bugün

Kandil kandil tövbe.
ismini hangi gerizekalının koyduğu anlaşılamayan mekandır.

isim açısından incelersek Türk dil kurumuna göre laboratuvar:

"laboratuvar
isim (l ince okunur) Fransızca laboratoire
1. isim Ayrıştırma, birleştirme yoluyla bir sonuca ulaşmak veya teşhis koymak için çeşitli araçlar kullanılarak tıp, eczacılık, fizik, kimya gibi bilim dallarıyla ilgili araştırmaların, deneylerin yapıldığı özel donanımlı yer
"Fizik laboratuvarı."
2. Dil laboratuvarı"

Türk dil kurumunun bu tanımından anlaşılacağı üzere bir yere Laboratuvar denilebilmesi için içerisinde "ayrıştırma ve birleştirme" yoluyla; bir sonuca ulaşmak veya bir teşhis koymak amacıyla; içerisinde araştırma ve deneylerin yapılabilmesi için de uygun alet ve edavat bulunması gereken özel donanımlı yer olması lazım gelmektedir...

Dolayısıyla kur-an laboratuvarı diye bir şey olması söz konusu değildir.

Yine bir başka tanıma göre laboratuvar:

"laboratuvar
1. Fransızca isim
Bilimsel ve teknik araştırmalar, çalışmalar için gerekli araç ve gereçlerin bulunduğu yer
Örnek Cümleler
1. Fizik laboratuvarı."

Bu tanıma göre ise bir yere Laboratuvar denmesi için orada "bilimsel ve teknik" araştırmalar yapılması lazım gelmektedir.

Bilim nedir?
Teknik nedir?

Şaka şaka bunları açıklamayacağım zira hepiniz biliyorsunuz.

bilim ve teknik açıdan zaten hiç düzeyinde eğitim veren bir okul olan imamhatipler(bir milyondan fazla öğrencisi var) dinî yönden de pek nitelikli eğitim vermiyor. Burada çocuklara aklını kullanmasını öğretmiyorlar, iktidara sadık cahil nesiller yetiştiriyorlar. Bunu aklı başında çok adam inkar edemez...

Velhasılıkelam arkadaşlar
#imamhatiplerkapatilsin

Dip not: müslümanım
"Eğer yeryüzündeki ağaçlar kalem, deniz de mürekkep olsa, arkasından yedi deniz daha ona katılsa, Allah’ın sözleri (yazmakla) yine de tükenmez. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir "
Lokman 27.
(bkz: bilimadamları laboratuvarda kuran ı inceliyor)
tübitakla yürütülen ortak çalışma sonucu ayı muhammed in nasıl yardığını kanıtladılar. şu an bu bilgiyle ürettikleri son model " ay yarıcı" aletiyle 20 yıl içinde uzaya koloni kurmayı düşünüyorlarmış.

kaynak: gaipten haberler.
Labatatuar ismi öyle kalmıştır. Yani orada okumasını falan yapıyorlardır herhalde.
bilgisayar laboratuvarında deney tüpleri yok, insan iskeleti yok vs.. senin anladığın laboratuvar manasında çok şey yoktur.

ama oraya da "bilgisayar laboratuvarı" deniliyor. okul yıllarımda bilgisayar derslerini burda görürdük.

lan o zaman bizim vergiler laboratuvar adı altında nerelere gitmiş!...

neyse "bale laboratuvarı" açarız seküler beyniniz yumuşar...
ben Çanakkale boğazı diyorum.

basit örneklerle basit ifadelerle anlatıyorum. sen örnek Detaylarında takiliyosun.

anlamaya çalış dedim ama olmuyor.

senin dininde inancinda avelliginde laboratuvarinda sana.

benimkide bana.

vicdan aslında allahın insan bünyesindeki tecellisidir.

Vicdan ne derse o doğrudur. ağzından çıkanlar ne olursa olsun. iç ses doğruyu gösterir.

Konuyla alakali son entry'im.

sana güneşli günler dilerim kardeşim.
kur'an laboratuvarında tahminim hat sanatı işleniyor olabilir.

kur'an-ı kerimi yazmak içinde okulda bir atelye veya laboratuvar olması seküler beyninize sığmayabilir.

ayrıca tefsir, kelam, kıraat, fıkıh gibi dersler için ortak kullanım alanı olabilir. içinde onlarca kaynak olabilir.

tabi sizce kur'an sadece hasbel kader cenazelerde okunsa yetiyordur o da çok size göre ama hadi bi parça diyorsunuzdur.

kur'an-ı kerimi yaşamının her anına koyamayan insana camiide bile kur'an-ı kerimi'in olması bile alay konusu olabilir.
tefsir lisede islenilmeye başlanan ilmi bir derstir.

lisede başlanır ve ömür boyu sürer.

her Namazda okunan fatiha süresi örneğin; bir Türkçe karşılığı vardır. tercümesi yani. bir de 600 sayfalık tefsiri.

sen tercümesi ile anlamaya calisirsin.

tefsir okuyanlar ise analiz ve
sentez yapar. ne nedir. hangi ayetin hangi kelimesinde ne demek istenmiştir bunu inceler.

zira kuran için açılmış bir laboratuvar, CERN de atom çarpıştıran laboratuvar gibi analiz ve sentezi beraberinde yapar.

budur.

inat etmeyin de anlamaya çalışın.
cehalet ne kötü.

(bkz: tefsir) nedir? Nerede kullanılır? bi gogula yazıp okuyun gençler.

ölüm var ölüm. azcık itikatiniz olsun. dalga konusu yaptığınız değerleri bi daha gözden geçirin.

Unutmayın,

yoksa, kaybedecek birsey de yok.

ya varsa? ..
Mahreç çalışılıyordur büyük ihtimalle. Çalışma odası yazılsaydı iyiydi. Arapça yazılmış bir kitabı Türkçede olmayan Arabi harflerle okuyoruz o yüzden o seslerin hakkını vermek gerekiyor. Bunun için de egzersiz gerekiyor.
miraca çıkıyorlarmış!

kuranı deney tüpüne mi sokuyorlar acaba?

kesin ayet cımbızlayıp nasıl kıvırtırız onun üzerinde çalışıyorlardır.

veya kuranda uzaya çıkma formülü de arıyor olabilir.

ya da tübitakla ortak çalışma yapıp nazarın insan biyolojisi üstüne etkisini de araştırıyor olabilir.

bilemedim. bana göre huri memesinin tarihsel evrimini inceleseler daha yerinde, çağa uygun, kalkınmaya yönelik bir çalışma yapmış olurlar.
kuran ı kerim yakmak, kuran ı kerim in üstüne basmak, kuran ı kerim yırtmak ve daha nice eylemlerin çarpılmayla sonuçlanıp sonuçlanmadığının deneylendiği yer.
tekbir getirmeyen kobay farelerinin kafasını neşterle kesiyorlar.
sorumlu öğretmeninin soyadının doğan olduğunu anlayamadığımız laboratuvar.

Edit: resmin ilk halinde altta öğretmenin adı soyadı yazıyordu, resim değiştirilmiş.