bugün

görsel
Beyindeki r komplex neydi? Emekti.
türkçeyi 25 dakikada bitirdiğim 21 matematik işaretlediğim genel kültürü ise bir tık üfürdüğüm sınav ilk belirlemelerime göre 40d 15y civarı çıktı genel yetenekten sıçmadıysam bir şeye yarar belki puan. allah herkese en hayırlısını nasip etsin hakkıyla çalışan ve daha güzel netlere erişen arkadaşları tebrik eder tez zamanda devlet-i aliyeye memur olup atanmalarını allah’tan niyaz ederim.
narsistik patinaj ne kolektif imgelem ne sınavın yarısında ulan felsefe sorularını karıştırdılar mı diye düşündüm... bu sınava göre ben ne Türkçe biliyorum ne geçmişime dair bilgim var ne bu ülkenin vatandaşıyım.. güncel desen 2020 yılını hiç olmamış gibi atlamışlar. neyse sakinim 2 hafta sonra öabt var sakin kuzum...
Internetten bi mühendis kadroları kaçla kapatmış bakayim dedim ben şok. 95 falan istiyor minimum. Bu nedir ya allasen.
Joeysworldtour Kanalının sahibini anlamam için hazırlanmış bir sınav, başka hiçbir şeye hizmet etmiyor; tabağa kafamı sokmak suretiyle on kilo yutella gömüzleme isteği uyandırıyor.

https://youtu.be/QZ_a8VXhiSc

görsel
Şuna girip 90 aşağısı puan alan da ne bileyim kendini kontrol ettirsin. Evet.
Matematiğe sürem yetsin diye Türkçe ve genel kültür kısmını 50 dakika içinde çözüp bitirdiğim geri kalan sürede ise matematikte hiçbir bok yapamadığım sınav :ddd, matematiği kötü olan biri de değilim denemelerde 25 net civarında dolanan ben sınavda en hafif tabiriyle sıötım. işin daha kötü tarafı Türkçenin zor olduğunu sınav çıkışı diğer insanlardan öğrendim çünkü 30 dk içinde çözdüm zor olduğuna göre yaptıklarımın çoğu yanlış. Neyse allah belamızı vermiş olabilir 99 nesli olarak her sınavımız en zor sınav oluyor nedense.
sevabına tarih sorularını birinin yazmasını beklediğimiz sınav.
Bu sene girmedim ya boş yere psikolojimi bozmak istemedim.
görsel
Ortalama 1.400.000 adayın kelle başı 80 Türkiş liras verip bir b*k kazamadigi sınav..

1.400.000 adaydan kaçı kazanacak kaçı atanacak
Taş çatlasa 50/100 bin belki o bile değil.

Yani sırf sınava katılanlardan alinan para trilyonlarca para yapıyor
Ki daha eğitim bilimlerini girenleri saymadim...
1 saniye bile çalışmamış olmama rağmen tüm soruları cevapladığım sınav. maksimum 3 yanlış bekliyorum millet bunun nesine 1 yıl çalışıyor anlamadım zaten çocukluktan beri gördüğümüz konuları soruyorlar resmen açık ve net.
bir süredir hazırlandığım bir sınavdı, tarihe coğrafyaya anayasaya iyi çalıştığımı düşündüm.

türkçe ise pek bakmadım, aynı şekilde 2018 de de bakmadan girdim 23 doğru 5 yanlış gelmişti, neyse pek bakmadım çünkü bu şekilde hayvan gibi paragraf soruları, saçma sorular sorulduğunu biliyorum girenler de görmüştür türkçenin ne kadar kötü olduğunu..

neyse, ilk yarım saat 10 tane türkçe sorusu işaretleyemedim siz düşünün artık, geçtim diğer genel kültür bölümüne, tarih coğrafya anayasa 60 soruyu 40 dakika demeden bitirdim, sadece 7-8 tane boş bıraktım.

tarih zordu, seçici sorular vardı, ben çalıştığım için yaptım ama çalışmayan biri 12 tane falan zor yapmıştır. 2 boşum var 1 veya 2 tane de yanlış var, 21-22 bekliyorum tarihten..

coğrafyaya gelince, engin eraydın hoca'nın videolarını dinlemiştim 42 civarı videosu vardı, son 3-4 gün kala ise genel tekrar videolarını izledim. bana çok faydası oldu, 15 tane yaptım coğrafya'dan, 1 yanlışım bir de boşum var..

anayasa içinse özgür özkınık hocanın videolarını izlemiştim; anayasa ve güncele gelirsek; anayasa'dan 6 tane falan yaptım güncelden ise; osman hamdi bey'in satılan tablosu, kırşehir, yunus emre enstitüsü, fleming sorusunu, ibn-i haldun'u vs. yaptım.. yani toplamda 15 soruda 10-11 gibi birşey bekliyorum burdan..

