bugün

Trtde ramazan boyunca yayınlanacak yarışma.

http://www.trt1tilavet.com adresinden başvuruları alıyorlarmış.

Türban stilim yakındır.
gençlere küçük yaşta kuran sevgisini aşılayacak güzel bir program diye tahmin ediyorum.
Keşke anlamını da öğreten bir yarışma olsa, fatiha yı Arapça güzel okumasını biliyoruz da anlamını bilmiyorsak ne işe yarar. Allah insanlara Kuran ı okuyup anlama ve uygulamayı nasip etsin. Aracılara, din tüccarlarına kimseyi muhtaç etmesin. Zaten içinde yazanı anlarsa insanlar o tüccar yobazlar devre dışı kalacak.
Çok iyi Türkçe mealler var arkadaşlar (merak edenler özelden mesaj gönderebilir), evde veya arabada giderken, Kuran meali dinleyebilirsiniz. USB karta yükleyip istediğiniz zaman dinleyin. Hiç de anlaşılmaz değil inanın.
ikra yani "oku" diyor Allah. inanmayan arkadaşlar olabilir. Onları kimse dışlamasın belki hepimizden daha yakın onkardır. Siz bilemezsiniz. Allah kalbinize bakar, sakala, namazı nasıl kıldığınıza veya hacca gitmiş olmanıza değil, siz doğru ve dürüst olun ve ona inanın. Gerisini o zaten kolaylaştırır.
kur'an sevgisini aşılamak mı? çoğu daha anlamını, ne olduğunu ne yazdığını bile bilmeden hatim ettiriliyor. bunun adı kur'an sevgisini aşılamak değil bir şeyi dayatmaktır. bu saatten sonra çocuk sorgulayacağı varsa da yapamaz. kur'an-ı kerim'i yalayıp yutmuş artık sonradan nisa suresini görüp bu ne lan dese bile artık çocuk kurtarılamaz der ki doğrudur herhalde vardır bir bildikleri bunca insanın hem ben en başından beri buna inanıyordum şimdi aksi bir harekette bulunamam.

abdülhey: zararın neresinden dönersek kardır abi.
polat: neresinden dönersen dön, dönek derler abdülhey.

işte bu gerizekalı, yobaz polat zihniyetinin aynısı olur o çocuklarda da.
Güzel bir eylemdir ama bundan daha güzeli niçin okuduğunu bilmektir bundan da daha güzeli neyi okuduğunu bilmektir ve bu safhada insana doğru bir bakış açısı kazandırır.
3 yıl Suudi Arabistan da yaşamış herhangi bir dini inancı olmayan birisi olarak söylüyorum ki;

-Türkiye de kur an ı Kerim okumasını bilen tek bir insan yok.

Kimse, imamından tut müftüsüne kadar. Günde 5 vakit ezanı canlı olarak okuyan imamlara tutun diyanet işleri Başkanlığındaki dini insanlara kadar. Kimse, tek bir kişi kuran okuyamıyor.

Suudi Arabistan da bir ezan okunurdu sırf hoşuma gittiği için pencereyi kaydırıp dinlerdim. Bilenler bilir oradaki pencereler farklı. Türkiye de ise vaziyet tam bir içler acısı.

Kabe imamlarından es sudeys in rahman suresini bir dinleyin sonra da bizim Türklerin okuduğu ezan ı, kuran ı dinleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız.
https://youtu.be/MYj1bIRl8OE

Bu yarışmalar boşa, hangi Türk sonradan öğrenme ingilizce ile bir ingilizden daha iyi ingilizce konuşabilir?
Aynı mantık.

O yüzden, Bu yarışmalar tamamen siyasidir.
Bir şeyin içini boşaltmak istiyorsan dışını cilalayıp, parlatacaksın.

Şimdi, hafızlık denilen şey şu anda gerekli mi gerçekten? Hafızlık, kur an ilk geldiği yıllar da; kalem, kağıdın pek bulunmadığı dönemlerde, inen ayetlerin unutulmaması için, kur an ı uzak diyarlara taşımak için gerekliydi.
Peki, islam aleminin yerlerde süründüğü, ahlakın çöktüğü, fıkhın cevap veremediği sorunların bulunduğu bir dönem de, dindar ailelerin çocuklarını " okutacağım " diye hafız etmenin, yüzüne güzel kuran okutmanın faydası nedir?

