bugün

Kuka ağacı'nın meyvesinden yapılan bir tesbihdir. Mikrop kırıcı özelliği uzun zamandır bilinmektedir. bir rivayete göre Osmanlı devletinde bu tesbihi olmayan hekimlerin saraya girmesi yasakmış.Tropikal bir ağaç olmasına rağmen iznik çevresinde üretimi yapılmakta olup son yıllarda talep gittikçe artmaktadır.Maaliyetin düşmesi Kuka tesbih sektörüne girmek isteyenleri heveslendirmektedir.
http://www.inantesbih.com/kuka-tesbihler-kat52.html
Uç beş kiydim bu gece aldım ama oltu yerini tutmuyor AMK.

Tek güzel tarafı imamesi on numara aldigimin.
işlemesine ve kalitesine göre oldukça farklı fiyat aralığına sahip tesbih türü. kullandıkça renk alması bazıları için kehribara karşı tercih sebebidir. güzel tesbihtir vesselam.
kuka ağacı dediğin bildiğin koka ağacıdır. yani yapraklarından kokain üretilen ağaç. hayli sert bir ağaç olduğundan yapılan tespih de uzun süre kullanılabilir. kokaini çağrıştırmasın diye, zaman içinde koka, kuka diye anılmaya başlanmış, dilde öyle kalmıştır.
Babamın bir akşam odama gelip al bu tesbih senindir. Çok kıymetlidir kukadır dedi. eh kuka kıymetliymiş eldeki mikrobu kırarmış sen çektikçe oda çeker kararır gidermiş. elimden düşürmem yanımdan ayırmam.
Yıllardır kuka çekerim. Genelde hep küçük küre yada kapsül veya arpa model gibi habbe modellerini kullandım. Israrla küçük kullandığımın altını çiziyorum. Sonra büsbüyük bir kuka çeken birini gördüm. Elinde ele hoş durirdi ki peh. Paraya kıydım 10*13 kapsül bir kuka edindim. Çekmesi öyle keyifli ki anlatamam. Öyle yolda belde çekilmiyor yalnız. Evde iş yerinde kafede filan çayınıza kahvenize eşlik edecek aheste aheste çekeceksiniz. Hele ortam sessizse onun sesi size terapi gibi gelir. Yani kuka çekecekseniz olabildiğince iri tesbihleri seçmenizi tavsiye ederim.
çektikçe rengi değişir, kararır.
kukaların imamelerinde değişik şekiller yer alması bi ufak ''yeni moda'' sayılır.
Avucumda parlayan eski yani çekilmiş kukadır. Hem kondisyonu yerinde hem görüntüsü anasının nikahındadır. Yerdeki yeni ve daha iri tanelidir. O da büyüyünce ohoo'o olacak.
görsel
kuka bey amca bunu beğendi...
Eğer dante gibi ilahi komedyayı yeniden yazsaydım cehennemin en dibine tesbihçileri koyardım.

Zamanında bu kuka tesbihi “çok nadir bunun hebbelerini darçın ağacından yapiiler” diyerek bir inek parasına sattılar.

Kul hakkı yemekten karınları şişmiş dini zayıflar da “açılın ulan en über Müslüman ben olacam” diyerek kapış kapış ettiler.
Centurion isimli Yazar kısmen doğrudur. Bir kuka tesbihin bir öküze veya tarlaya değişildiği zamanlar olmuş. Hakikaten nadir bir ürünmüş. Varsıllar almış yoksullar alamamış. Gayrı türkiyeye tır tır gelen bu Ekvatoral hammaddeden çeşit çeşit tesbih yapılmakta ve üç kuruşa el değiştirmektedir.
Renk değiştirir, doğal malzemeden üretilmedir. Yeterince ağır ve sert bir materyaldir. Sağlamdır. Kullanıldıkça parlayıp mücevher gibi elde kendini gösterir. Fiyatı uygundur. Hem ucuz hem lezzetli o tostçu var ya. Her çarşıda uğradığın... işte o tostçu tesbih olsa kuka tesbih olurdu. Büyük boyutlu olanların çekimi daha rahat olur. 5 mm çapında yani boncuklu tabanca boncuğu kadar habbesi olan tesbihim de oldu, 10 mm et kalınlığına sahip tesbihim de. Büyük olan iri taneli olan daha işlevsel. Test edildi onaylandı.
görsel