bugün

fikirleri kolaylıkla değiştirilebilecek, bir fikre ya da eyleme rahatça ikna edilebilecek kişilerdir. en tipik özellikleri özgüven eksikliğidir. kararsızlık da bu tür insanlarda sık görülen karakter özelliklerindendir.
kendi fikirlerine, beğenilerine, kararlarına güvenmedikleri için sık sık başkalarının görüşlerine ihtiyaç duyarlar. özgüveni yüksek olan kişilere belki kendilerinin bile farketmediği gizli bir hayranlık besler ve sık sık tavırlarında, dış görünüşlerinde onları taklit ederler. hatta toplum içinde kendilerini var edebilmek için özgüveni yüksek bir başka insanın arkasına takılmış, onun dediğini yapan, sözünden çıkmayan versiyonları bile bulunmaktadır.
bu insanlara beğenilerini bile sorgulatabilirsiniz. ben en çok karanfil kokusunu seviyorum diyorsa mesela onu karanfilin aslında ne kadar kötü koktuğuna halbuki sümbül kokusunun çok daha üstün olduğuna ikna edebilirsiniz. bu durumda o yine karanfil kokusunu beğenmeye devam edecek fakat kendisine sorulduğunda sümbülün çok daha güzel koktuğunu söyleyecektir.
bu tür insanlar, özellikle yüksek özgüvene sahip, baskın kişilikler tarafından kolaylıkla yönetilebilir. kolay manipüle edilebilen bir insanın, haklı olduğu bir konuda bile, haksızın özgüven içerisinde kendini savunması sonucunda geri adım attıkları görülebilir. hatta bu durum öznel değil, nesnel bir tartışmada bile ortaya çıkabilmektedir.
kolay manipüle edilebilen insanlar kötü insanların elinde tehlikeli bir silaha dönüşebilirler. tarihte bunun birçok örneği bulunmaktadır. bu insanlar ölmeye bile kolay ikna edilebildiklerinden bir görüş, bir kişi, bir topluluk için kendini ve başkalarını öldürebilecek, sorgulamayan bir güruha dönüşebilme potansiyelini içlerinde taşırlar.
aslında masum ve saf olan bu insanlar ne yazık ki tehlikelidirler.
(bkz: manipüle etmek)