bugün

zengini sever,fakiri ezer,sömürür.
amerikanın çok sevdiği sistemdir.
hepimizi düzen "düzen"dir. zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapma gayretine düşmüş sınıflı ve boktan yapıdır.
o olmasa

i phone 4 reklamlarını karnı aç nasıl izleyecekti insanlar?

özetle: ekmek alamazsınız ama her şeyi görebilirisiniz pahalı arabaları vitrinleri asla sahip olamazsınız o ayrı.

onlara sahip olanlar minik bir kesim.
az önce mütevazi bir dondurma salonunda yan masada dört erkek bir bayan oturuyor. yaşları 40 ila 45 yaşları arasında. bu masaya 14 yaşında bir çocuk servis yapmakta. bu zengin halk arasında kodoman diye tabir edilen adamlar çocuğa etmediklerini bırakmadılar. neden çünkü müşteriler. neden alışmışlar mado da şurda burda paralarıyla asgari ücret alan garsonu ezmeye. bu köydeki dondurma salonundaki amcasına yardım eden 14 yaşındaki çocuğa da aynısını yapmaktalar. nerde adalet nerde insanlık. ayrıca cüzdanlarındaki parayı alın teriyle kazanmadıklarına adımdam daha çok eminim. nerde adelet nerde insanlık. işte anlatmiş olduğum bu olay '' kapitalizm ''.
keşke olmasaydı.
sabahın saat 7'sinde işe gidip akşamın saat 7'sinde gelmek üzere, koskoca okulların boyasını 3 kişilik dev kadro babam, ben kardeşim gibi bir toplulukla bitirme gururunu yaşadığımızdan, bu güruhun 360 derecelik pastasının yüzde 50 payını almış bulunmaktayız.
(bkz: the company men/#13230700)
iktidar hırsının gelişim diye yutturulmaya çalışıldığı, okul hayatı, sokak hayatı ve insan psikolojisini popüler kültür, bireysellik, kariyer, mükemmeliyetçilik kelimeleriyle donatan soluduğumuz havada var olan berbat kısırdöngü. sadece kendi elemanlarını değil, kendisine karşıt olan ideolojileri de kullanan asimilasyon sistemi. imagine all the people living life in peace sözleriyle küreselleşmeyi birleştiren kandırıkçı zihniyet. buna istinaden;

teoride mükemmel işleyen bir sistem. pratikte mükemmel olamamasının sebepleri için (bkz: insan)
2011 Karaburun bilim festivalinden notlar...

kapitalizm sağlığa zararlıdır.

sigara paketlerinin üzerinde yazan (gecikmiş) yasal uyarıların altında yatan, gerçek uyarıyı farkedince bu çalışma ortaya çıktı. yani sadece si̇gara kelimesini kaldırıp yerine kapi̇tali̇zm kelimesini yerleştirmek bile, kavramı algılamayı ironik bir şekilde kolaylaştırıyor.
bu yasal ifadeleri, yasal santimetrelerine uygun bir şekilde, neredeyse hiç bir değişiklik yapmadan, marka görünmeyecek şekilde boyanmış sigara paketlerine yapıştırdım.
göz'üme daha bir gerçekçi göründü doğrusu:
paketlerin ön yüzüne yazılması uygun görülen uyarı cümlelerinin, gerçeğe uyarlanmış hali
* kapitalizm: öldürür
* kapitalizm: sağlığa zararlıdır
* kapitalizm: size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar verir
arka yüzünde kullanılması uygun görülen uyarı cümlelerinin gerçeğe uyarlanmış hali de aşağıdadır:
* kapitalizm: hamile iken bebeğe zarar verir, borçlu doğmasına sebep olur
* çocuklarınızı kapitalizmden koruyun: kapitalizmi onlara yaşatmayın
* kapitalizm: yüksek derecede bağımlılık yapar, bırakın
* kapitalizmi bırakmak için eşinizden dostunuzdan ve size en yakın sivil toplum
kuruluşundan yardım isteyin
* kapitalizm: ölümcül kanserlere neden olur
* kapitalizm: fiziksel düşünsel ve sosyal iktidarsızlığa neden olur
* kapitalizm: hayat damarlarınızı tıkar, ekonomi krizine, toplumsal felçlere neden olur.
19.07.2009 tarihli bir gazete haberi
sigara yasağının mimarı, eski sağlık ve sosyal yardım bakanı b. a., sigara yasağının başladığı 19 temmuz’un ‘milli bayram’ olmasını önerdi. sigaranın yasaklanmasına yönelik yasa çalışmalarına 1987’de başlandığını hatırlatan akarcalı, "2009’a kadar 22 yıl sürdü. çıkardığımız kanunlar veto edildi, amerika’dan lobiciler geldi. bu aşamaya gelmek gerçekten son derece zor oldu" dedi.
zor bir düzen kapitalizm.

