bugün

türkiye'de bazı kesimlerce din yerine konmaktadır.
sonu izm le biten herşey gibi tehlikeli.... Bende bir atatürk hayranıyım ama bu onunda bir insan olduğunu, onunda hata yapmış olma ihtimalleri olduğunu unutturmuyor...
bi tarafına girecek o çöp.
ilk kez ingilizler tarafından, Mustafa Kemal'in peşinden milli mücadeleye katılanları destek verenleri aşağılamak için kullanılan sözcükmüş. Yani bi nevi hakaret öbeğiymiş. Ne mutlu o hakaretle itham edilenlere diyorum ben...
dindarlıkla ilgili değildir. özgür,bilimsel düşünmeyle ilgilidir. gelişmeyle ilgilidir. kendi kendine ilahi anlamlar yükleyip insanların kafasını esir almamıştır. halkı köle gibi tutup kolaylıkla galeyana getirip yüzlerce yıldır sömürenler anlamaz. o yüzden alışkanlıklarına zor gelmiştir insanların. görüyorum ortalıklarda manyak gibi dolaşan bir sürü insan. kim bilir ne sokuluyor onların kafasına.
özünde geri kalmış kim olduğu belirsiz osmanlı toplumundan bir millet inşa etmek ve en ileri medeniyet seviyesini anlama ve ulaşma çabasıdır.

1938 den sonra malesef adı kalmıştır.
Komiktir.
Çöp.

Hep derim.
hiç bir doğma içermez, evrenseldir ve gelişime, değişime açıktır. ilericidir.
fikir sahibinin dediği gibi, Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum, benim manevi mirasım bilim ve akıldır, onu dogmalaştırmak milletin aptallıgıdır.
bizzat kemalistler tarafından mahvedilmiş ideolojidir. dini tehdit olarak görmek, belli ve sıkıcı tekrarlarla atatürk'ü, kurtuluş mücadelesini anlatmak, başörtüsü yasağı getirmek türünden ne demokrasiye, ne bugünün dünyasına uyan uygulamalarla düşman bir kitle yaratmıştır.

bugünün marjinal, rövanşist siyasal islamcılarını başımıza musallat eden bu zihniyettir. hep derim kemalist değil, atatürkçü olun diye. ama bu o kadar yanlış anlaşılıyor ki. çünkü yukarıda bahsettiğim zihniyete sahip insanlar eleştiriye, farklı fikirlere kapalı.
dine karşı çıkıldığı için sen bugün rahatsın ama bunu anlamazsın, din adamlarının etkisi azaldığı için, saçma bir biçimde her şeye karşı çıkıp insanları yerinde saymaya zorlamadığı için pek çok şeye kavuştun. osmanlı, suudi arabistan gibi bir şeydi son zamanlar. neyin rövanşını alıyormuş? adam kadın sokağa çıktı, kızlar okula gitti diye kendinden geçiyor bu mu mağdur? istiyor hep halk her zamanki gibi onun kölesi olsun. Bir biz köleliğimizin farkına varmamışız.
sadece "mustafa kemalin askerleriyiz!" diye bağırıp her şeyi eleştiren ama üretim adına zerre bisi yapmayan hayatlarının her parçasında başkomutan Atatürk olan ama onun ne istediğini üzerimize düşünenin ne olduğunu bilmeyen üretmeyen eleştiren kişilerdir. en azından %95i diyelim hadi.
doğrusu ''kemalizm'' değil, ''kamalizm'' dir.
anadolu'nun yalınayak perişan haldeki çocuklarına karşı sigaradan bir fırt çekmektir.
( ağlayan kazım karabekir paşadır. )
görsel
dogmatik ve türkiye'nin ayakbağı haline gelmiş bir akımdır. neyse ki recep tayyip erdoğan gerekeni yaptı.
Mustafa kemal'in düşüncelerini en muhteşem biçimde benimseyen kişilerin ideolojisidir.

Bazı yazarların dürüst itiraflarını ayrıca tebrik etmek istiyorum; (#35428689)

bize 1300 yıl geride kaldı diyen adamlar 4000 yıl öncesinin hurafesi olan putçuluk akımına kapılmış durumdalar.
asil kemalizm ve zihniyeti dogmatiktir ve en sonunda gereken yapılacaktır.
siz kemalistlerden daha iyi dogmatik mi var yahu!!
bir durum bildirimi.
sikeyim putunu da nasıl bir kafa taşıyorsun. dünyanın en son icapları ülkede kullanılsın, çocukları fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olsun diyen biri mi 4000 yıllık? içiniz nefret dolu. dünyaya da kendine de zararsın.
can çekişen, fransız ve rus devriminden devşirme türkiye'ye uymayan ideolojidir.

neyse ki bitmek üzeredir. küllerinden felan da doğamaz, su dökeriz küllerine!
osmanlıyı da sizin kafa mahvetmişti ama öz eleştiri yapmadan saldırır ork sürüsü.
kemalizm bir görüşü göre bir din ,
bazıları için bir tutku ve yasam biçimi ,
kemalizm bana göre
bu ülkeye verilmiş bir narkoz
milletin ne kadarı kemalizm i kabul etmiş.
kemalizm bu ülkenin ruhu ve maneviyatı ile uyuşmayan bir düşünce grubu.
Türkiye'nin kurucu ışığı. Umut ışığı.
(bkz: osmanlıyı ecdad kabul eden dangalak)
kemalizm diye okunur, başka türlü söylenir.
gece gece yazarın birine batmış anlaşılan; yazar bütün fake hesaplarıyla kötülemiş.