bugün

Doğrudur.
ilericisiniz, aydınsınız. Bir adet parka, bir adet okumasanız da elinizde olan marx kitabı, bir adet de kırmızı fularla çok aydın olabilirsiniz.
ibneliğin bile prim yaptığı devirleri yaşıyoruz diyerek katıldıgım önerme.
Balonun içindede fazlasıyla hava olduğunu akıllara getirir.
Şayet gözü kapalı komünist ise yalandır. içi dolu gerekli bilgilerle donatmisa beynini o zaman desteklenebilecek savdır.
Onlardaki hava bisiklet lastiginde de vardir. Papucumun solcuları sizi...
türkiye'de komünizm iğrenç, tu kaka şeklinde bir şey olarak görüldüğünden olmayan havadır.

bir saniye lan, sırf bir şeyi savunuyorsun diye havalı mı olunur? ne saçma adamlarsınız yahu.
aynen got yalamak bu aralar cok havali oldu. "havali"
sırf bu yüzden etraf çakma komünist doldu, komünizm yerlerde bunlar yüzünden. kendisini sosyalist devrimci diye tanıtan bir arkadaşım vardı bir ara ona komünist dedim bana kızdı komünizmi kapitalizm sanıyormuş mal. ilişkimi kestim adam daha komünizmle kapitalizmi ayıramamamış sosyalist olmuş niye havalı çünkü. beynimden vurulmuşa döndüm lan hiçmi araştırmadın vicdansız hiçmi duymadın senin devrimciliğine sokayım.
başıma gelmiş bir olaydır.

--spoiler--
tuttuğum partiye karşı en savunmacı olduğum vakitlerdi. komünist birine denk gelmiştim, çocuğa neden bu ideolojiyi savunuyorsun dedim az sonra fark ettiğim bir şey oldu, ideolojinin anlamını bilmiyordu. biraz daha sıkıştırdım ve bana öyle bir şey söyledi ki dehşete kapıldım. komünist kelimesi hoşuna gidiyormuş, daha prestijli gösterdiği için solcuyum dedi.
--spoiler--

ne desem bilemedim o an.
geleceğim nokta şudur ki ne taraftan olursanız olun okuyun, sadece kendi tarafınızı değil karşıt görüşleri de bilin ki bir tartışma da ortada gülünç duruma düşmeyin.
solcunun entellektüelliği aslında özgürlüğünden çok okumuşluğundan gelir. solcuların elit görünme algısı bir anda oluşmamıştır. şimdi lisede veya üniversitede hava atmak için olanları geçersek gerçekten solcular çok okumuş oluyor. yani bu bile bir hayranlık uyandırıyor kişide.

ayrıca sağ kesim ne kadar inkar etse de, solculara karşı bir eziklik bu yönden duyuyorlar. çünkü sağ ideolojiler genelde cahil olur. pek okumazlar. zaten düşünce olarak kapitalistleri geçersen bir şey sağ da yoktur.

din ayrı tabi, o başlı başına saçmalık.
büyük tehlikeleri göze almadan da "havalı" olunabileceği nazara alındığında, hiçbir komünistin sadece "hava atmak için" komünist olmayı seçmediği, ideallerinin gösterdiği yolda tehlikelere göğüs gererek mücadele ederken küçük burjuvaziye nasıl göründüğünü umursamadığı söylenebilir.
git bir tıraş ol, duş al. bunu sonra konuşuruz.
20 sinde komünist olmayanın kalbi 40 ında hala komünist olanın beyni yoktur.
kendini özgür sanıp aslında bir yere bağımlı kalan bireyin nasıl bir havası olabilir. kızıl saçlı bandanalı hatunlarla eylem değerlendirmesi ise hava yok ben almayım. tabi ki hayatında bir hatunla konuşamamış biri için gerçekten havalı bir şeydir.
gomünist olunmaz, doğulur.
Parayı bulana kadar doğru olabilir belki.
komünistleri havalı gören kişi veya kişilerin söylemidir.

öncelikle şunu belirteyim: bir ideolojiyle giyim tarzını bütünleştirmek sadece bizlere mahsus bir şeydir sanırım. bazıları içi boş solcu arkadaşlarından örnekler vermiş, bazıları da komünizmin içinin boş olduğunu anlatmaya çalışmış. bu görüşü savunan doğru kişilerle karşılaşmamış olmanız solculuğun ya da bir ideolojinin boş olduğu anlamına gelmez.

insanları ve fikirleri etiketlemeyi bırakırsak belki biraz daha aydınlanabiliriz.