emek zayi etme hastası insanlara sarfedilesi söz.

not: sol frame saldırıya uğradığında sarf edilmiştir.
ilk kez arkadaşlarıyla evde yalnız bırakılmış 9-10 yaşındaki çocuklar gibi şımaran yetişkin insanların zaman zaman hak ettikleri sözdür.
sözlükte saçmalayanlara bir uyarı cümlesidir. (bkz: titreyin bi kendinize gelin lan)
türk filmlerindeki namuslumu namuslu, edepli mi edepli, on kızlık zarına sahip, el değmemiş kadın karakterin kötü adam tarafından taciz edilirken söylediği klişe laftır.

- kendinize gelin lütfen.
+ gelmessem ne olacak.
- buuu...çattttttt...(tokat)
+ hımmm. güzel olduğunuz kadar küstahsınız da. ama bu, beni size sahip olmaktan alıkoyamaz. (lan tecavüzcüsün sen, bu ne kibarlık?)
derste yanlış cevap veren ve aptallaşan öğrencilere hocanın verdiği ayardır. bide sonuna ulaeeeeeyn eklenirse tam olur.
Suni tenefüs yapçak erkeğin, boğulan bayanı tenefüse başlamadan önce Türk örf ve adetleri ve biraz da etrafında toplanan kalabalıktan kaynaklanan yusufçuk durumuyla istemeye istemeye söylediği söz. Söyleyen kişinin aklından söylerken " kendine gelme de saçını tutup belin sıkar sabbaha kadaaar tenefüs yapayim saa " diye geçirdiği söz.
Sözlüğe yapılmış bir uyarı.
Kedinize damat.
Sözlüğe verilen bir ayar.
Bir çağrı. Düşündüm , taşındım yerinde bir yazı olduğuna karar verdim. Evet kendinize gelin.
E silkelenelim o zaman dökelim eteğimizdeki taşları.