bugün

Kebis caraş bu yalangda Ak tayganıng edeginde Ak talaydıng caradında Tegin emez cürüm cürgen Baatırıs curtagan.
Baatır baatır...

Not: Bunu daha önce de yazmış olabilirim belki
Arı körzö andıy emes Beri körzr mındıy emes Arı körzö ayudıy beri körzö börüdiy korkor sös ol bilmes Baatırıs curtagan.
Baatır baatır...
Altayınang alkuştu atkan ogı cike tiyer etken edim epüzi mingen adı carajı aytkan sözi çeçeni ugıgar ugıgar ugıgar.
Heya heya heya hey...
Kim bilir yine neler saydırdı şüphesiz.. küfür mü ediyosun ne yapıyosun mübarek insan sjsj.. türkiye türkçesine çevir şunuda bizde okuyalım cahiliz..
Kalgançıda baatır aytkan keler keler bu çaktarda kebis caraş bu calangda keen çümdü bu altayda kubular kubular cürümiş....
Altayıma çak keler albatıbıs azıp cürer acu koron suu içip albatım astıgar altayda altayda altayda....
Kiji kiji ongdoşpoy Can blaajın sogujar öskö kalık ol kelip öskö yangda üreder üreder üreder üreder..
Kaçan birde altayda altay baatır uul keler albatıbıs oygonıp altay cangın birlik bilip caranar caranar cürümiş...
bu türküyü ezbere bilmiyorum kusura bakma.
Anladığım kadarıyla Altayların tarihte yaptığı hatalardan Rusların ülkelerini ele geçirip kendi dillerini kültürlerini dayatmasından ve ileride bunlardan kurtulup bağımsız olacaklarından ne söz eden güzel bir müzik..

Not: belki de anlattığı çok farklıdır bilmiyorum..