bugün

dogasina hayvanlarina sahip cikan bir ulke.. ayrica bir turkiyenin guzelim anadoluyu ne hale getirdigine bakalim. bir tane agac veya hayvan birakmadik. hic degilse adamlarin yok edecek foklari var. biz olsak bir gunde bir tane fok birakmazdik.
halkın yaklaşık %85'i, ülkenin güneyinde ya$amaktadır.
hem tarım hem sanayiyi bir arada götüren nadir ülkelerden.
yasal dili ingilzice ve fransizca olan ulkedir. fransizca'nin tek dil olarak kabul edildigi yer quebec eyaletidir. ama devlet dairelerinde iki dil de mecburi olarak sunulmak zorundadir.

ayrica bu yil dunya genc milli futbol turnuvasina ev sahipligi etmektedir.
*bayrağındaki yaprak, bir akçaağaç yaprağıdır. şöyledir:

görsel
vize başvurusunda bir arkadaştan "aksansız konuş, kökenini belli etme çabasını sevmeyiz", "ingilizceyi fransız aksanıyla konuşabilir misin, nüfusumuzun büyük bölümü fransızca konuşur" gibi garip isteklerde bulunan ülke. demokrasinin bu kadarı fazladır, döverler adamı.
da nın ayrı yazılmaması gereken durmulara örnek olabilecek bir isim.
insanların genelde refah ve mutlu olduğunu sandığım ülke.
istatistiklere göre dünyanın en yaşanabilir ülkesi.
kesinlikle her yönden abd' den pahalıdır. bir haftadır ben bunu gördüm.
herhangi bir otel odasında bol bol bira içmiş, şişeleri kenara istiflemişsinizdir. ertesi gün temizlikçilerin şişeleri alacağı düşüncesiyle günlerinizi geçirirsiniz. ama o ne, ertesi gün oda cillop gibidir ama şişeler yerli yerinde durmaktadır. sebebi sorulduğunda şişelerin depozite tabii olduğunu, aldığınız yere geri götürdüğünüzde size ödeme yapıldığı gerçeği ile karşılaştığınızda göt olduğunuz ülkedir. (bkz: ben bugün bunu gördüm)
2000'li yıllarda, politik portresi şu şekilde olan ülke;

2006 genel seçimleri;

Muhafazakar Parti (muhafazakar - neoliberal) - %36.27
Liberal Parti (liberal demokrat) - %30.23
Yeni Demokratik Parti (özgürlükçü sosyalist - sosyal demokrat) - %17.48
Quebec Bloğu (sosyal demokrat - ayrılıkçı) - %10.48
Yeşil Parti (çevreci) - %4.48

2004 genel seçimleri;

Liberal Parti (liberal demokrat) - %36.7
Muhafazakar Parti (muhafazakar - neoliberal) - %29.6
Yeni Demokratik Parti (özgürlükçü sosyalist - sosyal demokrat) - %15.7
Quebec Bloğu (sosyal demokrat - ayrılıkçı) - %12.4
Yeşil Parti (çevreci) - %4.3

2000 genel seçimleri;

Liberal Parti (liberal demokrat) - %40.85%
Kanada ittifakı (muhafazakar - neoliberal) - %25.49
ilerici Muhafazakar Parti (muhafazakar - neoliberal) - %12.19
Quebec Bloğu (sosyal demokrat - ayrılıkçı) - %10.72
Yeni Demokratik Parti (özgürlükçü sosyalist - sosyal demokrat) - %8.51
dunyanin en sevecen / yardimsever / kiymetbilir / centilmen halkina sahip olan ulke.
internetin bedava olduğu yer.
southparka göre tüm kötü şeylerin sorumlusu olan yer.
(bkz: blame canada)
yüksek lisans yapmak için en az 3 ortalama isteyen üniversitelerin olduğu ülke.*
how i met your mother da fırsat bulundukça dalga geçilen, amerika'nın pek te sevmediği ülke.
uluslarararası toplantılara katılım sağlayan bazı temsilcileri eğer o platformdaki resmi diller arasında ingilizce ve fransızca'nın ikisi de varsa, yaptıkları konuşma veya okudukları metinlerin bir kısmını ingilizce bir kısmını da fransızca deklare ederler. konuşmanın tekrar edilmesi suretiyle yapılmaz bu. örneğin konuşmanın 5 dakkası ingilizce sonra konuşmanın devamı olarak 5-6 dakika fransızca sonra yine ingilizce sonra yine fransızca konuşabilirler. ama birbirinin çevirisi değil bu konuşmalar, birbirinin devamı niteliğindedir. tümüyle doğrudur.
dünyadaki göllerin yüzde 60'ının bulunduğu ülke.
insana kendini mükemmel hissettiren yaşanası yerlerden. varoşlar dışında hemen hemen hiçbir suç olayına falan rastlayamazsınız, geceleri sakin yerlerden geçmeyin bir de; onun dışında mükemmel bir yer. montreal için söyleyeyim, heyhey.

bilgisayarla haşır neşir olanlardansanız, karı buzu seviyorsanız, midenize de düşkünseniz gidin yerleşin. bilgisayarınızın başına kurulup oyununuzu oynayın, gidin pizza söyleyin; yakın elektrik sobasını götünüzü ısıtın, mis. koltuğunuzda hem eğlenin hem yiyin için sıçın, mükemmel bir atmosferi var. kar kış kanada'da sorun olmuyor ayrıca, adam gibi giyindiğinizde üşümezsiniz de. kartopunun, karla oynamanın dibine vurabileceğiniz güzide memlekettir. heyecanlandım sözlük anlatamayacağım.
bu ülkeye mensup bir öğretmenim bulunmakta. zırt pırt "gel lan hamburger yiyelim şurda" diyerek beni işimden alıkoymaktadır. midelerine düşkün oldukları pek doğrudur.
havası soğuk, insanları sıcak olan ülke.
ABD' nin en büyük ticari partneridir.
şu anda insanlarının buz tuttuğu yerdir.
KANADA' DA HER YIL AV SEZONUNDA YÜZLERCE BiNLERCE YAVRU FOK DERiLERi iÇiN KATLEDiLMEKTEDiR. SADECE 1 HAFTALIK OLAN BEBEK FOKLAR KAFALARINA ÇiViLi SOPALARLA VURULARAK BARBARCA ÖLDÜRÜLMEKTEDiR. YAVRUSUNUN ÇIĞLIKLAR iÇiNDE VAHŞiCE ÖLDÜRÜLMESiNi BiRKAÇ ADIM ÖTEDE ÇARESiZCE iZLEYEN ANNE FOK DA YAVRUSUNU KORUYABiLMEK ADINA AVCILARA SALDIRMAKTA VE MAALESEF O DA VAHŞiCE ÖLDÜRÜLMEKTEDiR. GEÇEN YIL BiR AV SEZONUNDA 205.000 DEN FAZLA FOK KATLEDilmiştir. PETA (hayvan hakları savunucusu örgüt) BU KATLiAMI DURDURABiLMEK iÇiN HERKESTEN YARDIM iSTemektedir.