bugün

Halkın üzerinde koalisyon kurmanın kötü olduğuna ilişkin aptal bir algı oluşturulmaktadır. Almanya, Fransa, italya, Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Norveç dahil olmak üzere birçok avrupa ülkesinde başarılı koalisyon örnekleri mevcuttur.

Sorun baraj sistemidir. Barajlar kalktığında hdp nin oyları gerçek sosyalist lere, mhp nin oyaları gerçek milliyetçilere dağılacak.

Örnek 1: Dünya demokrasi indeksine göre en demokratik ülke isveç'te sosyal demokrat parti ve yeşiller koalisyonu mevcuttur.

Örnek 2: Fransa'da sosyalist parti, avrupa ekoloji ve yeşilleri, radikal sol parti olmak üzere üçlü koalisyon bulunmaktadır.
Yalandır
koalisyonu şirin gösterme çabaları.

yaşadığınızda anlarsınız. konuşmanın lüzumu yok.
kimine gore yanlış olan önermedir mesela ben zira baska ulkelerde insanlar uzlasabiliyor bizim uzlasmayi kabullenmemiz lazim.
tek başlılıktan inatçılıktan yok saymaktan garez etmekten çok daha iyidir herkesin herkese mahkum olması...
+ay sizin mi bu?
- evet.
+ay canım ya ne şirin bişi
-sağ olun.
+kaç yaşında ?
-valla daha 2 yaşından sonra büyüdüğünü görmedim.
+coh ciciş.

yarın bi gün siz de başlarsınız "bakınız bunun avrupa'da güzel örnekleri var" diye. hepsi aynı bokun laciverti.
Lan git ekonomi haberlerini takip et. Ekonomiden anlamayan bir insan bile ulkedeki sitketlerin zararda oldugunu anlar. Daha bugun ilk gun hatirlatirim.http://m.takvim.com.tr/gu...5/06/08/kod-adi-kizildere askerlerimiz sehit olmaya basladi sizin gibi chpli itler yuzunden.
http://en.m.wikipedia.org...ith_coalition_governments

Linkden dünyada ki koalisyon örnekleri incelenebilir.
özünde koalisyon en çoğulcu, çok sesli ve gelişmiş yönetim şekli olmakla beraber ülkemiz dinamikleri ne yazık ki buna izin vermemektedir. ben de gelinen noktada çok şeyin değiştiğine inanmıyorum açıkçası.

koalisyon kötüdür diye yırtınanlar da aslında bizim tartışma, mutedil olma, ortak paydada buluşma becerimiz ve gelişmişliğimiz yok diyorlar.

bu sebepten dolayı da tek partinin iktidarda olduğu ve diğerlerinin de saçmasapan barajlar olmadan meclise girip iktidarı denetlediği bir düzen en iyisi gibi görünüyor.

tek partinin sorumsuz iktidarı diyen filan olursa üzerim yalnız bilesiniz. bugün paralelci ilan ettiğiniz dünkü hizmet hareketi dostlarınızla anayasa değişikliği yapıp kanun hükmünde kararnameler ve torba yasalarla memleketi ne hale getirdiğinizi unutmadık!

o utanç verici yüce divar oylamasını ve can havliyle her yerde kadrolaşmanızı da unutmayacağız!
Bizleri liseli olarak tanımlayan ağır abilerden hala mantıklı bir açıklama gelmemiş tezdir.
akp diktatörlüğünden iyidir, bi siktirsin gitsin koduklarım, bi bitsin bu kabus. sanki onlarsız millet hiçbir şey yapamayacak gibi, siktir ulan öyle bir yapacağız ki, göt gibi kalacaklar.