kitap o zaman içindi, bugünkü şartlarda geçerliliği yok diye?
kısa kemıl'a anlatır gibi anlatayım.

dinsiz kitapsız kafir, kur'an 23 yılda inmiştir. sebebi hikmeti müslümanlar her bir ayeti sindirsin hayatına tatbik etsin diye. ayrıca dönem içinde çıkan bazı gelecekte de yaşanacak olayları sıcağı sıcağına açıklamak yol göstermek içindir.

kur'an'ın anlatım tarzı düz ve sıradan gitmez. bir sure baştan sona belirli bir olaylar silsilesi inanç ve ibadetler konusunu işlemez.

sure içinde farklı konular işlenebilir. bu bakımdan kur'an bir bütün olarak okunmalıdır. bu şekilde senin dinsiz kitapsız kafir görüşün zaten boşa düşecek bir öyle bir böyle olmadığı anlaşılacaktır.

kur'an'ı daha iyi anlamak için hadis, kelam, akaid, tefsir gibi ilimleri az çok bilmek gerekir. bunları bildiğin zaman "senin dinin sana, benim dinim bana" ayetinin iniş sebebini anlayabilir hayatına tatbik edebilirsin.

hemen kur'an ayetinde "bu apaçık bir kitaptır" ayetini öne süreceksin ama ayetin nuzül sebebi açıklanmaz. yani şu olaydan sonra bu ayeti indiriyoruz yazmaz. bu durum kur'an'ın anlaşılmaz bir kitap olduğunu söylemez, evet kur'an apaçık bir kitaptır.

ancak ayetin iniş sebebini araştırmak veya ayetlerden bazılarının daha iyi anlaşılması yönünde çalışma yapmak zaten yukarıda saydığım ilimleri ortaya çıkarmıştır.

yani hadis, kelam, akaid, tefsir, uydurulmuş ilimler değil müslümanların yüce kitabımızı anlama noktasında geliştirdikleri ilimlerdir.

ama siz dinsiz kitapsız kafirlere göre biz kur'an'ı okumayız araştırmayız öyle değil mi?
Acilen arapça öğrenmem gerek galiba. Yoksa arkadaşlarla anlaşamıyoruz. Ben diyorum kuran bir yerde ak dediğine diğer yerde kara diyor, siz diyorsunuz anlamak için hadis, kelam, akaid, tefsir bılmek gerekir. Yani doğru mu anlıyorum, kuranı gönderenin derdini anlatma becerisinde sıkıntı var, kendini ifade edemiyor, onun demek isteyipte diyemediklerini anlamak için bir kulun onun ne demek istediğini anlatması lazım? Ayrıca onu bana benim anladığımdan daha iyi anlatacakların, anlayışlarının benden daha sağlıklı olduğunun referansı nereden ? Bozacının şahidi leblebici mi?

Bir diğer konuda, 23 yılda inmesinin sebebi müslümanlar her bir ayeti sindirsin diye derken bu kanıya nereden vardınız? Ben kuranı okuduğumda size 23 yılda indirdim, hazmetmenizi bekledim diye bir sure okuduğumu hatırlamıyorum. Yoksa gene leblebici mi?
islamdan çıksa çıksa vahşet çıkar. gerçekten başka bir şey çıkmaz. müslümanlar tüm dünyayı müslüman yapsa gene de kan dökme arzusu bitmez bu sefer mezhepler arası çatışma çıkartıp birbirini öldürür. bu kan arzusu çünkü islamla birlikte müslümanın kalbine yerleşiyor ve dini yaşama anlayışı bu yönde.

bakın seküler denen müslümanlara, alayı dine uzak, dini bilmiyor. benim kalbim iyi safsatasıyla kendi çıkarlarını gözeterek bir nevi aptal ütopyasında yaşıyor.

o değil islamın bu vahşi yanı ve dünyada yarattığı vahşet kişileri artık yoruyor.
--- alinti...

geçmişte ebu leheb kabeyi yıkmak istemiştir ve allah onu ve sürüsünü helak etmiştir.

--- alinti...

Kabeyi yikmak isteyen ebu lehep degil ebrehedir. Bu olay daha islam peydahlanmadan öncedir. Ebrehe hristiyan biriydi ve guzel bir kilise yaptirmisti. Putperest bir arap bu kiliseyi pisletince ebrehede o zamana dek son din olan bir hristiyan olarak, bu putperest araplarin tapinagi olan kabeyi yikmak ister. Ama nedense allah kendisine iman eden ebreheden yana olmazda putperest araplarin yaninda olur ve ebrehenin ordusunu helak eder!

Banada 'bu ne perhiz what is this' demek kalır.