dünya hayatının gelip geçici olduğunun bilincinde olmayıp hayatı yeme içme gezme anlayışı içinde yaşayan arkadaş ortamında entel görünme amacı ile roman okuyan dini bilgisi zayıf vasatın altı itici insandır. net.....
toplum içinde gülüşmelere neden olacak çapsız tiptir evet..
Sanki kendisi okumuşta başkasına taş atiyi haspam.

Okudun da ne anladın ?

Onun yolundan gidiyor musun ?.

Tabiki de hayır !...

Oku geç mantığı...

O zaman anlamı kalmıyor sadece okumakla...

Aynen ölee..
Tuhaf nitelendirmeler yapılan bir cümle.

Din ve hoşgörü, bunlar iç içe değil miydi oysa. neden roman okuyan vasat oluyor ?.

Neyse madem nitelendirme yapıyoruz,

Ya ikisi de romansa..

Sadece türleri farklıysa, dahası koca bir yalansa din..
Boşa zaman kaybeden tiptir.

Al abdestini oku Allah kelamını, ahiretini kazan.

(bkz: bugün Allah için ne yaptın)
"Eğer kulumuza (j. R. R. Tolkien'e) indirdiğimiz (Yüzüklerin efendisin)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir kitap getirin, tanrıdan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz."
"Yok yapamadıysanız, ki hiçbir zaman yapamayacaksınız; o halde yakıtı insanlar ve taşlar olan, inkârcılar için hazırlanmış hüküm dağı ateşinden sakının."
bizim din hocası iyi ama bizim din hocası vasat demiyordu da eleştiriyordu bu durumu. isteyen ve inanan kur'an okur, istemeyen ve inanmayan okumaz yani bu kadar basit. ayrıca ben roman değil psikolojik kitaplar okuyorum, psikolojim daha iyi olsun diye ve nevzat tarhan'ın "duyguların psikolojisi" isimli kitabı bana bayağı bir iyi geldi.
Kur'an da bir roman olduğu için. çok sorun değildir.
okuyanların ne anlatmak istediğini bir türlü anlamadıkları için yaptıkları tercihtir. vasatlığı değil akıllılığı gösterir.

bilmediğin dilin kitabı ne anlatabilir ki bir insana?