bugün

turk soforleri icin olmazsa olmazolan eylem.trafikte kin kusma yontemi.
(bkz: sari isik yandigi an kornaya basmak)
bir ara taksilerdeki taksimetrelerin normalden fazla atmasını* sağlayan aktiviteydi. yani ne kadar kornaya basılırsa taksimetre o kadar fazla atıyodu. hala kullanan var mıdır bilmiyorum. alaka açısından (bkz: allah korkusu)
(bkz: sovmek), (bkz: kalaylamak).
kafayi pencereden cikarip bagrimadan once duygulari ifade icin en kullanisli yontem.
cogu turk soforunun aliskanlik haline getirdigi,olur olmadik yerde kafa siktigi eylem..
Ülkemizde gereksiz yere calanlar mevcuttur.Nasıl hobi olarak gitar calan, piyano calan varsa korna calmakda ulkemız insanı için bi hobi haline gelmiştir.
türk şöförünün selamlaşma, aşağıa adam çağırma, ben geldim deme yöntemlerinden biri.
düğün konvoylarının gereksiz olmazsa olmazı, öss esnasında cereyan edenine rastlamışlığım var, ağlanılasıdır.
trafik kurallarının uyulmadıgı ülkelerde daha cok görülen bir eylem
calma suresine gore degisik anlamlar ifade eder bu eylem.
dit: tesekkurler arkadas...
dit dit: dikkat et!
dit dit dit dit dit: hadisene lan yesil yandi!
dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit: minibuscuyum, mutemadiyen canim sikiliyor...
diiiiiiit: napiyorsun lan lavuk...
diiiiiiiiiiiit: bana bak aklini alirim, o eli de indir bir kere!
diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit: sennnin yedddi cedddiini, anneni, avvvradini....
isim ile yüklemin uyuşmamasına en güzel örnek. O çalınan kornodur.
güzel ülkemizde trafik açma hurafelerinden biri olarak kullanılan eylem.
sesin yetmediğini düşünüp, havalı korna takılıp etrafa seranat yapılma olayıdır.
çok ayıp bir şey. yaşlı kadınların yüreğine indiriyorsunuz lan.
savaş görmüş bir arkadaşımın her duyduğunda yerinden hoplatan eylem.
en kaba anlamıyla hitap edilen kişide hassasiyet uyandırmak adına kornaya basmaktır. ama bu ülkede zırt pırt her sikime korna çalınır. ileride yayalar var ve seni görmemişler, çal kornayı. adam yol ortasında lak diye duruyor, aban kornaya. bir yakınını gördün, çal kornayı sana baksın. ama sana yol veren adama çalma o kornayı. yeşil yanar yanmaz abanma. kasiste yavaşlayan adama çalma. ibneliğin alemi yok.
sarı ışıkla bazı denyolarda uyarı etkisi yapmakta.
çok sık ve uzun süre kullanıldığında rahatsızlık veren aksesuar.
görsel
her kim ki tehlike ikazı dışında korna çalar, her sabah korna sesleriyle uyandırılması için dua edilir.
Apaçiliktir.
Hintlilere sormuşlar neden bu kadar çok korna çalıyorsunuz diye "ee biz korna çalmayı seviyoruz" demiş.
trafik içi haberleşmede sıkça kullanılıyor, saliselik korna mesela, tanıdığı bıraktıktan sonra görüşürüz kornasıdır.
2-3 saniyelik korna, hadisene be kardeşim yeşil yandı, ve daha çeşitlendirebiliriz.
Gereksiz yere kullanılmamalıdır. Genellikle sıkışık trafikte, önündeki aracın gitmeyeceğini bile bile basılır. Korna basan aracı kaldıramayan öndeki araç, bir öndekine. Bu şekilde başa doğru ilerleyen hede.
Türklerin uyarı amacından ziyade trafikte selamlaşma, vedalaşma ve küfür etme aracı olarak kullandığı şey.
Az çok şoförlüğü olan herkes ilgili usüller, korna aralıkları ve ifade ettiği anlamları bilir.