bugün

Kendine sürekli bir kusur bulma durumu.
Çirkin hissetmiyorum,düpedüz çirkin olduğumu biliyorum. Bu bir realitedir. Neyse ki zekamın yüksekliği ve elitliğim bu talihsizliğimi baskılıyor. Evet.
Artık hiçbir kıyafetin ya da övgünün işe yaramayacağı noktadır. O noktaya gelmeyin, çünkü oradan özgüveni toparlamak çok zor.
Değerinin farkına varmayan insanın düşüncesidir. Bir grup insanın belirlediği ölçütlere göre güzel yada çirkin kalıbına sokmamalı insan kendini.
his değil, gerçekçiliktir. gerçekler acıdır. insanın kendini bilmesidir.
özgüven sikertir. her insan kusurludur. kusursuz insan yoktur. siz başka bir özelliğinizi geliştirmeye çalışın. çirkinlikle karşı cinsi etkileyemeyceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. kalabalık bir caddeye çıkın. çiftlerin hangisi uyumlu. ya erkek çirkin kadın güzel ya da kadın çirkin erkek yakışıklı. genelde böyle.
Bipolar bozuklukta sık görülen durum. Bazı zamanlar 'en harika'yken bazı zamanlar 'en çirkin insan' oluveriyorsunuz.
sosyal medyanın topluma sunduğu nur topu gibi bir "hastalık". adı da "olumsuz beden algısı" olarak geçmektedir. lütfen modellerin, mankenlerin ya da okul arkadaşlarınızın üzerinden air brush ile 85 kere geçilmekten burnundan olmuş suratlarına bakıp sanki gerçekten öylelermiş de sadece sizde sivilce çıkıyormuş gibi düşünmeyin. ya da insanların bikinili fotoğraflarını açıp "onun hiç selüliti yok, göbeği de çıkmıyor, bacakları incecik." diye kendinize realiteden tamamen uzak bir ideal belirleyip ona ulaşmaya çalışmayın. bacaklarınız bazen yapısal olarak kalındır ve 34 bedene düşseniz de vücudunuzun en kalın uzuvları olarak kalacaklardır. beliniz incecik olmak zorunda değildir çünkü herkesin vücudu kum saati şeklinde değildir. süper modelliği kendine meslek edinmiş kadınların selülit kusan bacaklarının çaresi de sivilceleri gibi "airbrush effect." adobe photoshop'taki air brush, evet. çünkü biz plastikten imalat oyuncaklar değiliz. biz insanız. kilo alırız, kilo veririz, ödem tutarız, strese girer sivilce çıkarırız, saçımız dökülebilir, her şeyi bırakın bir gün mutlaka ölüp gömüldüğümüz toprağın altında... biliyorsunuz işte ne olacağını. uzatmak istemiyorum.

velhasılkelam, eğer bu sahte hayatlar yüzünden anoreksiyayla, blumia nevrozayla, bunalımla, depresyonla, yetersizlik hissiyle falan boğuşanlar varsa, lütfen yapmayın kendinize bunu. gerekirse alın o telefonu toprağa gömün, ama kendinize bu eziyeti çektirmeyin.
Hiç kimseye çirkin demek istemiyorum ama bu kendini çirkin hissetme durumu çok güzel bir yüze sahip olan insanlarda yok. Zerre kadar güzel bulamadığım insanlarda da böyle bir takıntı görmedim. Aksine güzel olduklarını en çok onlar iddia ediyorlar. Bu takıntıyı daha çok ortalama bir güzellikte olan ya da güzel olmasına karşın fiziksel kusurlara sahip olan insanlarda gördüm. Nedeni de maalesef demin bahsettiğim kendini çok güzel bulan kesimin yorumları.

Fiziksel açıdan zaten kendinde kusur bulan insanın, bu kusurunu başkalarından da duyması onu üzmemeli. Sık sık söylediğim bir söz var. Kusur arayan, kusur bulur... Onlara takılmayın...
Mükemmel bir histir. Her yakışıklı adam ve her güzel kadın ömründe bir kez bu hissi tatmalı. *
güzel bir yüze sahip olmak insanı kutsal kılmıyor. güzel yüze sahip olanlar uçamıyor mesela. ya da 200 yıl yaşamıyorlar.
hissetmezsiniz. hissettirilirsiniz.