bugün

Var Bi şeyler.
Türkiyenin 5-6 yıldır içinde bulunduğu ekonomik şartların yol açtığı stres, kanımca ana nedendir.
En iyi gidiş yoludur. Yatırmadan, acı çekmeden, kimseye yük olmadan hık deyip gidiyorlar. Ne güzel işte.
Kalbe bağlı hastalıklarda ölüm oranı her zaman Türkiye'de ilk üç arasında yer almıştır. Tansiyon ve kalbe giden damarların tıkanmasına yol açan kolesterol rahatsızlıkları toplum içinde sık görülen kronik rahatsızlıklar arasındadır. bununla birlikte sağlıksız beslenme, sigara kullanım oranının yüksek olması, toplum içinde spor yapma alışkanlığının zayıf olması, ekonomik çöküşün derinleşmesi ile stresin artması,konjenital kalp hastalıkları gibi faktörler de kalp krizinin temel nedenleri arasındadır. Biontech korona virüsünün kontrol altına alınmasında çok faydalı olmuştur, fakat özellikle 50 yaş üzerinde kalp krizinin artışında da etkili olmuştur. şu da bir gerçek ki, kalbe bağlı ölüm oranı 60 senedir bu ülkede yüksek olmuştur. asıl beyin damar tıkanıklığı ve beyin kanamasında gözle görülür bir artış var. sağlık bakanlığının verilerine göre yılda 150.000 kişi inme geçirmektedir.
sebebi yemeksepeti, getir gibi sozde hayati kolaylastirip sagligin sikilmesine neden olan uygulamalardir.

gercek yag yerine sacma sapan yaglarla yapilan hazir yemeklerle beslenirsen bir gun kalpten gitmen cok dogal.
insanlar kalitesiz hayatlar yasiyor.

beslenme kalitesi yok, is yasami, aile hayati stresli. sosyal hayat desen bicak sirtinda.

bu sartlarda iyi bile yasiyorlar.
3 tarafı denizlerle çevrili ülkemde halk balık yiyemiyor. en ucuz balık kilosu 100 lira, ithal somon 500 lira.
kalp ve damar hastalıklarına karşı olmaz ise olmaz dediğimiz kaliteli bir zeytinyağı alayım dese asgari ücretli anca 5 teneke yağ alabilir.
bu sene enginar tanesi en ucuz kaç lira olabilir? maydanoz marul roka yeşil soğan demeti ortalama 15 lira olursa enginar en az 30 lira olur.

elini kessen toprağa kanın damlasa insan bitecek kadar bereketli toprakları ya zehir ile ya yangın ile ya maden ile ya da rant için imara açarak katlediyoruz.
mazot 40 lirayı aşmış, dolar 30 lirayı; gübre tohum vb ne varsa ithal. yem pahalılığı yüzünden süt inekleri kesiliyor. et ithal ediliyor.

manisa aydın denizli izmir vb yerlerde madencilikle tarım öldürüldü.
Türkiye genelinde kömür fiyatları, kömürün çeşidine, bulunma miktarına, çıkarma zorluğuna ve kullanım alanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir ve 2023 yılında yaklaşık 7.600 TL ile 10.100 TL arasında değişmektedir. 25 kilo bir çuval kömürün fiyatı 480 TL ile 570 TL arasındadır.
yani, 1 kilo kömür fiyatı 19.2 lira ile 22.8 lira arasında değişmektedir.

örn: zeytin ağaçları yok edilerek açılan maden alanlarında ya da bölge halkının tarım değil de madencilik yapmasıyla...
300-400 yıllık zeytin ağaçlarından alınan veya özel üretim teknikleriyle premium/kaliteli bir zeytinyağının 917 gramı (1 litre) en az 1.000 lira.
bir kilo kaliteli kömür 23 lira.

en kalitesiz, sıradan bir üretim zeytinyağı litresi 270 lira.
sıradan bir kömürün kilosu 19 lira.

2cm'lik 1 metrekare mermerin plakası 900 lira civarında. ya taş ocaklarından çıkan taşın maliyeti, demirin kilogram fiyatı 14 lira.

https://www.tariszeytin.c...i-2022-ozel-kutulu-700-ml

özel üretim yapılan zeytinyağı 750ml 800 lira, litresi ortalama 1.000 lira.

eğer bu toprakları yunanlılar veya italya ya da ispanyollar işgal etmiş olsalardı (zeytinyağı, tarım, hayvancılık açısından) inanın onlar böyle tarım politikası uygulamazdı. bir sömürü devleti bu toprakları işgal etse egede zeytinlik tarım alanlarını yok ederek madenciliğe açarak, uyguladığı politikalarla tarımda çalışacak insanları madenciliğe yönlendirmezdi.
1 kilosunu 23 liraya sattığı mal için, bir kilosunu 300 lira ile 1000 lira aralığında sattığı malı yok etmezdi.

