bugün

şaşırtıcı olabilir ama kuran okunduğunda apaçık anlaşılabilecek olan gerçektir.

öncelikle şunu vurgulayalım: kuran'da peygamberin yaptığı iş için ücret istemediği defalarca ama defalarca vurgulanır.

http://www.kurandaara.com...34&go.y=10&page=1

hele yasin 21 son derece çarpıcıdır.

http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx

tüm bu ayetlere baktığımızda, tebliğ için ücret isteyen bir kişiye uymanın yanlış olacağını anlıyoruz.

peki peygamber bu iş için gerçekten de hiç ücret istememiş midir? mekke'de "inen" yukarıdaki ayetlere bakınca başta istememiş olabileceği anlaşılıyor. fakat medine'ye gelip yeterince güçlenince iş değişiyor. buyurun:

görüleceği üzere peygambere bir şey sormak ve danışmak için ücret ödenmesi emrediliyor! fakat sonra tepkiler gelmiş olmalı ki şöyle

deniyor. bu arada öve öve bitirilemeyen "asr-ı saadet" müminlerinin hali de pek anlatıldığı gibi değil sanki. yahu günümüzde imkanı olan insanlar meşhur bir kişinin düzenlediği bir yemeğe katılmak için olmadık paraları gözden çıkarıyorlar ama o zamanın müslümanlarından bazıları koskoca peygamberle baş başa görüşmek için bir sadakayı çok görüyorlar! ilginç...

zekatın peygambere verilmesi, ganimetlerden beşte bir payın peygambere verilmesi, savaşsız ele geçirilen toprakların (misal sonra büyük kavgalara sebep olan fedek hurmalıkları) peygambere verilmesi konusundaki ayetler de cabası...

sahi, peygamber 13-14 tane eşi aynı anda hangi gelirle geçindiriyordu?
BRAVO GERÇEKTEN HARiKASIN BRAVO SÜPER. BiZ NiYE HiÇ BU AÇIDAN BAKAMADIK YA iNANAMIYORUM GERÇEKTEN.
evet, çünkü sadakayı peygambere veriyorlardı.

anne ve babanı kınıyorum kardeşim, doğal seçilime müdahalede bulunmuşlar.
otur sıfır. daha sadakanın ne olduğunu anlayamamış birisinin kuranı yorumlamaya kalktığı saçma başlık.
daha "ücret"in ne olduğunu anlayamamış birisinin itiraz ettiği haklı tespittir.

ücret, bir mal veya hizmet karşılığında ödenen bedeldir. peygamberle baş başa kalıp, ona bir şeyler sormak karşılığında para istenmesi ücret değilse nedir? avukata danışsan ödediğin ücret değil midir? doktora muayene olsan ödediğin ücret değil midir?

sadaka ise yardıma muhtaç olanlara bir karşılık beklenmeksizin yapılan yardımdır.

"ücret" kapsamına giren bir ödeme kuran'da "sadaka" olarak adlandırılıyorsa benim sorunum değil.
müminlerin türlü türlü gerekçelerle reddettikleri tespittir.

kimisi kuran'daki "peygambere uyun" ayetlerini delil gösteriyorlar. yahu ben kuran'da doğrudan "peygambere uymayın" dendiğini iddia etmedim ki! derdim insanları kırmak da değil. daha sert sözlerle ifade edebileceğim bir çelişkiye, olabildiği kadar yumuşak bir şekilde dikkat çekiyorum o kadar.

kimisi sadaka emrini ve sonra o emri iptal eden ayetin art arda olmasını ön plana çıkarmış. artık ne anlama geliyorsa... bilindiği gibi surelerin çoğu bir seferde "inmemiştir". ayetler bir yerde kaldıktan sonra kalan yerden devam edildiği çok olmuştur. burada da öyle olmuş olsa gerek. iki ayet de aynı anda "inmiş" olsa, ne manası olurdu ki?

tespiti reddetmek için daha bir çok gerekçeler sayıyorlar. fakat ne derseniz deyin sonuçta bu ayet tebliğ için ücret istemek anlamına gelmiyor mu? insanlar peygamberi saçma sapan sorularla meşgul ediyorlarsa çaresi başka türlü bulunamaz mıydı? hayır, defalarca tekrar edilen "ücret istemeyenlere uyun" ayetleriyle ters düşer bir çözüme ne gerek var?

son olarak, şunca itiraz sayılmış ama "sahi, peygamber 13-14 tane eşi aynı anda hangi gelirle geçindiriyordu?" soruma "cevab" verebilen çıkmamış daha. ilginç...
bu entry guncellenecek.
kuran her zaman peygambere tabi olun der. zaten peygamber Kuran dışında başka bir yoldan gitmez.
bir yobazın yine zeka (bkz: yobaz ve zeka) gösterisi yapmaya kalkmasına vesile olan mevzudur.

şunun haline bir bakın! "doğrudan" sözümü atlayıp, bel altı vurmaya çalışıyor olmayan aklınca... işte bunlar hep çaresiz kalmanın sonuçları...

söz konusu ayetin tefsirine bakarsak... bu ne? sözde karşı delil! peki tefsir ne? ayetlere birilerinin kendi görüşlerine göre getirdikleri yorum. peki spoiler içine aldığı soruma "cevab"ı var mı? yok...

klasik yobaz, kalkmış olmayan aklıyla "cevab" vermeye çalışıyor.
oturdum izliyorum. yiyin birbirinizi. elin arabının kaleminden çıkan bir kitabı bu kadar ciddiye alıp tartışmanız baya komiğime gidiyor.
yazar x kardeşim kur'an'ın Kur'anla tefsiri metoduyla sadaka kavramının ne olduğunu açıklayan ayeti paylaşarak konuyu zaten kapatmış. ama bir iki kelime de ben edeyim.

muhammed peygamber ayrıca bir devlet başkanıydı. sen bir devlet adamıyla özel meselelerin için görüşmek istersen, onun mesaisinden çalmış olursun. yani peygamberin toplumsal, siyasi konular için harcaması gereken zamanı ve enerjiyi işgal etmiş olursun. fakat eğer bu görüşmeden önce toplumun sadakaya muhtaç bireylerine sadakalarını verirsen daha adil bir davranış olur. cumhurbaşkanıyla özel mesele hakkında görüşmeden önce bir yardım derneğine bağış yapmak gibi düşün... ben böyle anlıyorum...

en doğrusunu Allah bilir...
hehe. muhammed'in sadakaya ihtiyacı yoktu ki.

ganimetlerden yüzde ile payını alıyordu.