bugün

her yönüyle bozkırdır.
yıllık yağış miktarı ortalama 325 mm civarında olan ilimiz. yüzölçümü olarak türkiyenin en büyük ilidir. bu nedenle sınırları içinde benzer özelliklere sahip olmayan bölgeler vardır. örnek olarak hadim, taşkent ve bozkır yüksek, bol yağış alan nemli bölgelerdir ama kulu-cihanbeyli ise kurak ve daha düzdür, yağış açısında ise fkirdir. sulu tarım yapılır. hububat'ın türkiyedeki başkentidir. ayrıca en fazla kayıtlı çiftçiye sahip ilimizdir.
altı erenler , üstü göt verenler şehridir.
yaftanın başkenti.
2014 uzay turizminin şehrimizde başlayacağı söyleniyor. Bizim buranın çingene çocukları taşlamazsa uzay mekiğinizin camını gidersiniz.
dini görev addetikleri dini görüş gösteren partilere oy verme karakterleri dışında, bilinçsiz, cahil, okumuş cahilleri bol bulunan, insan ırkının inanç ögelerini kötü yönlü kullanmasını, bu şehirde de mevlana ile gördüğümüz, etli ekmeği, tandır kebabıyla, mevlana şekeriyle, üç tekerleri, hacı muratlarıyla, alaaadin depesi ile, meramı, silesi, kör amediyle, metrakarede 7 cami, 6 çeşmesi ve 4 büyük rakı şişesini bağrına aynı anda basan, oturak aleminin bir numarası güzel gonyamızdır kendileri.

adettendir: konyalıyım.
tiritçi mithat in bulunduğu şehir. böylesini görmedim.
bamya sevmeyen bünyelerin lokantalarda dikkatli olması gereken şehir. ben bamya yemeğine olan nefretimi henüz kontrol altına alamazken, burada çorbasını yapmışlar.
http://vimeo.com/33651733
i love ny
edit: i love koNYa
etli ekmeği etli ekmek değildir.

gerçek etli ekmek yemek isteyen kastamonu ya gitmelidir.

(bkz: daday etli ekmeği)
etli ekmeği etliekmektir.
gerçek etliekmek yemek isteyen konya'da yiyebilir.
(bkz: konya etliekmeği)
hanım kızlarımızın tatil dönüşü şortla gezmeye gitmeleri durumunda tek parça olarak çıkamayacakları şehirdir. keşke beni uyaran biri de olsaydı.
Türkiye'nin en cimri esnaflarının olduğu şehir. işcinin emeğinin karşılığını az ve geç veren bir şehir. onun dışında her konuda iyidir. Hatta merkez olarak yeşillik bakımından bile göze hitap eder.
Alaaddin tepesine, yeşil dolmuşlarına, havzanına, meramına kurban olduğum Türkiye'nin en düz şehri.
konyalılara göre gonya olan memleket. aşağıdaki bazı konuşmaları da ilgi çekicidir:
-din din din sonra dimedim din.
-zıkkımın kökünü yi.
-yiye yiye töhmeledi.
-yakıp bişirdim, yidim iştim, yıkadım yudum.
-alaşa avratlar gibi ne gülüyon?
konya ya hiç gelmemiş insanların hakkında daha çok bilgi sahibi olduklarını sandıkları şehirdir.

konya büyük şehirdir. o yüzden her ilçesinden çok çeşitli insanlar bulmak mümkün. kulaktan dolma bilgiler arasında kara peçeli kadınların çoğunlukta olduğu, mahalle baskısından sokakta yürünemediği, kimsenin doğru düzgün türkçe konuşamadığına (şive nedeniyle) dair ve daha fazlası, abartı olanlarını duymak mümkündür.

konya yerleşim olarak güzel şehirdir kardeşim. dümdüz. yeşilliği de vardır, bozkırı da gölü de ormanıda... her ilçenin kendine has özellikleri vardır. huzurlu olanı, eğlenceli olanı, sakin olanı, gürültülü olanı... buna bağlı olarak insanı da değişkendir. evet otobüse ya da dolmuşa binerken arkanızdan tombul, kısa boylu, şalvarlı teyzeler sizi ite kaka önünüze geçmeye çalışabilir ya da yanınızdan geçen iki genç arasında geçen konuşmada " hacı bende pıçağı duttuğumlan sallayıvırmıssım " cümlesini duyabilirsiniz.