bütün bunlar üst üste gelince gelişim bozukluğu yaşayan, dengeli ve yeterli aynı zamanda sağlıklı beslenmemiş kronik hastalıklarla boğuşan en az 20 milyonluk bir nesil yetiştirdik.
bu ülke bunu kaldıramaz, hiç bir ülke de bunu kaldıramaz.
corona aşıları sonucu.
türkiye'nin kişi başına düşen ortalama günlük sigara tüketim sayısının 17 ile dünya birincisi olmasınında bunda etken olabilir.
Komplo teoristçisi embesiller aşıya bağladı ama sebebi yetersiz beselenme ve korona geçirmiş olmamız, ben geçirmedim diyen yalan söylüyordur...
Herkes aşılardan diyor fakat aşı olmayanlarda da kriz arttı.
Bence korana virüsünün kendisi şüpheli
Geçen kontrolde kardiyoloğa sordum herhangi bir sıkıntım yok ama kontrol olmalı mıyım diye. 30 yaşından sonra herkesin eforlu muayene olması, detaylı kan testi yaptırması gerektiğini söyledi. Krizi beklemeyin aşkolar yaptırın.
eğer sağlık ile ilgili bir ölümüm olursa bunun olacağını düşünüyorum.
kolesterole bağlı bir takım rahatsızlar kendisini göstermeye başladı. şişko değilim ama rahatsızlıkları açıkça hissediyorum.
bunun başlıca sebebi, yaşlanmak. yaşlanan her canlı artık daha tembel hale gelir. bu da beraberinde daha az spor yapmayı getiriyor. hiperaktif insanlar bu anlamda daha şanslılar. insan kendisine hareket etmek için sebepler yaratmalı.
spor salonlarının faydalı olmadığını düşünmüyorum. hem bir çok insanın kullandığı bir yer hem de, bir süre sonra devam etmiyorsun.
ben artık, yürümenin mümkün olduğu bir çok yere yürüyerek gitmeye başladım. hem trafikten kurtuluyorum, hem daha az insanla iletişim kurmak zorunda kalıyorum, hem daha sağlıklı, hem de param cebimde kalıyor. iyi bir ayakkabınız, uygun kıyafetleriniz olsun bu şekilde her yere yürüyebilirsiniz. yürümenin özgürlüğünü hissedin. eğer kalabalık bir şehirdeyseniz, güvenliği elden bırakmayın.

kaldırımların olmadığı yolda yürürken araç çarpabilir.
korumasız, göt kadar kaldırımların olduğu yerde araç çarpabilir.
cehaletin önde olduğu ülkede cahil bir sürücü hayatınızı alabilir.
kaldırımda süren motosikletler ezebilir.
binaların dibine yapılmış kaldırımlarda yürürken kafanıza klima, cam, koltuk, bilumum eşya düşebilir.
kazaya sebep olanlar akşam olmadan salınır. bok yoluna gidersiniz. 2 gün sonra unutulursunuz.
Daha dün Tolga Savacı oldu acaba korona aşısı oldu mu?
Kalp krizi dünyada bir numaralı ölüm nedeni iken birinciliği en son kansere kaptırdığını hatırlıyorum. Bu aralar kalp damar ve serebro vasküler olaylarda artış seziyorum.
Sağlıksız beslenme, stres, sigara içki, uyku düzensizliği, ayrıca ülkenin refah düzeyinin yerlerde olması. Açlık sınırı 19bin emekli 10bin alıyor.
malüm aşıların ve 8+ 8 leblebi gibi yutturulan hapların bazı hastalıkları tetiklemesi ve kalp krizlerini hızlandırdığı bilinmekte şu aralar.
kimileri bu hakikati bok atma olarak nitelendirse de gerçek bu.

fast food kültürünün de(!) toplumun büyük bölümü tarafından kabul görüyor olması bunu tetikleyen önemli faktörlerin başında yer alır.
Eskidende çok vardı ama son zamanlarda gdolu sebze tahillar asıl büyük zararı veriyor damarlara.
kalp krizlerine bağlı ölümlerin nedenini aşılardan değil de artan enflasyondan kaynaklı yaşanan stresli yaşamdan,pahalılıktan dolayı sebze,peynir,et gibi almamız gereken gıdaları alamayıp soluğu pirinç ve hamurdan almamızdan,
pahalı ama sağlıklı olan zeytinyağı yerine en ucuz yağları alabilmemizden de kaynaklı olduğunu düşünelim.
aldığımız en pahalı en kaliteli ürün bile standartların altında.
güncel Önemli Başlıklar