bugün

bugün izleme şerefine nail oldugum bir genco erkal oyunudur. nazım hikmet'in en güzel eserlerinden seçme şiirlerin ve kitaplarından önemli pasajların, genco erkalın insanı sarhoş eden sesi ve oyunculuguyla birleşmesiyle oluşan muazzam güzellikte bir oyun. iki üstadın hünerlerini eş zamanda görebilmek için iyi bir fırsat.
ayrıca oyunun sonunda açılan standdan yapı kredi yayınlarından çıkan 'ne güzel şey hatırlamak seni - genco erkal'ın sesinden nazım hikmet şiirleri' kitabını alabilir ve genco erkal'a imzalatabilirsiniz. ve biraz da konuşkan biriyseniz belki kendisiyle birkaç laf edebilme imkanı bulabilirsiniz.
muhteşem bir nazım şiirinin ve şiirden bağımsız olarak harika bir mabel matiz şarkısının adı.
http://www.youtube.com/watch?v=feRwaIPSakM

''...Kaldım bir başıma
Bu dert beni öldürmez de süründürür aman...''
sekkiz tane bira, biraz tütün, biraz gözyaşı şarkısı..
yanınıza kahvenizi de alarak yalnızlığınıza eşlik edecek bir güzel mabel matiz şarkısı.
siyasetten uzak bir şiir sever olarak neden bu kadar buyutuldugunu anlayamadığım sıradan şiir, tıpkı nazim hikmetin şairliği gibi.. tamam biliyoruz sanat zevki özneldir ama siyasi çilesinden sonra turkiyede nazım hikmete ve şiirlerine yapılan lehte propagandanın gencleri fazlasiyla nazim hikmetin buyuk sair oldugu ön kabulune zorladigi kanaatindeyim. hani kötü şair demiyorum yanlis anlaşılmasın bazı şiirlerini ben de severek okurum karlı kayın ormanında şeyh bedrettin destanı salkimsögüt gibi ama bu kadar da buyutulecek bi yani yok işte be kardesim. Tıpkı bu siir gibi en tanınmış dizelerinden bi ornek:
Akın var güneşe akin!
güneşi tutacağız!
günesin zaptı yakın!
Orta okul ogrencisi yazsa kimsenin dikkatini cekmeyecek şu dizeler dillere pelesenk olmuştur slogan olarak. nazim hikmetin kerem gibi ve onlarca vasat şiiri de böyle abartilmistir.
beni darmaduman eden mabel matiz parçası. sigarayı artırıcı.
mabel matiz'in yaşım çocuk albümündeki en iyi şarkılarından biri. efkar yapıyor.
ben yanmasam
sen yanmasan
biz yanmasak,
nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.