bugün

kulaklıkların çoğunda yazan r ve l harflerini fazla dikkate almaktır. bu harfler kulaklıpğın hangi kulağa takılması gerektiğini gösterir. ama genelde pek farketmez. ama özellikle bazı insanlar bu harfler silinmiş olsa bile okumaya çalışırlar niye yapıyorsun diye sorarsanız bazılar ses kötü geliyo abi veya kulağıma tam oturmuyor ters takarsam şeklinde cevaplar alırsınız. psikolojik bir durum olması muhtemeldir. belki gelen sesi çok az etkiler ama düzgün taksanız da hemen hemen aynı sesi duyacaksınızdır.
Sennheiser kullaniyorsaniz kulaginizin amina koyulmasini (?) onlemis olursunuz.
sanatçı davulu sağda, zurnayı solda duymana karar vermiş ise o duyguyu bozmamak için üzerimize düşen görevi layıkıyla yapmalıyız.
ters takınca huzursuz olmak.
harfleri silinirse, aşırı sinir yapabilir.
takıntı diye buna denir bence değişik bir alışkanlık ki hep yaparım . müzik dinlerken sanki daha bir coşkulu gelir doğru takınca.
karanlıkta işkenceye dönüşebilir. telefon ışığını tutarsınız falan. derin mevzular bunlar.
herşey sağlaklara göre yapıldığı için ters takılırsa tam oturmayacağından yapılan zorunlu hareket.
kulaklığın deforme olmasını engellemek ve kulağa daha iyi oturmasını sağlamak adına yapılan eylem. sağı sola, solu sağa takarsanız kablolar birbirine geçecektir bu da kablolara uzun vadede zarar getirir ve kulaklığın ömrü kısalır. ayrıca kabloların birbirine geçmiş olmasından kaynaklı olarak her harekette kablolar birbirini çekiştireceği için kulaklık kulağa tam oturmamış olur, kulaklığın oturmamış olması ise müzik zevkinin tam anlamıyla içine sıçar.
bazı kulaklık modelleri için elzem davranış. vereceğim örnekteki kulaklıktaki çıkıntı sayesinde ses her yere değil, direkt olarak kulağın içine gidiyor. sağ kulağın içiyle sol kulağın içi ters düşeceği için doğru takmazsanız sonuç alamayacaksınızdır.

görsel
Müzik dinlerken pek önemsemediğim durum. Fakat oyun oynarken doğru takmak şarttır. Kimse solundan gelen süvarinin bineğinin nal seslerini sağdan duymak istemez. Yani ölümcül niteliktedir. (bkz: hayat memat meselesi)
Eğer dinlediğiniz şarkı mono ise herhangi bir tanesini sağına ya da soluna takarsan bir şey olmaz, ancak dinlediğin şarkıda ara ses gidip geliyorsa diğer kulaklığı da takman gerekiyor.
(bkz: sadece bana mı oluyor hissi). aynen öyle, iyi ki sadece ben yapmıyormuşum. aslında sol kulağım sağır benim, oraya hangisini takarsam takayım fark etmez ama illa ki sağa "r", sola "l" gelecek. yoksa şarkının sesinde bir bozukluk olduğunu hissediyorum. psikolojik işte.
doğru düzgün müzik dinlemek isteyen herkesin yapabileceği şeydir. ters taktığında huzursuz oluyorsa o adamda iş vardır.
kablo her zaman sol kulaktadır mesela eğer urbanears vs. Kaite kullanıyorsanız.
film seyrederken, efekt seslerinin doğru taraftan gelmesiyle filmden keyif almanızı sağlar.
iyi bir müzik dinleyicisinin gösterdiği bir davranıştır. Ya da öylesine müzik dinleyenler de gösterir aynı davranışı.
Takıntı haline gelebilen olay.
Bir çeşit reflekstir aslında. Markette alınan malzemenin son kullanma tarihine bakmanın aslında o anda akılda olmamasına rağmen yine de bakılması gibi. Ya da bir çeşit şartlanma gibin. Bakmadan taktıktan sonra, "aa bu sol tarafıymış dur değiştireyim, sağı sola takmışım." Diyen olduğunu düşünmüyorum.
Lan hiç denemediğim bi olay.
sanki ters takıldığında ses farklı gelecekmiş gibi hissettirir. sanki ses daha az gelecekmiş gibi.
bazılarında o R ve L yi bulana kadar adamın anası ağlar. zor iştir vesselam.
Gayet de yaptigim bir eylemdir. Daha onceki bir baslikta ne kadar takintili oldugumu yazmiştim zaten.
güncel Önemli Başlıklar