bugün

yağmur, kitap, çay, kedi, klasik müzik beşlememi bozan kedi davranışı. zira kendisini az önce evden kovdum.

kendisinden fazla bir şey istememiştim. sadece bana yalan konuşmasın yeterliydi. çünkü "şu hayatta tek dayanamadığım şey varsa o da bana yalan konuşulmasıdır" gibi saçmasapan bir huyum var. bu vesileyle ne insanları silmişim hayatımdan geriye dönüp tek bir bakış bile atmamışım. bu devirde zor biliyorum, insanlar usta yalancılar, ama bir kedinin yalan konuşması nedir allaaşkına ya!

öyle çok kuralcı bir insan da değilim, ondan tek istediğim kapağını açık unuttuğum klozetten su içmemesiydi. her gün suyunu kontrol edip dışarı çıkmama, evin en az dört bölgesinde alternatif su kapları olmasına rağmen, hanımefendinin bir bağımlı gibi sürekli klozetten su içmesi hem hijyenik açıdan, hem usturup, adap açısından, hem de manyaklık açısından sinirime dokunuyordu.

yine bir gün klozetten bir eroinman gibi su içerken yakaladığım kedimi, boynundan tutup dakikalarca bu yaptığının resmen sapıklık olduğunu anlatmaya çalıştım, başını klozete iyice yaklaştırıp hayır! haaa- yıııır! nein! nooooo! diye bağırdım. banyoya yöneldiğinde arkasından hayıııır! diye bağırıp geri dönmesini sağladım. pavlovun gerizekalı köpekleri şimdiye kadar çoktan üniversite sınavına girecek seviyeye gelmişlerdi, bizimki daha harfleri sökemiyorken.

bir gün evden çıkarken banyoya kamera yerleştirdim. klozetin kapağını da açık bıraktım.

akşam eve gelip duşumu alıp görüntüleri izlemeye koyuldum. 08: 30 da evden çıktığımda, tam 08:31 de yarı gövdesi klozetin içinde yakaladım kendisini. hemen çağırdım ve klozetten su içip içmediğini sordum

-klozetten su içtin mi
-yoo, ne klozeti
-bak doğruyu söyle
-ya normal kendi kabımdan içtim ne yalan konuşcam sana yalan borcum mu var dedi

hemen boynundan tutup görüntüleri gösterdim

-ya başka kedi olamaz mı sanki bir beyaz kedi ben mi varım dünyada, camları mamları hep açık bırakıyosun dedi.
-yuh artık ya! deyip kapının önüne bıraktım kendisini. aklı başına gelinceye kadar da içeri almayı düşünmüyorum. çünkü şu hayatta dayanamadığım bir tek şey varsa o da yalandır benim.
yalnızlıktan sıyırmış insan modeli.
kedinin yalan söylemesine aldırmadım ama konuşması , iletişeme geçme kısmında şüphelerim var.
Kediler yalan söylemeyi çok sevmezler aslında. Çoğunlukla dürüst ve terbiyelidirler. Bir kedi sadece şu üç konuda yalan söyler :
- ben yemedim
- ben kırmadım
- ben bafilemedim. ( kız olanlar söyle der : beni kimse bafilemedi, bu yavrular kimin bilmiyorum)

Bunlar haricinde bir kedi ben içmedim diyorsa icmemistir.
Kedinin haklı olduğu olay. Başka kedi olamaz mı yani dünyada tek beyaz kedi o mu! Sen de açık bırakmasaydın kapıyı pencereyi! Ala alaa...

Çok sinirlendim sözlük!..