bugün

iyi bir gelir kapısı.
ezberlemek yerine ogrenmeye, anlamaya calissak insanliga cok daha faydali olacak guzel kitap.
ama hep dayatma ve zorlama ile ezberletmeye calismak kucuk yasta cocuklari gencleri kuran i kerimin guzel ogretilerinden sogutmanin uzaklastirmanin en etkin yoludur. bir cocuga zorla kuran ezberleten adamin muslumanligindan suphe etmek lazim.
Zor iştir. Kolay değildir. Basit değildir. imkansız da değildir. Ciddi bir çalışma. Kuvvetli bir ihlas ve azim ister. Sonrası gelecektir.
islam dünyasında 2 3 aydan 4 yıla kadar çıkar hafızlığı bitirme süresi. Ülkemizde ve tüm islam dünyasında ortalama 2 senede bu iş biter ama size ne olursa olsun 3 4 seneye gelir. Şöyle ki. Bilgi sahibi olun diye anlatıyorum.
Bir sene sadece kuran okursunuz. Buna yüzüne okuma denir. Arap harflerini ve çıkış yerlerini öğrenirsiniz buna mahreç denir.
Ve tecvid kurallarını. Bu da kuranı okuma kaideleridir.
Bu bir senede son olarak muhtelif sureleri ezberlersiniz. Yasin. Fetih. Rahman. Hucurat. Son cüzün hepsi. Gibi
Sonra hafızlığa başlarsınız. 2 sene sürer. Bittikten sonra kişiye göre değişir bu 5 6 7 ay yada 1 yıl tamamen kuranı kerim tekrar edilir. Her gün 20 sayfa yani 1 cüz ezbere okunur. Buna haslama denir. Yani pişirme. Hafızlığın unutulmaması için sağlam olması için 5 7 ay yada 1 sene tekrar edilir. Buda size 3 4 seneye gelir.
Bende bir sene yüzüne okudum 15 ayda hafızlık yaptım (okulla beraber) hala belgeyi alamadım. Yazın alırız inşallah. Duanızı bekliyorum.

Son olarak hafızlıkta kullanılan kelimeler ve anlamları

Çiğ, pişmemiş sayfa : yeni ezberlenen sayfaya denir. Mesela bugün dün yada 20 gün önceki.
Has: önceden ezberlenmiş sayfalara denir 30 40 50 60 gün önceki gibi.
Sağlam: verilen ezberinde çok kuvvetli eksiksiz okunmasıdır.
Vs vs vs. Bu şekildedir.
Sorusu olan varsa alabilirim.
Okuduğunu anlamadığın sürece hiç bir işe yaramaz.
iyi bir gelir kapısı diyen arkadaş. Yeğenin çoluğun çocuğun varsa gönder de hafız yapalım. Nasıl olsa parası çok olan bir meslek. Çocuk. Köşeyi dönsün. Ben demiyorum sen diyorsun. Parası iyiymiş ya.

Kardeşim 3 küsürü geçmez imam maaşı.
Bu adamın en iyi yapacağı iş vaiz olmaktır. Bu bile nasıl olunuyor anlatayım.
4 sene ihl okuyacak. 4 sene ilahiyat. 4 sene ihtisas merkezinde eğitim görecek. En az 4 5 yıl diyanette görev yapacak. Sınava girecek kazanırsa vaiz olacak. Bu kadar yıl okuyacak aldığı maaş ne kadar peki biliyor musun? 5 6 milyarı geçmiyor. Hani nerde paralar? Benim hafızlık yaptığım hocaların arabasını sayıyorum yalan değil. : serçe. Europa. Hyundai acente eski kasa. Hyundai i20. Lada vega.
iftira bari atmayın be kardeşim adamlara.
(bkz: hafız olmak)

Çekilir iş değildir. Yapacak daha eğlenceli şeyler varken hele. Beyin gerektirmez.
yahu size zorla kuran ezberletmeye çalışan mı var ? Çekilir iş değilse çekme, daha eğlenceli şeyler varsa sen onları yap, kuran ezberlemek isteyen de kuran ezberlesin. karşınızdaki insanın hayatına az saygılı olun amk ya.
kişi kendi iradesi doğrultusunda ezber yapıp okuduğunu ,anlıyorsa ne ala herkese saygı duyuyorum ama bana göre değil ezber işleri.
Anlayarak ögrenilirse güzel birşey artı olarak o kadar ezber yaptıktan sonra beyin açılıyor algılaması ve ezberi normal insandan kat kat artıyor.
Anlamı üzerinde kafa yormuyorsan hiç bir anlamı yoktur. Sevabı anlamak için kafa yormada, hamallıktır yoksa ezberin.
büyük iş....yapabilene helal olsun...
burada bu ilimleri alanlara laf söylemesi kolay.
lakin, öteki tarafta kazığa oturturlar adamı!
mallıktır. başka söze gerek yok.

Edit: neden bu kadar eksi geldi anlamadım. Bir sürü arapça cümleyi ezberlemenin kime ne faydası olabilir ki? Sadece kendini düşünen cahil insanlar cennete gideceğini düşünerek bunu yapar.
din tüccarı işidir.
https://www.youtube.com/watch?v=dbWONBpzGuE
f Vazlarında kullanıyorsan anlattıklarınıda yaşıyorsan iyi.hafızm diye ortaya çıkıp falso yapıyorsan.