bugün

“Yaşamaktan başka bir şey istemeyenler ve en büyük özgürlüğe yaşam adını verenler, salt mutluluk peşinde, arzularını ya da güdülerini doyurma, yeryüzünün sınırsız zenginliklerinden hemen yararlanma peşinde koşanlar, böyleleri, her zaman mutsuz olacaktır.”

Georges Perec - şeyler
Kafamı mavi saçlarına yaslayıp hüngür hüngür, sümüklerim aka aka ağladım.
"bu dünyadan kaçmak değil, kalkıp gitmek istemiş sadece."

Denemeler, montaigne.
"...istediklerini yapamadıkları için, yapabildiklerini ister göründüler."

Denemeler, montaigne.
'Bir insana dengesini kaybettirip, Sonra da normal davranmasını bekleyemezsiniz.' - John Steinbeck.
"Dört haftalığına," diye tekrarladı, "makale falan yazmayacaksın ama."
"Tek satır bile yazmam," dedim. "Seni sevmekten başka işim olmayacak. Seni kahvaltıdan önce, kahvaltıdan sonra, öğle yemeğinden önce, öğle yemeğinden sonra sevip duracağım canım."
Tanrı sevenleri korur, johannes marino simmel
görsel
Vazgeç ağam...
“Onları öfkeme layık bulmuyorum. Öfkem bana ait bir şey. Yakın hissetmediğim birine nasıl gösteririm onu.”
Karşındaki seni çözene kadar varsın, çözüldükten sonrası hep bir sıradanlık. Ahmet Batman.
"Her güzellik âşık etmez; bazılarına bakmaktan hoşlanılır ama istek uyandırmazlar; her güzellik âşık etse, istek uyandırsa, kalpler karmakarışık olur, yolunu şaşırır, nerede duracaklarını bilemezlerdi; çünkü sayısız güzel insan olduğundan, istekler de sayısız olurdu. Oysa derler ki, gerçek aşk bölünmez, kendiliğinden olur, zorla olmaz."
Küçük zevklerimle, küçük dertlerimle bu hayat bana yetiyor.

Cevdet bey ve oğulları, Orhan pamuk.
görsel
varsın gömülsün ebedi bir uykuya,
attım onu kör bir kuyuya.

meşın kaplı kitap, nazım hikmet
Seni anlıyorum" demek büyük bir yalandır. Kocaman bir yalan. Kimse kimseyi anlayamaz ve tanıyamaz dünyada... Var olan en sağlam zırh insan vücududur. içindekileri en iyi saklayan kasa odur. -Hakan Günday-
Bazen bir anlığına beni yerimden sıçratıp kendime getiren bir cesarete kapılıyorum. O an nereye gideceğimi bilsem, koşa koşa gideceğim.

Goethe- genç werther’in acıları.
"... Benlik sınırları yumuşamadan önce sertleşmelidir!
Önce bir kimlik edilmelidir ki, daha sonra bu aşılabilsin...
insan kendini kaybetmeden önce bulmak zorundadır!.."

Az seçilen yol - Dr M. Scott Peck
görsel
"madem ki biz batmakta olan bir gemiye zincirlenmiş lanetli bir ırkız, madem ki bütün bunlar kötü bir şaka, hiç olmazsa bize düşeni yapalım; hapishane arkadaşlarımızın acılarını azaltalım, zindanı çiçeklerle ve yastıklarla donatalım."

"çabalar biter. zaman yelken direğinde çırpınır. orada dururuz, orada kalırız. kaskatıyızdır, insan bedenini sadece alışkanlıkların iskeleti dik tutar."

"insan düşman isterdi, arkadaş değil."

mrs. dalloway - (bkz: virginia woolf)
görsel
Hiçbir zaman sevdiğimiz zamanki kadar savunmasız, sevdiğimiz bir şeyi ya da onun sevgisini kaybettiğimiz zamanki kadar acı verici şekilde mutsuz değiliz.

Freud - Civilization and its discontents.
şu evrende siz tanrılardan
Daha zavallısı var mı bilmem:
Kurban vergileri 
Dua üfürükleriyle beslenir
Haşmetli varlığınız zar zor.
Size umut bağlayan budalalar,
Çocuklar, dilenciler olmasa
Yok olur giderdiniz çoktan.
(bkz: Zincire Vurulmuş Prometheus)
Önümdeki sayfaya yeniden bakarak, erkekler gibi kadınların da ev yaşamına ilişkin öncelikli konuların yanı sıra başka konularla da ilgilendikleri ortaya çıkmakta, diye düşündüm...
Kendine ait bir oda, sayfa: 93, virginia woolf.
görsel
“Gerçekten de biz bizden daha mutsuz olan bir insanın yanında hemen düzeliyoruz Ve hastalığımız, hem de ölümcül hastalığımız bile bir anlam taşımıyor.”

Thomas Bernhard - Beton
görsel