kapitalizm: barışı bozar,
kapitalizm: natural olanı bozar, önce ekmekler bozuldu hatırlarsan, beni bozar, seni bozar,, el emeğin el malı olur, beyin emeğin bey malı. cesaretin taşlanır isyanın düğümlü ipte sallanır, yürek emeği yürek ezgisine dönüşür. i̇lle dostun bir tek gülü yaralar beni.
baskı ve zulüm ile yaşar kapitalizm: onursuz ve içi rahat bir şekilde, bir yanda açlığı sefaleti köleliği yaşatır ki kendi daha ileri düzeyde olur .. daha ileri ile yetinmeyip ezip geçip daha da ileri gitmek ister. kapitalizm her ileri adım atmak istediğinde, bir ırk yok olur... bir adım daha atmak için bir atom bombası daha atması gerekir.
bunun üzerine
paket üstü uyarılarla ilgili işim için
sloganım şu
komünden korkma geç kalmaktan
kafasını çalıştıran için her şeyi vadeden sistem. genelde bir baltaya sap olamamış, amacı marjinallik olan, 500 liraya çalışan yada devlet bursuyla okuyan gençler bok atarlar.
amerikanın koruduğu ekonomik düzen.
sistemde şu anlarda en iyi gemisini yüzdüren kaptan hsbc bankasıdır. çalışanlarına vermiş olduğu üç kuruş maaşı bile bugünlerde yapmış olduğu personel kıyımı ile tehdit unusuru olarak göstermektedir. işleri ellerinden alınanları göstererek kalanlara, sonunuz böyle olmasın, haydi çalışın. diye bağıran eli kırbaçlı yöneticileri olmasa bile aynı psikolojiyi yaşatmaktan hiç imtina etmeyen kurumun düsturudur.
içinde olduğu son dönemi "tekelci finans" kapitalizmidir ve finans sektöründe son yıllarda oluşmuş aşırı sermaye yoğunluğu yüzünden devasa bir krize girmiştir ki bütün kapitalist ülkeler sistemi kurtarabilmek, varolan sömürü düzenini devam ettirebilmek için kıçlarını yırtmaktadırlar...
zırt dediği yeri çin diye bekliyordum ancak amerika atağa geçti. new york kaiptalizm karşıtı eylemi *
artik bir yasayis bicimi, bazi insanlarin hayat felsefesidir.
içimdeki biriken nefretin sebebi az sayıda piç oğlu piçe çalışan sistem .
cengiz pulgu'nun pek güzel tanımıyla; "kapitalizm, google'a "apple" yazıp aratınca ilk 450 sonuç arasından sadece 6 tane meyve resmi görebilmektir."
kapitalizm vahşi ve acımasızdır.
kapitalistler bu düzen sayesinde sömürdükleri insanlar yetmezmiş gibi bu insanları aşağılayarak kendi egolarını tatmin ederler.
her ne kadar birçok kötü yanı olsada sevilen ekonomik sistemdir.
bitiremeyecekleri kadar çok paraları olduğu halde yinede dünyaya pahalı silahları satan , yiyecek ekmeği olmayan insanların evlerine haciz gönderen bankalar , çaresi olduğu halde şekere kansere hastalıklara çare bulmayan ilaç şirketi ibnelerdir.

imkanları olduğu halde gariban diye insanlara acil seviste bakmayan özel hastanalerdir.

siktiği orospusuna bmw x5 alırken işçisinin sigortasını bile ödemeyenlerdir. menfaat dedimi kızını bile siktirecek kadar düşük şahıslardır.

aile ilişkisi sıfırdır. işte böylesine kansız ruhsuz piç kurularına çalışan sistemin adıdır.
şeytanın insana oynadığı en büyük oyundur. doğadan çıkan suyu parayla satmak demektir.
'paraya nereye gidiyorsun demişler arkadaşımın yanına demiş'.Bu şekilde düşünen bir sistemdir.Ciddi anlamda
insanlar arasında sosyal ve ekonomik eşitsizliğe yol açar.
1- bir insanın marksist olduğunu nasıl anlarsınız?

-Marks'ı yanlış anlamasından yahut hiç anlamamasından.

2-bir insanın anti marksist/sağcı olduğunu nasıl anlarsınız?

-öyle veya böyle marks'ı marksistlerden daha iyi anlamasından.

yukardaki kapitalizm tartışmaları ortaya koyduğum dilemmaya benziyor. hakkaten kapitalizmi en iyi analiz eden kişi hala marks ama marksistler marks'ı hala anlayabilmiş değiller.
Bir yerde gerekli sistemdir.Çalışan ile yatan,zeki ya da az zeki insan eşit olmamalıdır.