bugün

okuyan kitlenin yaş seviyesi düşünüldüğünde çocuklar üzerinde travma yaratacak hikayedir. amk gece gece aklıma geldi hala unutamıyorum. nasıl ölür ya ?
(bkz: oo kafa çok güzel alırım bi dal)
yazarın zalımlığı. ya sen zaten minnacık kıza karda kışta sokak köşelerinde kibrit sattırdın bi de utanmadan kendi sermayesiyle ısınmaya çalışırken neden zengin ediz hun tipli bir adam sokağa kırmızı üstü açık chevroletle gelip ' benim de bir kızım vardı. naşasaydıı senin yaşlarında nolacaktı yavrumm ' diye bağrına basıp kızı kurtarmıyor? neden o kızcağız oralarda ölüyor? siz bir nesli hüzne boğdunuz lan!

sonra bu nesil niye asi? niye bu ülkede dindar nesil yetişmiyor!!!!!

kadere isyan uleenn!!
kükürtten zehirlenip ölmüş olabilir veyahut kibrit yanar yanmaz sigarasını yaktığı için.
Ne kukurt ne soguk ne gastrit, ölüm nedeni parasizliktir. Parasi olsa simdi yasiyor olurdu...
hepimizin basina gelecek iyi bir sey olup olmadigi tartisilacak gercektir.
sabah sabah beni de üzdünüz şimdi. yüreğime taş gibi oturmuştu be. zalım dünya.
lsd gibi şeyler kötüdür beyler şirinler denizi basar alimallah.
ÇAKMAĞIN iCADINI KENDiNE YEDiREMEYiP iNTiHAR ETMiŞTiR.
buyukler bile uzulurken cocuklarda nasil bir etki birakir bilinmez.
tezer özlünün çocukluğun soğuk gecelerini getirir akla.

kibritçi kızın ölmesi, dünyadaki umutsuzluğun simgesidir.çocuk umuttur bir yerde.
umut olmayınca hayat da yaşanılır olmuyor zaten.
ulan masalı dinleyen hangi çocuk o acıya dayanır.
dün gece dinledim, utanmasam ağlayacaktım lan.

--spoiler--
şerefsiz yazar
--spoiler--
çocukluğumun travmasıdır, tüm çocuk masalları mutlu biter anlayışını ters köşeye yatırır.
ama bence gerekli midir?
Kesinlikle...
özellikle bu devirde bu kadar pamuklara sarılı, hiçbir kötü şeyin öğretilmediği, gösterilmediği şekilde büyütülen çocuklar için daha da bir gereklidir.
Aslinda bu roman tamamen sansurlenmis bir urundur. Kibritci kiz bir kibrit firmasinin sahibi olup her gece barlarda sabahlar. 20 yasinda evlenmeden bekaretini kaybeder ve intihar eder. Firma onu beceren adama kalir.
Bir diğeri de sonu belli olmayan "bir küçücük aslancık varmış." Tır,
Neden böyle şeyler yazıyorsunuz.

Hele prensin aşkını kazanamayan deniz kızı. Yazık.