ancak yol tarifi sorduğunuzda bilmediği halde tarif etmeye çalışan yardımsever amcalara, yanınızda güzel bir kız varsa yol veren orta yaş durumunda şoförlere, parkla ilgili sorun olduğunda " serbeest! " diye bağıran esnafa rastlayabilirsiniz.

kısacası başka şehirleri bilemem ama konya hakkında kesin yorumlar yapmak, çıkarım ve tespitlerde bulunmak pek kolay değil. yapanlara da kulak asmak doğru değil.

en iyisi bir fikir edinmek istiyorsanız gelip kendiniz görüp kendiniz karar verin.

not: gonlayım ulen!
dünyaya şehrin nasıl kurulacağını öğretmiş (çatahüyük), dünyanın en büyük 6 devletinden birine (selçuklular) ev sahipliği yapmış, açık hava müzesini andıran şehir. konya şehirdir ama halkı şehirli değildir, şehir kültürü yoktur. son zamanlarda belediyenin konuyla alakalı çalışmaları konserlerden öteye geçmemekte.
konya'nın çevreside zengin, önemli bir tarihe sahiptir. (sille, hadim, bozkır, akşehir)

üniversitesinden sanayi yararlanmamakta diretsede esnafı gayet memnundur. o kadar memnundurlar ki her yıl yaz okulu için üniversiteye baskı yaparlar, okulun kapanmasına gönülleri razı olmaz.
bundan 10 sene sonra bir işim çıksa ve konya dan geçmem gerekse yine de geçmem. etrafından dolaşır yoluma öyle giderim.

öyle bir şehir işte.
üniversitesinde okumak istenilen il.
hayatımdaki 5 yılımı verdiğim şehir. alışmakta zorlanmadığım, asılıp kesildiği gibi yobaz olmayan sadece dini değerlerle gözü kapanmış insanlarında her şehirde olabileceğini bildiğim gibi konyada da bulunan, her çeşit insanı barındıran güzide il.
meramı, sillesi, nalçacı caddesi, kulesitesi, alaaddin tepesi, zaferi, mevlana türbesi, ince minaresi konyaya gidenin görmesi gereken yerleridir.
etliekmek, bamya çorbası, fırın kebabı, su böreği, yoğurtlu çorbası, düğün pilavı yenmeden dönülmemesi gereken şehirdir.
türkiyenin en büyük mahallesini ( bosna hersek*) barındıran ildir.
öğrenci kapasitesi en yüksek üniversitene*, aklı selim bir öğrencinin canının sıkılmayacağı kadar bir çok etkinlik düzenlenilen üniversitesine sahiptir.
her yıl şenliklere hiç bir üniversitenin getiremeyeceği şarkıcıları getirebilecek, 7 gün sınırsız eğlenecek bütcesine sahip üniversitedir ayrıca.
geniş bir ovaya kurulduğundan ulaşım, trafik gibi sorunlar yaşamazsın. bir çok alternatifin vardır; dolmuş, otobüs, tramvay, taksi. geceleri 1 den sonra 1 saat ara ile tramvayın geçtiğinden öğrenciler tarafından yargılanması gerçektir, fakat bana göre bu düzen normaldir.
ılgın hamamlarına gidilip, dönüşde fırında leziz alablık yenmelidir. üzerinede fırında harika bir helva müessesedendir.
'gel ne olursan ol gel' vecizesine kulak verip dünyanın her yerinden misafirlerini hoşgörü ile ağırlayan ildir.
türkiye'nin en büyük bütçesine sahip büyükşehir belediyesi; konya büyükşehir belediyesidir.
boşa dememişlerdir;
gez dünyayı gör konya'yı.
fkat önyargılarından ayrılıp gelmediysen konyada yaşamak senin için bir hapis hayatıdır, önyargısız geldiğinde ise unutulmz zamanlar geçirip, anılar biriktireceğin güzide ildir.
halkı kafa olarak fiziği kadar henüz büyüyememiş il.
bodruma giderken mini kot şortunuzla otogara su almak için arabanızdan indiğinizde halkın size uzaylıymışsınız gibi baktığı bir ildir.
küpe takan insanların kulaklarından bıçaklandığı güzide şehrimiz.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20368007.asp

edit: kulak kesenler aramızda.
Mevlananın bile yüzlerce evliya ile birlikte kurtaramadığı şehir.
dünyanın neresinde olursanız olun özlenen biricik gül kokulu şehir. temiz yüzlü yurdum insanı, kapalı kadınlar ve huzur dolu hayatıyla yaşamın yeri.
güncel Önemli Başlıklar