bugün

ama tedavi olmazsa ilaç şirketleri, yeminini götüne sokmuş doktorlar nasıl para kazanacak.
bilim düşmanlarının boş iddialarından biridir.

sersem olmalarına rağmen bunların başına gelmesini bile asla arzu etmediğim kanserin başlarına gelmesi durumunda görmek isterim bunları!... bakalım morfinin bile fayda etmediği kanser ağrılarıyla eşekler gibi anırırken bilimden mi medet umacaklar, yoksa deve sidiği mi içmeyi tercih edecekler? (bkz: hastalandığında deve sidiği içmeyi reddeden mümin)
kanser teşhisi konup 3 ayda öleceksin denilen babam aslan gibi 6 ay yaşadı. doktorların iknası ile kemoterapi aldığında kötüleşti ve kaybettik. çevrenizde ne kadar kanserli varsa söyleyin; radyoterapi belki ama kemoterapi asla.
(bkz: ben bu yazıyı kansere yazdım)
öldürüyor ama tedavi ediyor.
tıp dünyasının açıklayamadığı acı gerçek. evet.
Tedavinin yan etkileri, psikolojik etkileri ve bir çok şey sıralanabilir fakat tedavisini başarıyla bitirip sağlığına kavuşanlar var. Ne yapsınlar hastalığı kabul edip bi köşede ölümü mü beklesinler? Başka bir çaresi kalmayınca insan her türlü tedaviyi kabul eder. Allah kimsenin başına vermesin...
Yanlis olan onermedir. Kanserin ortaya cikisi vucudunun bir yerinden patlak vermesiyle ortaya cikar. Aslinda coktan ortaya cikmistir da hic kontrole gitmedigin icin daha once farkina varamamissindir. Tedavi olmasan oyle gidecegini zannediyorsaniz yaniliyorsunuz. Bu cok farkli mesele. Ben karadenizliyim ve etrafimda kanser hastasi cok gordum. Kurtulanda cok gordum. En yakindan ali abimiz vardi kanser oldu gunde 40 ilan kullaniyordu atlatti. Sonra bir daha kanser oldu yine atlatti. Kanserle ilgili alabileceginiz tek onlem her sene kontrole gitmektir. Kanserli hucre vucudunuzda harekete gectiginden itibaren 1 .2 sene icinde bile ortaya cikartabilir teshis ettirebilirseni erken teshis olur. Bizde kimse de yapmiyor bunu. Hayatta ustumuze basimiza bogazimiza harcadiginiz paranin 100 de 1 ini senede bir kere sagligimiza harcasak daha saglikli oluruz.
Bir ilaç piyasaya çıkmadan önce 5 aşamadan geçer faydalı olduğu kanıtlanmayan veya plaseboya üstünlüğü bariz olmayan bir ilaç ruhsat alamaz ama kemoterapi gerçektende yan etkisi çok olan ve birkaç ilacın kombine olarak kullanıldığı bir tedavidir yan etkilerden zarar görmemek nasip kısmet meselesi ve hekimin iyi takibiyle mümkündür.
Zaten ilk biyopsi öncesi kalpten öldürüyorlar.
dogrudur. bizzat babamda yasadigimiz olay. babami kanser degil kemoterapi oldurdu.
Sonuna kadar arkasında olduğum önermedir. Kanserli insanı kanser değil kemoterapi bitiriyor. Birbirimizi kandırmayalım.
haklı önermedir. kanser olduğunu öğrenene kadar sağlam olan adam tedavi olunca hop gidiyor. evet.
çabuk olduğu kısmına katılmasam da, tedavi sürecinin insanın kalan ömründen en az, en az 5 yılını aldığını düşünüyorum.
4. Evreye gelinmediği sürece(ki çok uzun yıllar sonra bu evreye gelinir) tedavisi tabiki de yapılır. öldürmez. Metastaz durumunda bunun tedavisi var mı bilmiyorum, yoksa da zamanla o da olur inşallah.