türkçe ise dediğim gibi ilk başta 10 soru zor işaretlemiştim, sonra karaladım birşeyler 24-25 tane yaptım ha 15 doğru 10 yanlış gelir, 18 doğru 7 yanlış gelir, belki daha kötü gelir bilmiyorum...

ama genel kültür bölümünden 46-47 doğru 3-4'de yanlış bekliyorum, bakalım nasıl bir puan gelecek..
1 ay çalışan anca babayı alır, malca yorumlar yapıp trollük yapmayın burda.. dünya kadar bilgi sorusu vardı, çalışmayan adam 75'i nasıl alsın ?
2020 kpss ye girmiş biri olarak düşüncelerimi ifade etmek istiyorum. Bir kere her şeyden önce kim ne kadar çalıştı konusundan önce anlaşılması gereken bir nokta olduğunu düşünüyorum.

Genel yetenek - genel kültür sınavı örneğini baz alarak bakarsak, bu sınava kaç gün ve günde kaç saat çalıştığınız kadar nasıl çalıştığınız hangi kaynaktan çalıştığınız ve daha önceden ne kadar temelinizin olduğu önemli.

Örnek vermek gerekirse konu eksiği olmayan, daha önce girdiği sınavlarda 75-85 bandında alan bir öğrenci sadece test çözerek bile günden 2-3 saat çalışarak bile bu sınava hazırlanabilir.

Sonuç olarak ne kadar çalışmış olursanız olun sınava girdiğinizde sınav ortamı yani oturduğunuz yerin pencere kenarı olup olmadığı, havanın sıcaklığı ile açılan pencereden gelen trafik gürültüsünden tutundan da oturduğunuz sıranın bacak uzunluğunuza uygunluğu bile sonucu etkiliyor.

Ben mesela ösym şeker veriyor diye sınava aç gittim ama vermedi. Şekerim düştü konsantrasyonum azaldı. Her sene verirdi vermedi. Bu da sorun oldu ama milletin kovid ortamında ne dertleri varken bunlar dert mi. Buton olsa ben de basardım.
2014-2016(ortaöğretim), 2018(önlisans) kpss girmiş ve iyi puanlar almış biri olarak şunu rahatça ifade edebilirim; çalışmayan birisi bu sınavdan yüksek falan alamaz.

ÖSYM’nin yaptığı ve girmediğim sanırsam sadece ales kaldı, ygs/lys-yty/ayt ve dgs girdim ama böyle bir şey görmedim.

Türkçede gereksiz bir zorlama vardı. Sayısalcıyım matematikte problemlerde çakıldım.
Gk yine yapılabilir düzeydeydi.

Gereksiz bir zorlama vardı, sanırsam bu sene ÖSYM narsistik patinaj çekiyordu çünkü başka bir açıklaması olamaz.
Hayatımın ilk başarısızlığını bu sınavla yaşadım. Üzüldüm, çok üzüldüm. ilk 50 dakika kaskatı kesildim. Sayamadığım kadar sınava girdikten sonra olacak şey miydi?

iş bulurum elbet ama hayalini kurduğum hastanede çalışmam zaman alacak gibi. O kadar çok hayal kurmuştum ki... Evim işime yakın olacaktı, hafta sonları sahilde yürüyüp kitap okuyacaktım. Ev bile bulmuştum, çatı katı tatlı ferah bir evdi. Güzelce kendi zevkime göre döşeyecektim. işe başlayınca dil kursuna devam edecek, yds ye hazırlanacaktım. ilk maaşımla evdekilere güzel hediyeler alıp emekleri için teşekkür edecektim. iki ay sonra ehliyet kursuna yazılıp ehliyetimi alacaktım. Sonra annemi ananemi alıp haftasonu ver elini kızılcahamam. Babama her ay üçer beşer maaşımdan verip beraber yatırım yapacaktık. Ve daha bir sürü şey..

içimi acıtan sınavda başarısız olmam değil, bütün ömrüm boyunca ilk kez başarısız olmam beni başarısız birisi yapmaz. Hayallerimi erteleyecek oluşum. O hastanede çalışamayacak oluşum, her şeyin bir kaç ay daha gecikecek oluşu...
bu seneki soruları hazırlayan ekip kesinlikle hayatsız olmalı.
An itibariyle kitapçık ve cevapları açıklanmamış sınavdır.
Sınava giren öğretmen adayı arkadaşlar için üzülüyorum. Daha 1 Eylül'de yeni atandım. Bu kpss ile en fazla 20 bin alım olur. Düşük kontenjanı olan bölümlerin işi çok zor...
görsel
Fenaydı...
Hortlatıp durmayın şu başlığı ya sinirlerim bozuluyor.
Çok saçma ama ders çalısmayı özleten sınav.

Yav bir boşlukta hissediyorum kendimi,hiç bir şey tat vermiyor. O kadar alışmışım ki ders çalışmaya. Bugün boş yapayım dedim açtım netflixi yok hiç bir şey ilgimi çekmedi.
iyi ki çalışmamışım dedirten sınav.