Böyle dediğimiz zaman bizim dindarların gözünde din düşmanı oluyoruz. Haşa!

Neden dindar ailelerin çocuklarını hafızlık ve yüzüne kur an okumak gibi şeylerle uğraştırıyorlar biliyor musunuz? Çünkü bu hareket zalime, gaddara, hırsıza, tevavüzcüye, faizciye, tekelciye, malı yığdıkça yığana dokunmuyor da ondan.

Hoca, kalkar da bir gence hafızlık ya da güzel kur an okumak yerine;

" Altını gümüşü biriktirip de Allah yolunda harcamayanlara acı bir azabı müjdele "

Tevbe 34

" Allah rızık alanında bir bölümünüzü diğerlerinizden üstün kıldı. Üstün konumdakiler rızıklarını ellerinin altındakilerle paylaşmazlar ki herkes rızk konusunda eşit geçim düzeyine kavuşsun " Onlar Allah ın nimetlerini inkar mı ediyorlar"

Nahl 71

Ayetlerini öğretse ve zamanın bozuk düzenine göre güncellese başına bela açacak. Kendini ve kur an kursunu( ekmek teknesini) riske atacak. Onun yerine kimsenin iyisine, kötüsüne karışmayan; sorunları dua ve ibadetle çözmek yolunu tutmuş, ruhban bir din uydurdular.

Siz bu para karşılığında hocalık yapanların nasıl güzel kadın( dindar çevrenin en güzel kızını alırlar) ve para düşkünü olduklarını yakından görebilseydiniz " kur an " la aranızda hiç bir sorun kalmazdı.

Adamlar aynen papazların ve hahamların inananları sömürdüğü, dinin iktisadi ve hukuki kurallarını gizledikleri gibi bunlar da islam ı gizleyip, insanları sömürüyorlar.

Onun için Alim adam canından, malından, evlatlarından özgür kişidir.

Hayat standarlarını yükseltmeye çalışan, zengine yaltak davranan kişiden bir halt olmaz.
Başımıza taş yağacak taş. Suriye'de döneceğiz bunlar yüzünden.
Gayet güzeldir çekemeyenler çatlasın oh.
yarışmayı yapanlardan allah razı olsun, fakat eksik olan noktalar mevcut, sureler okunurken meal altyazı olarak geçmeli. puanlama sistemi ise şarkı söyleme yarışmalarına benzememeli onun haricinde seçilen hocalarımız gayet tecrübeli ve bilgili insanlar jüri seçimi çok yerinde olmuş, nokta atışı tespit yapıyorlar maşallah. umarım yarışma kur an-ı kerim in bir şarkı olmadığı yönünde daha çok yönelimler yapar ve tek korkum şu ki gönderiliş amacına aykırı olarak insanların sadece güzel sesler çıkarabilmek için kur an-ı kerimi okuması bu yapılan çok büyük bir yanlış olur.
gayet güzel bulduğum, özellikle bu ay içersinde düzenlenmesi ayrı bir anlam içeren yarışmadır.

sabahtan akşama kadar seksli, öpüşüp sevişmeli türk-yabancı izleyenlere dert olmuş sanıyorum.
elbette göt, meme göremeyeceksiniz, adınıza üzgünüm lakin siz onları izliyorsanız ülkenin büyük çoğunluğunun inandığı din içinde bu program yapılır, izlenir kusura bakmayın.

ne demişler, köpekler istedi diye atlar ölmez.
ülkemiz adına güzel bir gelişme olduğunu düşündüğüm yarışma. kur'an-ı kerîm'in hayatımıza girmesine, bize etki etmesine vesile olacağına inanıyorum böyle yapımların. allah arttırsın inşaallah.
Kuran ahlakıyla yaşama yarışması olarak değiştirilmesi gereken yarışma.
okunurken mealini de verseler daha güzel olacak yarışmadır.
Elerken ne gibi bahaneler üretildiği merak edilen yarışmadır.

Arkadaş orada kuranı kerim okunuyor, bir nevi allah'ın kelamı okunuyor, ne diye eleyebilirsin ki okuyanı?

(bkz: Tövbe bismillah)
Saçma bir şeydir hıristiyanların incil okuma yarışması olduğunu gördünüzmü.
bunu da çıkardılar ya brawoo o insanlara..
Kuran dinlemeye vesile olduğu için sevdiğim yarışmadır. Altta mealinin olması da güzel oluyor. Jüri çok eleştiriyor çok kuran az laf olması temennisiyle.
kuranı anlayarak okuma yarışması da düzenleseler keşke.
"Biz Kur’an’dan, mü’minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz. Zalimlerin ise Kur’an, ancak zararını artırır"

isra 82.

Ayette de görüldüğü gibi kur an insanların dertlerini, problemlerini, sıkıntılarını çözmek için bir kaynak olarak inmiştir.
Şifa yı çözüme benzetirsek, reçete de kur an olmuş oluyor.

Ciddi bir derdi olan hastaya doktor reçete vermiş olsun. Ama hasta bu reçeteyi suya ıslatıp sabah akşam içsin. Ya da her yatsı namazından sonra üçkez hatim etsin. Güzel güzel okusun, ezberlesin. Faydası dokunur mu sizce?

Dokunur dokunur! Halimize şöyle bir baktığımız zaman bu uslubun faydalarının her yerimizden döküldüğünü rahatlıkla görebiliriz!
diyanet işleri başkanı mehmet görmez'in eleştirdiği yarışma.
Seyircilerin jüriden daha doğru puanlama yaptığı yarışma.
kur'anı kerimle uzun hava çekme yarışmasıdır. kur'an okumak, kur'anı sadece seslendirmek ve anlamamak demek değildir. böyle bir şey yüce allah'ın dininde yoktur.

okunanı anlamadan: "ne güzel okudu" demek "allahın mesajı benim umurumda değil, ses kulağımı okşadı ya tamam o bana yeter" şeklinde manevi hisler duyduğunu zannetmektir, yüce allah ile duygusal bağ kurduğunu sanmaktır kendini kandırmaktır. manayı umursamamak ve allah'tan korkmamaktır.

Lokman 7 (Elmalılı Hamdi Yazır meali) "Onun karşısında âyetlerimiz okunduğu zaman da sanki onları işitmemiş, sanki kulaklarında bir ağırlık varmış gibi büyüklük taslayarak yüz çevirir. işte onu, acı verecek bir azab ile müjdele."

Kur'an okumak şu kadar cüz okudum şu kadar hatim indirdim demek de değildir.

Furkân / 32 (Kadri Çelik meali) "Küfre sapanlar, “Kur'an ona bir defada indirilmeliydi” derler. Oysa onunla senin kalbini sağlamlaştırıp pekiştirmek için onu azar azar indirir ve onu ağır ağır okuruz."

isra 106 (Elmalılı Hamdi Yazır Meali) "Sana Kur'ân'ı verdik ve onu insanlara sindire sindire okuyasın diye (kısımlara) ayırdık ve biz onu yavaş yavaş indirdik."

kur'an hayatımızda yaşamalı. yani bir mesele olduğunda ilgili ayetleri birarada zikredip konuya açıklık getirmeliyiz:

isrâ / 89 (Bayraktar Bayralı meali) "Muhakkak ki biz, bu Kur'ân'da insanlara her türlü misali çeşitli şekillerde anlattık. Yine de insanların çoğu inkârcılıktan vazgeçmedi."

ne yazık şu müslümanlara ki "kur'anın manasını anlamak gerek, bunu umursayın!" diye uyarmak durumundayız. yazık.
Rezilliktir. Ama ile başlayan hiç bir cümle kabul edilemez. Resmen kurana aykırı bir iş devlet televizyonunda halkın vergisiyle yapılıyor.

Allah belanızı versin diyecem de devlet bizim devletimiz. Böyle halka böyle devlet.

Sen değil misin ölmüşünün mezarı başında anlamadan kuran okuyan?

Bir defa kuranı anlayarak okuyan insan bu tip rezilliklere prim vermez. Daha kaç ayet kaç peygamber lazım size adam olmanız için müşrik köpekler?
okuduğunu anlama yarışması olsa müslümanlar için daha faydalı olabilirdi ama bu bildiğin boş ses çıkartmak. güzel okusan ne olacak, bu şiir mi, müzik mi?
ben de boş buluyorum açıkçası.