bugün

Hep söylerim şu sağcılarda tarih bilgisi olsa ne fatihi ne dr özalı severler. Ama bu akp kafası neoosmanlı sığırlığıyla birleşince ve bir de kendine bir mazi oluşturma çabası girince "bizim atalarımız medler" diyen kürtlerden bir farkları kalmıyor.
(bkz: fatih in entellektüel bir padişah olması) *
fatih şunları görse kahrından ölür.
laiklik kavramını bilen mi vardı da o zamanlar fatih den söz ediyorsun, boş konuşmayı sevdiğimiz kadar bilinçli olabilsek,

bir cümleden bahsederken, cümle içinde geçen her kelimeyi bilmek lazım.
sevmediğimizi kimin söylediğini veya kemalistlerin * sevmediğine dair istatistiğin kimler tarafından oluşturulduğunu merak ettiren söylemdir. bu kesimden olan insanların olmayan şeyleri varmış gibi söylemeleri hep ilgimi çekmiştir. tartışma programlarını izleyin bu kesimden insanlar misal nagehan alçı misal o yalancı gelinin yalancı habercisi misal o nihal bilmem ne su hanım misal siyasileri hep olmayan şeyleri varmış gibi anlatıyorlar..
Bu ülkede neden insanları bilerek cahil bırakmak istiyorlar daha iyi anlamama neden olan durum.
halkına kulum diyen, sütten kesilmemiş bebeği boğduran adamın nesini seveyim?
Bir Türk evladı ülkeyi bizanslılardan kurtaran bir padişaha saygı duyması gerektiği gibi ingiliz, fransız ve yunan işgalciler ve radikal dinci grubu temizleyen adama da o kadar saygı duymalıdır. Atalarına düşman olan bir birey iflah olmaz ve başlığı açan yazarımsı eminim ki fatih sultan mehmet yaşasa benim alnımdan öperdi diye düşünüyordur. Ama sanma ki öyle olurdu. Sonu nereye varacağını iflah olmaz bir cahil bireyin hesap etmesi beyin kapasitesine yetmez.
fatih seni topun önüne sürerdi, itten daha az değer verirdi, sen niye seviyorsun peki be kapı kulu?
Niye sevmeyelim.
Birileri ortalığı karıştırana kadar kimse sağı solu bilmiyordu. Ne haddine kardeşim lider dediğin ayrım yapmaz kaynaştırır. onlar sadece senin değil benim de ecdadım. Sadece benim atam değil senin de atan. Kabullenmen için şunu diyebilirim.(bkz) Muhtaç olduğun kudret damarlarında ki asil kanda mevcuttur.
bu beyanda bulunan sözde evlad-ı fatihan, fırsat dahilinde tc sınırları içerisinde yaşayan bütün gayrimüslimi de kılıçtan geçirecek kafadadır. kılıçtan geçirmek ağır bir itham olduysa eğer, sizin için yumuşatalım o halde; sınır dışı etmek diyelim. sırf kendisi gibi düşünmediği, inanmadığı, yapmadığı vs. için milyonlarca vatandaşı harcamaya razı bir kafa. istanbul'un fethi sonrası fatih'in icraatleri düşünüldüğü zaman taban tabana zıt olduğu aşikar.

devletinin daha güçlü olması için çabalayan kişinin inançlı veya inançsız olması kimi ne ilgilendirir ? kaldı ki türk ordusunun tanrı tarafından seçilmiş olduğu inancı yalnızca fatih'e yahut osmanlı dönemindeki diğer padişahlar dönemindeki bir anlayış değildi. en rahat hatırlanacak örnek avrupa hunları. tanrının kırbacı. tanıdık geldi mi ?

yetmedi mi ?

daha kadim zamanlara gidelim. tengrici döneme, kut inancının daha baskın olduğu döneme. kut, tanrıdan gelir. tanrının izni ve inayetidir. kut olmadan han han değildir, ordu ordu değildir, alp alp değildir. kağanın akına çıkıp topraklarını genişletmesi demek, türk töresini yayması demektir. ziya gökalp okusaydınız bilecektiniz; töre, eski türk dinine verilebilecek adlardan biridir.

geldik tekrar bugüne. fatih sultan mehmed ve laiklik gibi saçma bir mevzuyu deşmeyeceğim. sultan 2. mehmed'in kendi zamanının ne kadar ötesinde yaşadığı zaten aşikar. kaldı ki fatih sultan mehmet ve fetih konuşulduğu zaman tek söyleyebildiği şey karaların gemiden yürütülmesi mevzusundan ibaret olan kişilerle de sultan 2.mehmed'i tartışacak değilim. buradaki niyetim bazı şeyleri, birilerinin kafasına çakmak.

uzak dur atamdan!
laikliğin ne olduğunu bilmeyen çapulçu söylemi.

sen kimsin ulan şopar?
https://galeri.uludagsozluk.com/r/834521/+
bir 15. yüzyıl entellektüeli, aydınlıkçı ve yenilikçi padişah fatih sultan Mehmet han, bugün kendini böylesine sahiplenen bu kitleyi görse, ardına bakmaz kaçardı.