bugün

türlü nedenlerle kime oy vereceğine karar veremeyen insanlar.
2007 genel seçimlerinde partilerin alacağı oy oranlarını büyük ölçüde değiştireceği düşünülen kitle.
kararsız seçmen yoktur, kararını gizleyen seçmen vardır.

ancak şöye bir durum olabilir. bir cemaat üyesi iseniz cemaat liderinin hangi partiyi işaret ettiğini henüz duymadığınız için hangi partiye oy atacağınız kesin değildir.
kime oy vereceğini bilmeyen ama tüm partileride eleştirme kapasitesine sahip olan kişi.
hayat görüşü ve siyasi ideolojisi yerine oturmamış, oy unu esen rüzgarlara bırakan, her seçimde belirleyici rol oynayan kitle.
kararsız seçmen başındaki partilere tokat atıp sesini duyurmak isteyen ama nasıl yapacağını bilemeyen seçmendir.

hukuken oyunun nelere kadir olacağından habersiz seçmendir.

nispi çoğunluğun bağımsız milletvekillerinden oluştuğu mecliste, seçim sistemi ve ilgili kuruluşlar (partiler) revizyona gider. tüm bağımsızlar bu fikirle olmasa bile, bazıları bu fikirle aday olmuşlardır ancak kararsız seçmen olarak bağımsıza oy vermeye sıcak bakanların, adaylarını iyice tanıyarak, ayrılıkçı partilerin demogojik oyunlarına gelmemeleri gerekir.
(bkz: kararsızlar)
seçemeyen seçmendir...
Bir insanın nasıl olabildiğine aklımın ermediği. Yanlış da olsa bir fikri olur insanın.
18 yaşından beri içinde olduğum kitle.
Bugün de oy kullanmayacam gelecekte hiçbirgün de oy kullanmayı düşünmüyorum.
oy vermeyen seçmeni de kapsaması yanlış. çünkü oy vermeyen seçmen kararsız değil karralıdır, mevcut adayları beğenmemek kararsızlık değil ki.

misal ben atatürkçü ve chp'liyim fakat kılıçdaroğlu'nu, chp'li vekillerin çoğunu ve muharrem ince'yi beğenmiyorum, o yüzden oy vermeyeceğim. bu kararsızlık değil. tercih.
isveçte yaşadıklarını düşünüyorum..

yoksa böyle bir ülkede kararsız kalmak ancak adavallıkla açıklanabilir..

ya da ne bileyim alice harikalar diyarında yaşasam muhtemelen kararsız seçmen olabilirdim..

düşünsene her şey mükemmele yakın, yapılması gereken hiçbir iyileştirme yok..

parti vaadleri de artık mecburen duştan çıkanların saçlarını kurutma vaadi veren partiyle duştan çıkanların kafalarına hohlayan insanlar vaad eden parti arasında kalırdım..

hani bu şartlar altında anlayışla karşılardınız beni diye düşünüyorum..
tayyip'e versem yalanlarıyla ün yapmış, ince'ye versem batı denetimine ülke işlerini açacak, diğerleri zaten çer çöp ülke yönetiminde muktedir olamaz, napçam lan ben?
biz hakkı tutanı, hakkın tarafında olanı nasıl anlayacağız? bu soru, aynı şekilde 1300 yıl evvel, büyük âlim ve mezhep önderi imam şafi’ye yöneltildiğinde, aynen şöyle cevap vermişti: “düşman oklarını takip edin, o sizi hak ehline götürür”. düşman okları şimdi kime yöneldiyse elbette o’nu desteklemek bizim boynumuzun borcudur. dostluğun da gereği budur.

görsel
görsel
Oy verebileceği adam akıllı bir aday olmadığı için kararsız kalan seçmendir.
ikinci turda benim gibi oy kullanmayacak binlerce hatta milyonlarca türk genci var.
Kalkın oy verin bu memleket sizin gibiler yüzünden bu halde. Bu bir vatan meselesi. Şu an ki durumdan memnun değilsen şikayet etme oy ver.
aşkolarım bir oy bir oydur nolursunuz bu turda bari düzeltelim bi şeyleri getirelim şu baharı artık hadi.
Malum kişinin değirmenine su taşıyan seçmendir.
iyide gidip akpye verselerdemi gitsinler.
biri benimdir. yani mültecilerden tabii ki memnun değilim ama kk de çok sinirli ya.
kararsız seçmen akp'li seçmendir.
Kararsız seçmen akp'li seçmen değildir, akp'den memnun olmadığı için şikayet eden ama yine de oy kullanmaktan imtina eden seçmendir. Kalk bir oy ver, bir şeyler degişecek boş yere şikayet etme.
yine bu hâle geldim. oy veren sadece mülteciler gitsin diye mi veriyor?
Adam, irademize sahip çıkma uğruna dayak yerken kimi ılık godlüler sandığa gitmiyor
Adamsın ali şeker adam.