bugün

acizlerin işidir.
http://chpkadin.chp.org.tr/

tüm ihtiyaçlar karşılanır, eğitim masrafları üstlenilir. siz yeter ki çağdaş bir birey laik bir vatandaş olacağım deyin.
işte kaliteli din düşmanları böyle yetişiyor. zorlayın efendim, hatta islamın gerçekte ne kadar vahşi olduğunu bayağı erken görmüş biridir.

ayrıca dinde zorlama yok diyen tatlı su müslümanları da açıp bir dini okusun. bir insan müslümansa ailesi onu müslümanın şartlarına uymaya zorlayabilir. bu aile ona kötülük ettiğini düşünmüyor( çünkü mal) hatta iyilik ettiğini düşünüyor. kızını günahtan uzak tuttuğunu da düşünüyor. yani ona zarar vermiyor kendine göre ona iyilik ediyor.

ayrıca dinde zorlama vardır. dine girişte sadece yoktur. eğer müslümansan farzlar sana emirdir. yani senin keyfine kalmış bir şey değil bu ve aile de uyarıcı rolündedir. gerekirse baskı da yapar.
O sitedeki yorumlarda bir tane can alıcı cümle var ki "başını kapatmazsan onlara da günah yazılır" şeklinde. Problemin kaynaklarından biri bu.

Öyle bir şey yok halbuki. Ailenin görevi öğretmek ve ikaz etmektir sadece. Baskı yapmak ya da kızını esir tutmak değil. Kimse bir başkasının günahını yüklenmez. Öğrettin mi güzelce? Tamam. Sonrasında senlik bir şey yok artık. ister yapar, ister yapmaz.

Zorla kapatılanların da biraz iradeyi ellerine almaları gerekiyor. Karşı durmadıkça ailesi yaptığını marifet zanneder.
Bu yanlış; dinin değil, o ailenin cahilliğinden kaynaklanıyor. Ailenin görevi, öğütlemek ve öğretmektir. Yöntemler değişebilir ama birey reşit olduktan sonra zorla iş yaptırmak islam'da yoktur. Ama dini karalamaya çalışan insanlar için fırsattır tabi böyle söylemler.

Bu başlığı ciddiye alıp entry yazmam da bir hata aslında. Düpedüz algı operasyonu niyetiyle açılmış bir başlık.
islam hoşgörü dinidir. Kız zorla kapanınca sanki sevap mı kazanıyo. Belli ki babası bunu bilmemektedir
islamın ne kadar yobaz, ne kadar baskıcı bir din olduğunu kanıtlayan yorumlardır.

yazık kızlara..
dinimden vazgeçmek istemiyorum ama başımı açmadan okula almıyorlar ? buna ne dersiniz milletçek?
''adam akıllı'' adı altında yine kendi dayatmasını yapan tiplerin varlığını göstermiştir.

kimse kimsenin ''adam akıllı'' kriterine uymak zorunda değil.
Bir forum sitesindeki pek de inandırıcı gelmeyen paylaşımdır.
Neymiş evde bile ailesinin isteği üzerine kapalı geziyorMuş.
bu çağda öyle birşey kaldı mı yahu?
Evet ortunme konusunda ısrarcı aileler, okul seçiminde baskı gösterenler var ama evde bile kapalı gezmesini isteyecek bir baba olduğunu sanmiyorum. Mübalağa var.
ıslami yanlış empoze edilmemeli.ıslamın bize öğrettiği kimseye zorla baskı uygulamamaktir. gereken yapıldıktan sonra kim ne yapıyorsa saygı duyulur ıslamın inceliği bu.ailenin zorla başı kapatması ıslamın gereği değil ailenin ıslami tam olarak algilamamasindan kaynaklı. kişinin yaptıklarıyla islama leke surulmez
ilerde yanma diye düşünen aile herkes böyle olsa sorun kalmayacak.
olgunlaşma, sorunları kendi kendine çözme becerisinin artmasıdır.
O zaman siktir git sokakta yaşa amk kaşarı denilesi zırvalık.
Ailelerden beklenen açıklama geldi.

görsel
Zamanında okullara kapalıları almayan, bir de utanmadan kendilerini atatürkçü olarak tanımlayan gericilerden daha gerici olduklarını düşünmüyorum bu ailelerin. En azından sadece kendi çocuklarına problem çıkarıyorlar tüm çocuklara değil.

Dipnot:Atatürk dünyanın en ileriyi gören zeki kişilerinden biriydi. Onun savaşı her türlü gericilikle idi ve yaşasaydı asla başörtüsü ile uğraşmaz, tam tersine yalanlarla güya Atatürk böyle istiyor denilerek itelenen, sırf inancı sebebiyle eğitim imkanları elinden alınan insanları ne idüğü belli olmayan grupların sömürüsüne açık hale getiren başörtüsü düşmanlığı gericiliğine asla izin vermezdi.

Atam çok uzun yaşasaydı bugün yaşadığımız birçok kötü şeyi asla yaşamazdık.
helal olsun o aileye. kızıını düşünü cehenneme gitmemesini istiyor.
(bkz: you know my name not my story)

şaka bir yana, üzücü bir durum. özgürlükten daha kutsal ne olabilirdi ki?
Almanya'da çok var böyle kızlar -okulda kızlar tuvaletinde alman kız arkadaşlarının getirdiği kıyafetleri giyiyorlar.

Hatta bi Alman kadın kızının kız arkadaşının türk olduğunu -ailesinin direkt çomar olduğunu -evde yoğun baskı gördüğü için okula kapalı gittiğini - kızının o kızla kıyafet almak için alışverişe gittiğini -o kıyafetin onların evinde olduğunu söylemişti.

Bunu duyduğumda çok üzülmüştüm.
Dindarlıkla değil yobaz muhafazakarlıkla alakalıdır. Çünkü benim bildiğim islama göre dinde zorlama yoktur, değil aileler peygamber bile ancak tebliğcidir, kimsenin başına bekçi değildir. Bu söylediklerim de bir zamanlar okuduğum ayetlerden aklımda kalmış. Bik bik edecek yobazlara kurana bakmalarını öneririm.
Dindarlıkla değil yobaz muhafazakarlıkla alakalıdır. Çünkü benim bildiğim islama göre dinde zorlama yoktur, değil aileler peygamber bile ancak tebliğcidir, kimsenin başına bekçi değildir. Bu söylediklerim de bir zamanlar okuduğum ayetlerden aklımda kalmış. Bik bik edecek yobazlara kurana bakmalarını öneririm.