Erken tanı hayat kurtarır.
Kanserin anlamını, ne olduğunu bilmeyen tıpla ilgilili fikri dizilerle sınırlı insan beyanıdır. Bilinmesi gerekir ki her kansere cerrahi her kansere kemoterapi her kansere radyoterapi yapılmaz. ikincisi örneğin akciğerinizde kanser çıktı. Siz sanıyorsunuz ki iş bitti. Onun akciğer kökenli mi yoksa başka bir yerden metastaz mı olduğu, metastazsa nereden kaynaklandığı, primer bir kitlede tümörün boyutu, histolojik tipi ve differansiyasyonu, lenf nodu tutulumu ki tutulduysa kaç nodun tutulduğu, komşu doku invazyonu uzak organ metastazı var mı yok mu? cerrahi ve klinik evresi ne gibi sorulara cevap aranır. Cerrahiye uygun mu değil mi? Cerrahi öncesi veya sonrası radyoterapi kemoterapi verilmeli mi bunlara duyarlı mı, sağ kalımı artıran tedavi protokolü ne olabilir gibi sorulara yanıt aranır. ileri evre nonkürablsa sadece palyatif tedavi verilebilir. Beyin gibi bası etkisi olabilecek yerlerde iyi huylu bir tümör de çok kısa sürede kişiyi öldürebilir. Siz ne sanıyorsunuz anlamıyorum. Nedir yani bu doktor düşmanlığı anlayamıyorum gerçekten. Kemoterapi evet bağışıklığı bozar ve yükselen bir ateş hastayı öldürebilir. Ama bazı kanserler sadece buna duyarlıdır. Ve kanser sadece gözle görülen metastazlar yapmadığı için göremediğimiz ve cerrahi sonrası vücutta kalan bu zararlı hücrelerden kurtulmak için elzemdir. Bu tedavi protokolleri bilimseldir ve sağ kalıma etkileri kanıtlandığı için kullanılırlar. Yani komplikasyon nedeniyle daha erken ölen olabilir ama tedavisiz 1 yıl 5 yıl veya 10 yıllık sağ kalanlar yüzde 10 iken bu tedaviyle yüzde 15e çıkıyorsa o 100 kişiden 5 kişiyi daha kurtarmak için bu tedavi verilir arkadaşım. Komplikasyonlardan da mümkün olduğunca hastayı korumak elzemdir elbette.
Genel bir yargi degildir. Ancak tip gibi bilimlerin standart bir sekilde ilerlemelerini olagan haller disinda her zaman yanlis buldum. Dusunsel degisimler ve potansiyel farkliliklar yaratmak, gerekiyor. Bu arada rehabilitasyon merkezleri biraz daha fazla ve temiz calisirsa, tum kanser hastasi kardeslerim dilerim daha erken sagligina kavusur. Allah hepsinin, hepimizin yardimcisi olsun.
kemoterapi sitotoksik bir tedavi yöntemi olduğundan ortaya çıkan durum... çivi, çiviyi sökecek mi tedavisi daha doğrusu. kemotrapi kanserli hüçreyle savaşırken sağlıklı hücreleri de öldürüyor. bağışıklık sistemini çökertiyor daha doğrusu.

kemoterapi alan hastalarınıza mutlaka ama mutlaka kollajen takviyesi yapmalısınız. çözülmeye karşı direnç sağlaması için. peki kollajen nerde bulunur? kemik suyunda...
Katılmadığım önermedir.. Annem meme kanserinden tedaviyle kurtuldu..
Ne demiş bulutsuzluk özlemi.
"Bir umuttur yaşatan insanı"
işte bu yüzden hastalar kemoterapi oluyor.
Zor.
Öncelikle gününün önemli bir bölümünü hayat sigortası dosyaları arasında geçiren biri olarak herhangi birinizin ömrünün sonuna kadar görebileceği ölümü bir haftada görüyorum. yani sözüme güvenebilirsiniz.

bu hastalıkla karşılaştığınızda ki Allah hepimizi böyle hastalıklardan korusun, herşeyden önce umudunuzu kaybetmeyin. iyileşebilirsiniz. kanser tedavisi geçirip yaşamaya devam eden bir çok insan gördüm. bu iş olumlu da sonuçlanabiliyor, defalarca şahit oldum. asla ve asla umudunuzu yada inancınızı kaybetmeyin. Allah, ihtiyacı olan herkese acil şifalar versin.
Kanser de dahil olmak üzere hastalıkların tanımlanması, patogenezinin çözülmesi, teşhis edilmesi ve kişiye uygun tedavinin planlanması ciddi çalışmaların sonucunda belirlenmiştir. Bu işte tahminlere, sallamalara yer yoktur. Bazıları gibi kaynak göt değil bilimsel verilerdir.
Duvardaki sineğe balyozla vurmak deyimi gibi birşey kemoterapi işte.
atasözü yazmayı bilmeyen gençlere ders olmalı.
bunu okuyan kanser hastası veya yakınları olabilir. başlık açarken düşünün ya da def olun gidin sözlükten.
Erken teşhis ve geç kalınmamış evrelerde tedavi olumlu sonuçlanır. ailemden bizzat annemden başlayıp rahatlıkla 15 kişi sayabilirim. hepsi de şu an olumlu sonuçlanan tedavi ile hayatlarına devam ediyorlar...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar