bugün

bir buluş, yeni dünyanın en büyük icatlarından.
ben buldum. şimdi, şu anda.

uzaklardaki kapı gözünüzde mi büyüyor? kalkıp kapatmaya üşeniyor musunuz?
pencereyi açın! o kendi kapanır.
(bkz: pencereyi açmak için kapıyı kapatmak)

türk işi cereyan yapma olayını önleme yöntemi...
Türk insanının hayatı nasıl kolaylaştırdığına güzel bir örnek.
Özeleştiri, götümüzü yaya yaya toplum bu kadar tembel oldu ayrı konu.
esinti yoksa başarısızlıkla sonuçlanır. en iyisi uzun bir sopa yaptırıp risk almamaktır. sopa yardımıyla kapı kolayca itilir. tv kanalı bile değiştirilir hem ne bilim, oturduğun yerden elini acıtmadan sinirini bozan arkadaşını da dövebilirsin. pratik bilgiler ışık tutuyor ataletimize.
kapıyı kapatmak için tvnin sesini açmak eyleminin nispeten daha kolay versiyonu. söz konusu versiyonda evde uyumaya çalışan ya da sessizlik gerektiren bir işle uğraşan biri varsa ve siz bulunduğunuz ortamda kapıyı kapamayı unutmuşsanız ve ağır bir üşengeçlik dönemindeyseniz tvnin sesini sonuna kadar açarsınız, evdeki diğer eleman da sesten rahatsız olup sizin kapınızı kapatır. oh mis.
pencere ile kapı arasındaki mesafe ile ses hızının oranı kadar sürede gerçekleşecek olan eylem. şöyle ki akış halindeki bir gaz sıkıştırılamaz ve pencereyi açtığınızda akışa geçen hava atomları önündeki atomları iterek hareketine devam eder atomlar arasındaki bu etkileşim seshızıyla gerçekleşir.yani pecere açıldığında, önündeki hava atomu önündekini itmeye başlar bir diğeri bir diğerini derken kapının önündeki hava atomunun harekete geçer. böylece ses hızıyla gerçekleşen itinim sayesinde pencereyi açtığınız andan çok kısa bir süre sonra kapı size tepki vercektir. kapının tepki şiddeti akan havanın hızına bağlıdır fakat bu şiddet, tepki süresiyle karıştırılmamalıdır aynı ortam koşullarında tepki süresi gelen havanın hızına bağlı değildir.
(bkz: akışkanlar mekaniği)
benim bir arkadaşım bu meseleyi arabasına da aktarmış durumda. yazık çok yoruluyor ya kendisi. geri vitese takıp, giderken ani frenle kapıyı kapatmayı beceriyor.