bugün

Hergün 30 sayfa da olsa yaptığım eylemdir. Sherlock Holmes - intikam melekleri okumaktayım ey sözlük ahalisi.
"çeyrek saatlik bir kitap okumanın gideremeyeceği kederim olmamıştır." der victor hugo. düşünün nasıl bir mucize...
2 haftadır salladığım için tedirgin hissetmeme yol açan eylem.
kendini gerçek hayattan soyutlamak için yapılacak en güzel etkinliktir.
toplumumuzda kazanılması gereken bir alışkanlıktır.
kitap okumak bir başlangıçtır, kişinin kendisine olan yolculuğudur ve saygısıdır.
sasirtici bir sekilde surukleyicidir. Bunu bazen oyle tutluyla yapiyorumki, yemek yemeyip bisey icemiyorum kendimi okuduguma vermekten.
bir elektrik kesintisi ritüeli..

can sıkıldığında, yapacak bir iş kalmadığında ve tabii, uzun süreli elektrik kesintilerinde, mum eşliğinde icra edilmelidir. ele alınan kitabın bitirilmesi için kasmak da iş değil.. canınız istedikçe okumalısınız, zorunlu hissettiğinizden değil..
zeki insanlar için bi boka yaradığına inanmadığım eylem. salaksan bi şeyler öğrenirsin yeni kelimeler felan öğrenirsin ama zeki adamsan zaten konuşmayı bilirsin genel kültürün az çok vardır kitap da kitap tutturmuşlar amk kültürün 1. ögesi gibi. anasını satayım okudukları kitaplar da roman.

ilgini çeken bi konuda tamam git oku da abi oturup haftada 27 saat kitap okuyorum heuheeeühe demenin alemi ne ?
zaman kaybıdır. dota oynansa daha faydalı bir iş yapılmış olur.
ülke gençliğinin cin ali serisi ile nihayet verdiği eylem. bir de bununla övünürler. bsg bu ülkeden!
Hobileriniz nedir ya da boş vakitlerinizde ne yaparsınız gibi soruların klasik ve vazgeçilmez cevabıdır. Yalnız, sessiz ve açık ortamlarda zevkine varabildiğim , sevdiğim bir kitap oldupunda bitirene kadar hayatımın içinde yer alan bir eylemdir kitap okumak. Bazen içindeki karakterleri hayatımıza uyarlarız ve ordaki mutlulukları, acıları aynen yaşamaya çalışırız.
en önemlisi sabır işidir kitap okumak, bir hayatı emek emek sindire sindire yaşamaktır.
"We need to make books cool again. If you go to home with somebody and they dont have a book, dont fuck them" demis john waters.
bazı kişilerin çok yanlış anladığı kavram. aslında bu kişiler "kitap" kavramının azametinden bîhaber. sorun da bu.

tamamen para kazanmak ya da ismin reklamını yapmak amaçlı, ne bir fikir ne de bir araştırma üzerine yazılmış, sanat açısından yerlerde sürünen, belki konusu biraz ilgi çektiği belki içinde bir iki güzel cümle bulunduğu için bol bol reklamı yapılıp bahsettiğim o "kitap" kavramının yüceliğini kavrayamamış güruh tarafından satın alınıp okunarak onları "kitap okuyan insan" mertebesine çıkaran nesneler biçimsel olarak kitap olsalar dahi aslında onlar "kitap" değildir, bunları okuyarak da "kitap okumuş" olmazsınız.

"kitap" insana bir şeyler katmalı. okumayı bitirdiğinde sadece gözlerini yorduğu ve vakit kaybettiğiyle kalmamalı insan, bir kazanç kalmalı elinde. bu illa fikirsel ya da bilgisel açıdan bir kazanç olmak zorunda değil, gerçek bir "kitap" sanat zevki de kazandırabilir size. işte kitap dediğimiz şey bu, yukarıda tanımladığım iki kapak arasındaki yazılı kağıtlar bütünü değil. kullanılan kelimeler sadece kağıt üzerindeki mürekkep lekeleri olmamalı, insanın zihninde ya da ruhunda karşılığı olmalı, düşündürmeli, bilgilendirmeli ya da bir zevk vermeli.

bu şeylere sözlük anlamıyla kitap diyerek esas kitaplara hakaret ediyoruz.
7 yaşından beri aralıksız devam ettirdiğim eylem. 11 yaşından beri de yıllık okuma istatistiklerimi tutuyorum. bu istatistik işine nerden bulaştığım ise uzun mesele. her yıl 60 kitap okumayı hedef olarak belirliyorum. her bitirdiğim kitabın gününü, sayfasını kısacası künyesini yazdıktan sonra 5-6 satırlık okuyunca kitapta ne olduğunu anlayabileceğim bir özet çıkarıyorum ve seneler önce okuduğum kitabı bile o notlara bakınca hatırlayabiliyorum. istatistikleri ise sürekli daha fazla okumak için tutuyorum. her sene geçen sene okuduğumdan daha fazla okumaya çalışıyorum. yani bildiğiniz işsizim arkadaşlar.
"daha çok kitap okuycam, entel olucam, kızlar desen böyle adamlara zaten hasta" diyerek yazın başında her gün bir kitap bitirmeye söz vermiş biri olarak yazın sonu geldi gelecek hala bir kitap bitirebilmiş değilim!
vakit geçirmek için de yapılabilir bir eylem olmakla birlikte gerçekleştirilmesindeki asıl amaç vakit geçirmek olmayan eylemdir.
hangi yazarın olursa olsun, hangi düşünceyi, hangi fikri anlatıyor olursa olsun ön yargılı olmadan yapılması gereken eylemdir. hele hele karşı olduğumuz bir fikrin bir düşüncenin eseri ise okuduğumuzu çok daha iyi anlamaya çalışarak empati yaparak okumamız gerekir diyeceğim de maalesef canım ülkemde bırakın karşı duyulan bir düşüncenin kitabını okumayı neyse, durum şudur efenim (#18672548).
insanı mutlu kılar. hele aşk ve dram yüklü ise.
eğitim dışında okumaksa kasıt, eğer sürükleyici bir roman okunmuyorsa kitap okumaktan tiksindirir.
yurdum semalarında yazları deniz kenarında yapıldığında hafiften marjinallik algısı yaratan batı semalarında ise çoktandır normalin dibi olan eylem.
konusu ne olursa olsun yazar akıcı, sade, doğal bir dil kullanmışsa tadından yenmeyen bir eylemdir.
bir çeşit zevk.
ünlülerin uyuşturucu temin ederken kullandığı cümle.
kitap bitti- uyuşturucu bitti.
kitap okuyorum-uyuşturucu kullanıyorum.

http://www.haberturk.com/...yusturucu-sifresi-cozuldu
uyuşturucu gibi bir şey. yeni ufuklar açar.